Jak usunąć plamy? Stare, sprawdzone sposoby na usunięcie plam

Plama z krwi lub zastarzała tłusta plama potrafi zepsuć ulubioną bluzkę czy najlepszy sweter. Wcale nie musi jednak tak być! Jeżeli nie pomogły żadne środki do wywabiania plam, wykorzystaj sprawdzone domowe sposoby na wywabianie plam.
  • Plamy z krwi natychmiast spłucz zimną wodą z solą. Nie wolno używać ciepłej wody! Jeśli to plama na dywanie, najpierw namocz ją zimną wodą, a potem delikatnie przetrzyj mocno rozcieńczonym amoniakiem.

  • Plamy z tłuszczu trzeba posypać mąką lub talkiem i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna świetnie usunie tłuste plamy ze swetrów i dzianin.

  • Plamy z tłuszczu usuniesz środkiem do mycia naczyń. Natrzyj nim zaplamione miejsce, a potem starannie wypłucz.

  • Jeżeli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj, aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.

  • Plam z trawy nie wolno zmywać wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Zwilż plamę alkoholem, odczekaj, a dopiero potem spłucz ją zimną wodą.

  • Plamy z kawy na obrusie lub ubraniu natychmiast namocz w zimnej wodzie z solą. Możesz też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez mydła.

  • Plamy ze szminki znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami!

  • Plamy z długopisu natrzyj kilka razy spirytusem, a potem wywietrz tkaninę i starannie ją wypłucz. Z rąk takie plamy usuniesz pastą do zębów.

  • Plamy z perfum są trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo aksamitu. Jeżeli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz ją w wodzie z mydłem, zazwyczaj plama schodzi. Z tkanin wełnianych plamy wywabiaj rozcieńczonym amoniakiem lub spirytusem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/10/2012

Zobacz też

Jak długo Polki będą musiały pracować po reformie emerytalnej? SPRAWDŹ wiek emerytalny kobiet, które urodziły się między styczniem 1953 a październikiem 1973 r. Jak długo Polki będą musiały pracować po reformie emerytalnej? SPRAWDŹ wiek emerytalny kobiet, które urodziły się między styczniem 1953 a październikiem 1973 r. Według obowiązującego prawa kobiety osiągają wiek emerytalny po ukończeniu 60 lat. A kiedy kobiety będą przechodziły na emeryturę po reformie emerytalnej szykowanej przez rząd Donalda Tuska? Projekt zmian zakłada, że kobiety, które urodziły się w październiku 1973 r. lub później, będą musiały pracować 67 lat. Kiedy na emeryturę przejdą Polki, które urodziły się wcześniej? SPRAWDŹ nowy wiek emerytalny kobiet urodzonych między 1953 a 1973 r. NEIL ARMSTRONG powiedział jeden mały KROK DLA CZŁOWIEKA, wielki skok dla ludzkości podczas lądowania na...? NEIL ARMSTRONG powiedział jeden mały KROK DLA CZŁOWIEKA, wielki skok dla ludzkości podczas lądowania na...? 20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. To wydarzenie oraz słowa wypowiedziane przez amerykańskiego astronautę Neila Armstronga, dowódcę misji Apollo 11 przeszły do historii. "Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny" - That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind. (ang.) - lub w innym tłumaczeniu: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".   Czym karmić koty w mroźne dni? Czym karmić koty w mroźne dni? Zimą niska temperatura sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie kotów na pokarm. Kocia dieta w mroźne dni odbiega nieco od tej normalnej, podawanej na co dzień. Powinna być bardziej energetyczna, zapewniająca im przetrwanie chłodu oraz dobrze wpływająca na sierść. Dowiedz się, czym w mroźne dni karmić koty, zarówno te domowe, jak i podwórkowe. Wygląd kota. Jak pielęgnować zwierzę? Wygląd kota. Jak pielęgnować zwierzę? Zdrowie domowych kotów zależy tylko od ich właścicieli. Jeśli kot będzie zadbany, pożyje długo. Jak dbać o futro naszego czworonoga? Jak kąpać i chronić przed pchłami? Dowiedz się, jak pielęgnować kota, by był czyścioszkiem i towarzyszył nam jak najdłużej w dobrym zdrowiu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!