Jak usunąć plamy? Stare, sprawdzone sposoby na usunięcie plam

Plama z krwi lub zastarzała tłusta plama potrafi zepsuć ulubioną bluzkę czy najlepszy sweter. Wcale nie musi jednak tak być! Jeżeli nie pomogły żadne środki do wywabiania plam, wykorzystaj sprawdzone domowe sposoby na wywabianie plam.
  • Plamy z krwi natychmiast spłucz zimną wodą z solą. Nie wolno używać ciepłej wody! Jeśli to plama na dywanie, najpierw namocz ją zimną wodą, a potem delikatnie przetrzyj mocno rozcieńczonym amoniakiem.

  • Plamy z tłuszczu trzeba posypać mąką lub talkiem i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna świetnie usunie tłuste plamy ze swetrów i dzianin.

  • Plamy z tłuszczu usuniesz środkiem do mycia naczyń. Natrzyj nim zaplamione miejsce, a potem starannie wypłucz.

  • Jeżeli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj, aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.

  • Plam z trawy nie wolno zmywać wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Zwilż plamę alkoholem, odczekaj, a dopiero potem spłucz ją zimną wodą.

  • Plamy z kawy na obrusie lub ubraniu natychmiast namocz w zimnej wodzie z solą. Możesz też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez mydła.

  • Plamy ze szminki znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami!

  • Plamy z długopisu natrzyj kilka razy spirytusem, a potem wywietrz tkaninę i starannie ją wypłucz. Z rąk takie plamy usuniesz pastą do zębów.

  • Plamy z perfum są trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo aksamitu. Jeżeli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz ją w wodzie z mydłem, zazwyczaj plama schodzi. Z tkanin wełnianych plamy wywabiaj rozcieńczonym amoniakiem lub spirytusem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/10/2012

Zobacz też

Przepowiednie Rasputina. Jakie wydarzenia przewidział rosyjski mnich? Przepowiednie Rasputina. Jakie wydarzenia przewidział rosyjski mnich? Postać Rasputina, rosyjskiego mnicha, który na dworze cara Mikołaja II uchodził za jasnowidza i uzdrowiciela, do dziś wywołuje u Rosjan dreszcz. Grigorij Rasputin przepowiedział m.in. upadek carskiej Rosji. Czym jeszcze wsławił się rosyjski mnich? Poznaj przepowiednie Rasputina. Program Troje uczonych wchodzi do baru na VOD. Fizyka nie musi być trudna! WIDEO Program Troje uczonych wchodzi do baru na VOD. Fizyka nie musi być trudna! WIDEO Troje amerykańskich naukowców - Anthony Carboni, Travis Taylor i Tara Long poprzez serię interaktywnych gier i zabaw przenoszą widzów do fascynującego i nieznanego świata nauki. Przeprowadzają szalone eksperymenty i niebezpieczne doświadczenia, by wytłumaczyć najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe. 50 sposobów na zabicie mamusi: serial o emerytce, która pokonuje własny strach 50 sposobów na zabicie mamusi: serial o emerytce, która pokonuje własny strach Baz Ashmawy – znany irlandzki prezenter radiowy i telewizyjny – postanowił zafundować swojej wiekowej mamie, Nancy, niezapomnianą podróż. W serialu dokumentalnym „50 sposobów na zabicie mamusi” widzimy, że wśród atrakcji, które dla niej przygotował, znalazły się m.in.: spływ pontonem po rwącej rzece, szalona jazda rollercoasterem i spotkanie oko w oko z krokodylem. Czy o takich wakacjach z kochającym synkiem starsza pani marzyła? Najniebezpieczniejsze miejsca świata: opis serialu Najniebezpieczniejsze miejsca świata: opis serialu Autorzy serialu „Najniebezpieczniejsze miejsca świata” odwiedzają lotniska, drogi, tunele i mosty, które przez swoje nietypowe położenie zasłużyły na miano najbardziej niebezpiecznych obiektów na świecie. Zobaczymy unikalne zdjęcia i mrożące krew w żyłach relacje świadków tragicznych zdarzeń.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!