Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Dobre, skórzane buty to najlepsza ochrona przed śniegiem i mrozem. Zimą, szczególnie w mieście, gdzie w walce o przejezdność ulic, wysypuje się na nie tony soli i środków chemicznych, buty wystawione są na ciężką próbę. Prawdziwą zmora dla wielu osób stają się nieestetyczne, białe zacieki z soli.

Najlepiej zapobiegać

Sól na skórzanych butach nie tylko źle wygląda, ale niestety potrafi również nieodwracalnie zniszczyć skórę. Jeśli dopuścimy do pojawienia się zacieków na niezabezpieczonych specjalną pastą lub impregnatem butach i pozostawimy je na kilka godzin, może się okazać, że sól zdążyła już je uszkodzić i nawet po zmyciu zacieków, na butach pozostaną wypukłe i niestety nieodwracalne ślady.

Najprostszą metodą walki z zaciekami jest zapobieganie. Wystarczy, jeśli przed wyjściem na dwór wypastujemy buty specjalną, najczęściej tłustą pastą lub impregnatem. W sklepach obuwniczych jest duży wybór tego rodzaju artykułów, najlepiej poprosić ekspedientkę o pomoc w wybraniu właściwej pasty.

Usuwanie zacieków z butów

Co zrobić, kiedy zacieki na niezabezpieczonej skórze zdążyły się pojawić? Ważne, aby ich usuwania nie odkładać na później - im wcześniej się nimi zajmiemy, tym większa szansa, że sól nie zdążyła zniszczyć butów.

Zwykła woda może być tutaj niewystarczalnym środkiem - ślady zniką, a po wyschnięciu wody pojawią się znowu. Sprawdzonym sposobem na zacieki z soli jest ocet. Najlepiej wymieszać ocet z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i przemyć nim buty za pomocą szmatki lub gąbki. Po wyschnięciu, skórę należy wypastować.

Innym sposobem na usunięcie zacieków jest przemycie butów za pomocą szmatki nasączonej ciepłym mlekiem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!