Jak usunąć plamy potu z ubrań?

Plamy z potu wyglądają wyjątkowo nieapetycznie, wręcz odstraszająco. Kiedy nasza bluzka, najczęściej biała, ma pod pachami żółte zacieki, najchętniej wyrzucilibyśmy ją do kosza. Ale po co? Plamy z potu możemy przecież usunąć! Sięgnij po sprawdzone domowe sposoby na plamy z potu.

Plamy z potu - zobacz jak łatwo się ich pozbyć

Przepocone ubranie najlepiej natychmiast wyprać, wtedy nie musimy stosować żadnych dodatkowych środków. Jeżeli jednak nie możemy od razu zrobić prania warto pamiętać, że sposób wywabiania takich plam zależy od koloru i rodzaju materiału.

Przepis na likwidację plam

  • Najczęściej tkaniny czyścimy za pomocą wody z solą, w której moczymy zaplamione ubrania.
  • Plamy na kolorowej bawełnie spieramy letnią wodą z dodatkiem octu, potem pierzemy odzież normalnie w proszku.
  • Żółte plamy potu z białej bawełny wywabią 3 litry letniej wody z mydłem i trzema łyżeczkami amoniaku. Po takiej kąpieli ubranie należy normalnie wyprać.
  • Kolorowy jedwab najpierw spieramy wodą z mydłem, a dopiero później 3 łyżeczkami amoniaku rozpuszczonymi w trzech litrach wody. Następnie materiał płuczemy w czystej wodzie, nie pierzemy i zostawiamy do wyschnięcia.
  • Biały jedwab czyścimy z potu za pomocą szmatki zanurzonej w roztworze wody z sodą spożywczą, po czym pozostawiamy do wyschnięcia.
Tagi: pot, plamy, poradnik,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!