Jak usunąć plamy ze smaru?

Samochód zreperowany, kosiarka działa, rower nadaje się do jazdy. Tylko ubranie całe wymazane smarem. Wywalić? Nie! Są sposoby, aby pozbyć się nieestetycznych plam. Poznaj je z nami!
  1. Plamę posmaruj tłuszczem (może być masło) i posyp na chwilę mąką ziemniaczaną. 
  2. Brudne miejsce polej „Ludwikiem” (uwaga na kolorowe tkaniny!), następnie wypierz ubranie.
  3. Pod plamę podłóż kilka warstw ligniny. Watę zawiniętą w szmatkę lub gazę umocz w benzynie i tamponuj zabrudzenie. Należy często zmieniać podkładki. Kolejnym krokiem jest posypanie plamy talkiem, który trzeba usunąć po kilku godzinach. Miejsce po plamie zwilż  3-procentowym roztworem amoniaku i spłucz czystą wodą. (Zofia Dzięgielewska „ABC porządków domowych”)

Gdy zdarzy ci się pobrudzić smołą, wtedy w przypadku tkanin nadających się do prania należy przede wszystkim delikatnie zeskrobać smołę, a następnie nanieść na plamę olejek eukaliptusowy. Na koniec normalne pranie. Jeżeli tkanina nie nadaje się do prania, należy jak najdokładniej zeskrobać smołę, zmiękczyć plamę gliceryną i doczyścić gazem do zapalniczek. (Anthea Turner „Perfekcyjna Pani domu”)

Przy usuwaniu plam domowymi sposobami należy pamiętać, że częścią sukcesu jest szybkość działania. Ważne też, aby nie prasować rzeczy, z których plamy do końca nie zeszły. Prasowanie je utrwali.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!