Jak usunąć plamy po czekoladzie?

Czekolada, oprócz przyjemności, może przysporzyć nam trochę kłopotów. Szczególnie, gdy znajdzie się na naszym ubraniu lub na obrusie, łóżku czy dywanie. Jak wywabić plamę po czekoladzie? Czy z każdej tkaniny usuwać takim samym sposobem? Oto porady.

Sposoby na usuwanie plam po czekoladzie

Pierwszym sposobem na usunięcie trudnej plamy po czekoladzie, jaki przychodzi do głowy, to wypłukanie materiału w specjalnym środku, np. w Vanishu. Jednak jeśli akurat w domu nie mamy żadnego płynu do wywabiania plam, możemy spróbować domowych sposobów. Oto one:

  • Jeśli czekoladowa plama powstała na naturalnej tkaninie, można ją zamoczyć w ciepłym mleku do rozpuszczenia, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem do prania.
  • Innym sposobem na wywabienie plamy z tkaniny naturalnej jest roztwór 1:1 ze spirytusu denaturowego i wody. Namoczyć w roztworze miejsce zabrudzone, a później uprać cały materiał. Sztuczne tkaniny mogą się odbarwić, jeżeli użyjemy spirytusu.
  • Jeżeli plama pojawiła się na sztucznej tkaninie wypróbujmy sposób z gliceryną: należy natrzeć plamę gliceryną i przycisnąć mocno bibułkę po obu stronach materiału, po to, aby gliceryna mogła wsiąknąć w bibułę. Po ok. 5 minutach zmyć resztki gliceryny wodą.
  • Zamrożenie plamy to też sposób wart wypróbowania. Wkładamy tkaninę do zamrażalnika, a po godzinie zeskrobujemy lub wykruszamy plamę.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!