Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Dobre, skórzane buty to najlepsza ochrona przed śniegiem i mrozem. Zimą, szczególnie w mieście, gdzie w walce o przejezdność ulic, wysypuje się na nie tony soli i środków chemicznych, buty wystawione są na ciężką próbę. Prawdziwą zmora dla wielu osób stają się nieestetyczne, białe zacieki z soli.

Najlepiej zapobiegać

Sól na skórzanych butach nie tylko źle wygląda, ale niestety potrafi również nieodwracalnie zniszczyć skórę. Jeśli dopuścimy do pojawienia się zacieków na niezabezpieczonych specjalną pastą lub impregnatem butach i pozostawimy je na kilka godzin, może się okazać, że sól zdążyła już je uszkodzić i nawet po zmyciu zacieków, na butach pozostaną wypukłe i niestety nieodwracalne ślady.

Najprostszą metodą walki z zaciekami jest zapobieganie. Wystarczy, jeśli przed wyjściem na dwór wypastujemy buty specjalną, najczęściej tłustą pastą lub impregnatem. W sklepach obuwniczych jest duży wybór tego rodzaju artykułów, najlepiej poprosić ekspedientkę o pomoc w wybraniu właściwej pasty.

Usuwanie zacieków z butów

Co zrobić, kiedy zacieki na niezabezpieczonej skórze zdążyły się pojawić? Ważne, aby ich usuwania nie odkładać na później - im wcześniej się nimi zajmiemy, tym większa szansa, że sól nie zdążyła zniszczyć butów.

Zwykła woda może być tutaj niewystarczalnym środkiem - ślady zniką, a po wyschnięciu wody pojawią się znowu. Sprawdzonym sposobem na zacieki z soli jest ocet. Najlepiej wymieszać ocet z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i przemyć nim buty za pomocą szmatki lub gąbki. Po wyschnięciu, skórę należy wypastować.

Innym sposobem na usunięcie zacieków jest przemycie butów za pomocą szmatki nasączonej ciepłym mlekiem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Jak spędzić romantyczny weekend we dwoje? Jak spędzić romantyczny weekend we dwoje? Jak spędzić romantyczny weekend we dwoje? Dokąd pojechać, by wypocząć i w przytulnej atmosferze zbliżyć się do partnera? Koszmarna wyprawa. Przemyt złota z Buenos Aires i Sao Paulo do Sydney Koszmarna wyprawa. Przemyt złota z Buenos Aires i Sao Paulo do Sydney Witamy u celu podróży! Czeka cię teraz długi wyrok w przepełnionym więzieniu, bardzo daleko od domu. Seria „Koszmarna wyprawa" przedstawia prawdziwe historie ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wpadają w tarapaty. Przemyt alkoholu i narkotyków, zakazana miłość, niefortunne spotkania z miejscowymi przestępcami stają się początkiem koszmaru. Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana? Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana? Przepuszczanie kobiet przodem to jedna z fundamentalnych zasad savoir-vivre. Już od najmłodszych lat wpajamy ją naszym synom. Jednak nie zawsze„Panie przodem”- kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?. Jest przypadek, kiedy to mężczyzna powinien wejść do pomieszczenia pierwszy. Sprawdź, jakiej sytuacji to dotyczy… Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą Dzięki swojej pomysłowości i odwadze człowiek jest zdolny do przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Udowodnił to już nie raz, zaludniając wszystkie kontynenty i osiedlając się na najbardziej nawet, wydawałoby się, niesprzyjających przeżyciu terenach. Seria „Ludzkie oblicze planety" wyprodukowana przez BBC i Discovery we współpracy w Wanda Films, opowiada o związkach człowieka z naturą, o tym jak z nią walczy, współpracuje i jak potrafi wykorzystać jej zasoby.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!