JAK USUNĄĆ PLAMY Z RDZY DOMOWYMI SPOSOBAMI. Szybko i skutecznie

Plamy z rdzy czy brzydkie rdzawe zabrudzenia pojawiają się, gdy np. nieopatrznie suszymy pranie na starym drucie albo wzięliśmy się za sprzątanie zagraconego metalowymi sprzętami garażu. Czyszczenie plam z rdzy nie jest proste, ale ulubione ubrania da się uratować. Poznaj sposoby na plamy z rdzy! Zastosuj domowe sposoby na pozbycie się plam z rdzy.
  1. Plamy z rdzy na tkaninach bieliźnianych białych z bawełny i lnu: spłukać ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropli 10-procentowego kwasu szczawiowego, następnie dobrze wypłukać albo zwilżyć splamione miejsca 10-procentowym roztworem kwasku cytrynowego, posmarować mydłem i kilkakrotnie przeprasować gorącym żelazkiem. (Zofia Dzięgielewska „ABC porządków domowych”)

  2. Tkaniny kolorowe ratujemy od plam z rdzy przygotowując 5-procentowy roztwór fluorku potasowego z dodatkiem paru kropli kwasu octowego. Watkę nawinięta na zapałkę moczymy w roztworze i dotykamy tylko zabrudzonych miejsc. Następnie dokładnie płuczemy. (Zofia Dzięgielewska „ABC porządków domowych”)

  3. Można natrzeć plamy z rdzą proszkiem do pieczenia, a potem całość uprać. 

  4. Wymoczyć plamę w gorącym soku z cytryny. Sposób nie nadaje się do tkanin bardzo delikatnych.

  5. Skuteczne jest także usuwanie rdzy kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym (1 łyżeczka na szklankę wody). Potem obowiązkowe płukanie.

  6. Można także natrzeć plamy sokiem z cytryny i posypać solą. Tkaninę wystawiamy na kilka godzin na słońce, potem pierzemy.

Przy usuwaniu plam domowymi sposobami należy pamiętać, że częścią sukcesu jest szybkość działania. Ważne też, aby nie prasować rzeczy, z których plamy do końca nie zeszły. Prasowanie je utrwali.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Polisy i przekręty, odcinek 1. Paczka z lodem zamiast iPhone'a i... WIDEO Polisy i przekręty, odcinek 1. Paczka z lodem zamiast iPhone'a i... WIDEO Polisy i przekręty to program o tych, co próbują oszukać firmy ubezpieczeniowe, aby otrzymać wysokie odszkodowanie. Okazuje się, że wyłudzacze mają niezwykłą inwencję. Agenci ubezpieczeniowi potrafią ich jednak  przechytrzyć. Czy rzeczywiście są skuteczne? Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI? Wersal odc. 3 - Zbliża się rewolucja. Co działo się w Wersalu za panowania Ludwika XVI? Wersal to dokumentalny film pokazujący rządy trzech ostatnich władców Francji z dynastii Burbonów na tle ich legendarnego pałacu. W 3 odcinku serialu Wersal poznamy losy nieszczęsnego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny. Wierzyć czy nie wierzyć odc. 3 - Cudowne kuracje. Zobacz, jak leczą się inni! Wierzyć czy nie wierzyć odc. 3 - Cudowne kuracje. Zobacz, jak leczą się inni! Wierzyć czy nie wierzyć tym razem bada uzdrowienia w efekcie pielgrzymek religijnych i cudowne lekarstwa. Ekipa odwiedza miejsca o uzdrawiającej mocy - w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, a także Lourdes we Francji. Melatonina, miód, hoodia gordonii, sok z noni. Te "cudowne remedia" mają pomóc mieć szczuplejsze uda, przynieść ulgę w migrenie, zwalczyć bezsenność. Ale czy to działa? Tsunami - nagrania z wakacji. Katastrofa i siła żywiołów widziana oczami uczestników! Tsunami - nagrania z wakacji. Katastrofa i siła żywiołów widziana oczami uczestników! Tsunami - nagrania z wakacji to niesamowita opowieść o ludziach, którzy przeżyli tsunami w 2004 roku stworzona za pomocą ich własnych słów i filmów. Podczas katastrofy zginęło 230.000 ludzi, a gdy fale opadły, w mediach pojawiły się niezwykłe amatorskie nagrania wideo. Został nakręcone przez ludzi z całego obszaru uderzenia tsunami. Pokazują one rozmiar  katastrofy i jej skutki.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!