Jak usunąć RYSY Z MEBLI? Skuteczne sposoby na zarysowane meble

Usuwanie rys z mebli nie należy do najprostszych czynności, ale może znacznie pomóc poprawi wygląd mebli. Drobne rysy na meblach da się usunąć domowymi sposobami. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby usuwania zadrapań z mebli.

W miarę użytkowania mebli na ich powierzchni pojawiają się rysy i zadrapania. Porysowana powierzchnia mebli wygląda nieestetycznie, postarza mebel i sprawia, że chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Nie zawsze jednak trzeba przechodzić do tak radykalnych środków – w niektórych przypadkach zrysowania na meblach da się usunąć domowymi sposobami. Zawłaszcza niewielkie, płytkie rysy można sprytnie zamaskować dostępnymi w domu środkami. Jak usunąć rysy z mebli? Jak pozbyć się zadrapań i drobnych wgnieceń? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby usuwania rysów z mebli.

Jak usunąć rysy z mebli?

W zależności od tego, na jakiej powierzchni powstały zarysowania, do ich usunięcia powinniśmy zastosować inną metodę. Jeśli chcemy usunąć rysy z jasnych mebli politurowanych, skutecznym sposobem jest użycie mieszanki sporządzonej z 4 łyżek płynnego wosku, 3 łyżek terpentyny i 2 łyżek denaturatu. Miejsce zarysowania najpierw przecieramy miękką szmatką nasączoną naftą, następnie tamponujemy je dokładnie watą nasączoną przygotowaną mieszanką. Po wyschnięciu powierzchni polerujemy ją do uzyskania połysku.

Do usuwania zarysowań z mebli możemy wykorzystać przedmioty, które z pewnością znajdziemy w domu np. kredkę do brwi. Wystarczy dobrać kolor kredki do koloru mebli i wypełnić nią rysę. Skutecznym środkiem do pozbycia się niewielkich rysów z mebli jest bezbarwna wazelina, którą należy wetrzeć w powierzchnię i pozostawić do wsiąknięcia na 24 godziny. Po tym czasie wazelina powinna już stwardnieć i wypełnić rysę, pozostaje więc przetrzeć to miejsce szmatką i usunąć nadmiar wazeliny.

Zarysowania na meblach "na wysoki połysk" można usunąć za pomocą bezbarwnego lakieru rozcieńczonego ze spirytusem. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy pędzelkiem wzdłuż rysy i pozostawiamy do wyschnięcia. Niewielkie uszkodzenia na meblach hebanowych możemy zlikwidować czarną pastą do butów lub czarną kredką do brwi. Z kolei brązową pastą i kredką usuniemy rysy z mebli mahoniowych.

Świeżym orzechem włoskim możemy przetrzeć zarysowania na meblach z drewna orzechowego. Meble klonowe uratujemy, jeśli w uszkodzone miejsce wetrzemy mieszankę jodyny z alkoholem. Po wyschnięciu woskujemy.

W przypadku mebli woskowanych stosujemy wosk w odcieniu odpowiadającemu kolorowi mebli. Ważne, aby wosk aplikować na zasadzie pocierania wzdłuż włókien drewna. Jego nadmiar zawsze usuwamy miękką ściereczką.

Jeśli domowe sposoby usuwania zarysowań z mebli nie przyniosą oczekiwanych efektów pozostają nam preparaty w postaci np. sztyftów korygujących do drewna. Stosujemy je jak pisaki, pokrywając nimi uszkodzenia na meblach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak czyścić SKÓRZANE MEBLE? Niezawodne sposoby czyszczenia skóry

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!