Jak usunąć kamień z czajnika lub pralki?

Jest wiele gotowych preparatów obiecujących usunięcie kamienia z czajnika czy pralki. Zanim jednak pójdziesz do sklepu i wydasz pieniądze na jeden z nich - wypróbuj domowe sposoby.

Usuwanie kamienia z użyciem kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej

Do czajnika wlej wodę, wsyp opakowanie kwasku cytrynowego (zamiast kwasku można użyć soku z cytryny) lub sody i zagotuj. Wodę wylej i dokładnie wypłucz czajnik. Jeżeli osadu było sporo i nie udało się go pozbyć, nie wylewaj wody po zagotowaniu, tylko pozostaw w czajniku na całą noc, a potem ponownie podgrzej (nie gotuj) i wylej. Zanim wody z czajnika użyjesz do zaparzenia herbaty, 2-3 razy zagotuj wodę i wylej.

Usuwanie kamienia z użyciem octu

Do wody w czajniku wlej szklankę octu i zagotuj. Zostaw na 10 minut, po czym ją wylej i umyj czajnik. By usunąć niechciany zapach, jeszcze co najmniej 3-4 razy zagotuj samą wodę i wylej.

Można też wlać do czajnika sam ocet (nieco rozcieńczony z wodą) i odstawić na noc (nie gotować).

Usuwanie kamienia z grzałek pralki

Usuwanie kamienia z pralki ma sens, gdy... kamień jeszcze się osadził.

Tu najlepiej sprawdzają się działania profilaktyczne. Dlatego raz na kwartał wrzuć do pralki kilka ścierek i zawartość opakowania kwasku cytrynowego (ewentualnie dwóch) i włącz program z wysoką temperaturą (np. 90 stopni). Takie pranie, powtarzane regularnie, skutecznie ochroni pralkę przed problemami z kamieniem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 29/12/2011

Zobacz też

Dowiedz się, o czym nigdy nie mówić przyszłemu narzeczonemu... Dowiedz się, o czym nigdy nie mówić przyszłemu narzeczonemu... Być może na pierwszej randce chcecie dowiedzieć się o sobie jak najwięcej. Uważacie, że szczerośc już od pierwszego wejrzenia to jest to. Może tak, ale nie do końca. Oczywiście nie chodzi o to, żeby kłamać i przedstawiać się jako całkiem inna osoba, ale niekoniecznie trzeba o sobie mówić wszystko. Jak skutecznie wytłumaczyć partnerowi zdradę? Jak skutecznie wytłumaczyć partnerowi zdradę? Podobno zdradę mamy zapisaną w genach - i dlatego zdradzamy. Okazuje się przy tym, że kobiety doganiają w tej statystyce mężczyzn. Ale zdrada zdradzie nierówna. I często od tego, jak ją wytłumaczymy, zależy dalsza przyszłośc związku. Może więc warto wiedzieć, jak wytłumaczyć zdradę... Jak odbudować związek po zdradzie? Kim jest ANDERS BREIVIK, zamachowiec z Norwegii? Jaki wyrok dostał BREIVIK? Kim jest ANDERS BREIVIK, zamachowiec z Norwegii? Jaki wyrok dostał BREIVIK? 22 lipca 2011 w Norwegii doszło do ataków terrorystycznych, w których zginęło 77 osób. Sprawcą masakry jest Anders Behring Breivik. Kim jest norweski zamachowiec, który przez sąd został uznany za poczytalnego? Dowiedz się, kto odpowiada za strzelaninę na wyspie Utoya i zamach w Oslo. Jaki wyrok dostał Breivik? Jak uniknąć odśnieżania podjazdu? Wszystko o instalacji przeciwoblodzeniowej Jak uniknąć odśnieżania podjazdu? Wszystko o instalacji przeciwoblodzeniowej Elektryczne przewody lub maty grzejne do instalacji przeciwoblodzeniowych to dobry sposób na pozbycie się śniegu i lodu z podjazu! Stosuje się je pod nawierzchnią podjazdu, chodnika, na schodach, wzdłuż prowadnicy bramy przesuwnej, w kanałach ściekowych, rynnach itp. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!