Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Dobre, skórzane buty to najlepsza ochrona przed śniegiem i mrozem. Zimą, szczególnie w mieście, gdzie w walce o przejezdność ulic, wysypuje się na nie tony soli i środków chemicznych, buty wystawione są na ciężką próbę. Prawdziwą zmora dla wielu osób stają się nieestetyczne, białe zacieki z soli.

Najlepiej zapobiegać

Sól na skórzanych butach nie tylko źle wygląda, ale niestety potrafi również nieodwracalnie zniszczyć skórę. Jeśli dopuścimy do pojawienia się zacieków na niezabezpieczonych specjalną pastą lub impregnatem butach i pozostawimy je na kilka godzin, może się okazać, że sól zdążyła już je uszkodzić i nawet po zmyciu zacieków, na butach pozostaną wypukłe i niestety nieodwracalne ślady.

Najprostszą metodą walki z zaciekami jest zapobieganie. Wystarczy, jeśli przed wyjściem na dwór wypastujemy buty specjalną, najczęściej tłustą pastą lub impregnatem. W sklepach obuwniczych jest duży wybór tego rodzaju artykułów, najlepiej poprosić ekspedientkę o pomoc w wybraniu właściwej pasty.

Usuwanie zacieków z butów

Co zrobić, kiedy zacieki na niezabezpieczonej skórze zdążyły się pojawić? Ważne, aby ich usuwania nie odkładać na później - im wcześniej się nimi zajmiemy, tym większa szansa, że sól nie zdążyła zniszczyć butów.

Zwykła woda może być tutaj niewystarczalnym środkiem - ślady zniką, a po wyschnięciu wody pojawią się znowu. Sprawdzonym sposobem na zacieki z soli jest ocet. Najlepiej wymieszać ocet z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i przemyć nim buty za pomocą szmatki lub gąbki. Po wyschnięciu, skórę należy wypastować.

Innym sposobem na usunięcie zacieków jest przemycie butów za pomocą szmatki nasączonej ciepłym mlekiem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Za co dzieci i rodzice kochają ojca Mirosława Pilśniaka, dominikanina prowadzącego fundację Sto Pociech? Za co dzieci i rodzice kochają ojca Mirosława Pilśniaka, dominikanina prowadzącego fundację Sto Pociech? Ojciec Pilśniak przyznaje, że choć fundację STO POCIECH powołał klasztor dominikanów, to wyrosła z potrzeby osób świeckich. Siłę i pomysł na fundację stanowią rodziny, które same mają małe dzieci i szukają czegoś dla siebie. Na początku stworzyli przy klasztorze grupę samopomocową i rozkręcali ją... Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Grycanki przebojem wkroczyły ostatnio na salony. W programie Kuby Wojewódzkiego wyznały z rozbrajającą szczerością, że „mają parcie na szkło”. Mają też dystans do swojej puszystości. Pokazują, że nadwaga może być atutem. Kim są siostry Grycan i ich matka - Marta Grycan? Dlaczego Marta Grycan pojawia się ostatnio obok Magdy Gessler? Co wspólnego mają ze sobą obie panie? SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW Co oznacza jak śnią mi się zęby? Co oznaczają nasze sny? Tą drogą dochodzą do nas informacje z podświadomości o dręczących nas uczuciach, albo nawet przeczucie, tego co może nadejść w bliskiej przyszłości. Mówimy, co oznaczają sny o kłopotach z zębami. SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? Co oznacza jak śni mi się rodzina? Rozmowa z matką oznacza, że czeka cię szczęśliwe, dostatnie, spokojne życie. Sen o ojcu – dobry sen, jesteś albo wkrótce będziesz osobą otoczoną miłością. Mówimy co oznaczają sny o babci, dziadku i o rodzinie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!