JAK USUNĄĆ PLAMY Z RDZY DOMOWYMI SPOSOBAMI. Szybko i skutecznie

Plamy z rdzy czy brzydkie rdzawe zabrudzenia pojawiają się, gdy np. nieopatrznie suszymy pranie na starym drucie albo wzięliśmy się za sprzątanie zagraconego metalowymi sprzętami garażu. Czyszczenie plam z rdzy nie jest proste, ale ulubione ubrania da się uratować. Poznaj sposoby na plamy z rdzy! Zastosuj domowe sposoby na pozbycie się plam z rdzy.
  1. Plamy z rdzy na tkaninach bieliźnianych białych z bawełny i lnu: spłukać ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropli 10-procentowego kwasu szczawiowego, następnie dobrze wypłukać albo zwilżyć splamione miejsca 10-procentowym roztworem kwasku cytrynowego, posmarować mydłem i kilkakrotnie przeprasować gorącym żelazkiem. (Zofia Dzięgielewska „ABC porządków domowych”)

  2. Tkaniny kolorowe ratujemy od plam z rdzy przygotowując 5-procentowy roztwór fluorku potasowego z dodatkiem paru kropli kwasu octowego. Watkę nawinięta na zapałkę moczymy w roztworze i dotykamy tylko zabrudzonych miejsc. Następnie dokładnie płuczemy. (Zofia Dzięgielewska „ABC porządków domowych”)

  3. Można natrzeć plamy z rdzą proszkiem do pieczenia, a potem całość uprać. 

  4. Wymoczyć plamę w gorącym soku z cytryny. Sposób nie nadaje się do tkanin bardzo delikatnych.

  5. Skuteczne jest także usuwanie rdzy kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym (1 łyżeczka na szklankę wody). Potem obowiązkowe płukanie.

  6. Można także natrzeć plamy sokiem z cytryny i posypać solą. Tkaninę wystawiamy na kilka godzin na słońce, potem pierzemy.

Przy usuwaniu plam domowymi sposobami należy pamiętać, że częścią sukcesu jest szybkość działania. Ważne też, aby nie prasować rzeczy, z których plamy do końca nie zeszły. Prasowanie je utrwali.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!