Jak usunąć plamy potu z ubrań?

Plamy z potu wyglądają wyjątkowo nieapetycznie, wręcz odstraszająco. Kiedy nasza bluzka, najczęściej biała, ma pod pachami żółte zacieki, najchętniej wyrzucilibyśmy ją do kosza. Ale po co? Plamy z potu możemy przecież usunąć! Sięgnij po sprawdzone domowe sposoby na plamy z potu.

Plamy z potu - zobacz jak łatwo się ich pozbyć

Przepocone ubranie najlepiej natychmiast wyprać, wtedy nie musimy stosować żadnych dodatkowych środków. Jeżeli jednak nie możemy od razu zrobić prania warto pamiętać, że sposób wywabiania takich plam zależy od koloru i rodzaju materiału.

Przepis na likwidację plam

  • Najczęściej tkaniny czyścimy za pomocą wody z solą, w której moczymy zaplamione ubrania.
  • Plamy na kolorowej bawełnie spieramy letnią wodą z dodatkiem octu, potem pierzemy odzież normalnie w proszku.
  • Żółte plamy potu z białej bawełny wywabią 3 litry letniej wody z mydłem i trzema łyżeczkami amoniaku. Po takiej kąpieli ubranie należy normalnie wyprać.
  • Kolorowy jedwab najpierw spieramy wodą z mydłem, a dopiero później 3 łyżeczkami amoniaku rozpuszczonymi w trzech litrach wody. Następnie materiał płuczemy w czystej wodzie, nie pierzemy i zostawiamy do wyschnięcia.
  • Biały jedwab czyścimy z potu za pomocą szmatki zanurzonej w roztworze wody z sodą spożywczą, po czym pozostawiamy do wyschnięcia.
Tagi: pot, plamy, poradnik,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Kim jest Natalia Klimas, córka Joanny Klimas? Kim jest Natalia Klimas, córka Joanny Klimas? Natalia Klimas może okazać się jednym z gorętszych nazwisk tego roku. Niedawno wróciła ze Stanów Zjednoczonych, a już zwraca na siebie dużą uwagę. Nie bez powodu! Ta utalentowana i piękna aktorka ma przed sobą szansę na świetną karierę. Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Niewłaściwe ładowanie akumulatora na jachcie grozi większymi konsekwencjami niż ta sama czynność dokonywana przy samochodzie. Radzimy więc, jak bezpiecznie ładować jachtowy akumulator. Nowoczesne jachty skonstruowane są w ten sposób, by ich akumulatory ładowały się automatycznie np. po podłączeniu do gniazdka przy kei, po włączeniu silnika lub stale za pomocą niekonwencjonalnych źródeł energii. Nie oznacza to jednak, że o jachtowych bateriach można całkiem zapomnieć. Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Obsługa akumulatora na jachcie, np. sprawdzenie poziomu elektrolitu, wymaga przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa, by zapobiec poparzeniu, a także uszkodzeniu jachtu. Na każdym większym jachcie – zarówno wynajętym w firmie czarterowej, jak i tym własnym – należy kontrolować stan akumulatorów. Nie zawsze wystarczy w tym celu tylko odczytywać wskaźniki na tablicy rozdzielczej – często zachodzi potrzeba, by zajrzeć do przedziału z „bateriami”. Radzimy, jak robić to bezpiecznie. Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Wynajmując jacht, nie trzeba martwić się o wpływ zamontowanego w nim akumulatora na ekologię – wystarczy przestrzegać zasad jego użytkowania. Szereg obowiązków z tym związanych niesie ze sobą posiadanie łodzi. Jak użytkować akumulator na własnym jachcie, by pozostać w zgodzie z ekologią?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!