Jak usunąć PLAMY Z WOSKU? Sposoby na usunięcie wosku z ubrań i nie tylko

Jak skutecznie usunąć plamy z wosku? Jakie są sposoby na usunięcie wosku z ubrań, obrusu, dywanów czy mebli? Zdradzamy sprawdzone pomysły na pozbycie się tych uciążliwych plam.

Plamy z wosku na ubraniach

Usunięcie wosku z różnego rodzaju powierzchni często może powodować duże problemy. Jeśli poplamimy na przykład ubranie albo obrus plamy z wosku możemy usunąć z nich na kilka sposobów.

Na początku należy ściągnąć wosk z tkaniny. Następnie po obu stronach plamy przykładamy arkusz papieru albo serwetkę i prasujemy ją nagrzanym żelazkiem. Należy prasować aż do momentu, w którym na tkaninie przestaną pojawiać się plamy. Warto także zalać plamę wrzątkiem. Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby nie okażą się skuteczne powinniśmy do plamy przyłożyć szmatkę z rozpuszczalnikiem. Uważajmy jednak, aby nie zniszczyć w ten sposób tkaniny.

Usuwanie wosku z dywanu

Idealnym sposobem na usunięcie plam z wosku z dywanów jest zastosowanie spirytusu. Wcieranie spirytusu sprawi, że wosk bardzo szybko się wykruszy. Przed tym należy jednak sprawdzić czy wosk już wysechł. Jeśli nie należy na nim położyć kostkę lodu i poczekać aż  stwardnieje.

Jak pozbyć się plan w wosku z płótna?

Plamy z wosku na lnianych płótnach można zredukować za pomocą oleju roślinnego. Należy go wcierać w plamę. Nadmiar oleju wycieramy suchą szmatką.

Plamy z kolorowych świeczek

Plamy z kolorowych świec są często bardzo trudne do wywabienia. W zależności od wielkości plamy możemy zastosować różne sposoby. Można na przykład sporządzić pastę z krochmalu lub skrobi. Warto także spróbować wyczyścić plamę ze świeczki za pomocą środków chemicznych. Skuteczny jest także rozpuszczalnik.

Jak usunąć wosk z mebli?

W bardzo wielu przypadkach plamy z wosku na meblach i różnego rodzaju powierzchniach płaskich można usunąć zwykłym zdrapaniem. Jednak jeśli będzie to sprawiało trudność, powinniśmy na plamie położyć kostkę lodu na około 5 minut i spróbować ponownie zeskrobać wosk. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak wywabić PLAMY Z DŁUGOPISU?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!