Jak usunąć kamień z czajnika lub pralki?

Jest wiele gotowych preparatów obiecujących usunięcie kamienia z czajnika czy pralki. Zanim jednak pójdziesz do sklepu i wydasz pieniądze na jeden z nich - wypróbuj domowe sposoby.

Usuwanie kamienia z użyciem kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej

Do czajnika wlej wodę, wsyp opakowanie kwasku cytrynowego (zamiast kwasku można użyć soku z cytryny) lub sody i zagotuj. Wodę wylej i dokładnie wypłucz czajnik. Jeżeli osadu było sporo i nie udało się go pozbyć, nie wylewaj wody po zagotowaniu, tylko pozostaw w czajniku na całą noc, a potem ponownie podgrzej (nie gotuj) i wylej. Zanim wody z czajnika użyjesz do zaparzenia herbaty, 2-3 razy zagotuj wodę i wylej.

Usuwanie kamienia z użyciem octu

Do wody w czajniku wlej szklankę octu i zagotuj. Zostaw na 10 minut, po czym ją wylej i umyj czajnik. By usunąć niechciany zapach, jeszcze co najmniej 3-4 razy zagotuj samą wodę i wylej.

Można też wlać do czajnika sam ocet (nieco rozcieńczony z wodą) i odstawić na noc (nie gotować).

Usuwanie kamienia z grzałek pralki

Usuwanie kamienia z pralki ma sens, gdy... kamień jeszcze się osadził.

Tu najlepiej sprawdzają się działania profilaktyczne. Dlatego raz na kwartał wrzuć do pralki kilka ścierek i zawartość opakowania kwasku cytrynowego (ewentualnie dwóch) i włącz program z wysoką temperaturą (np. 90 stopni). Takie pranie, powtarzane regularnie, skutecznie ochroni pralkę przed problemami z kamieniem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 29/12/2011

Zobacz też

Kim jest Zbigniew TUCHOLSKI junior, syn Anny GERMAN? Kim jest Zbigniew TUCHOLSKI junior, syn Anny GERMAN? Dzięki serialowi emitowanemu w Telewizji Polskiej Polacy ponownie zakochali się w osobie Anny German. Dzięki temu, a właściwie przez to, dużym zainteresowaniem może "cieszyć się" syn piosenkarki Zbigniew Tucholski. Kim jest i czym się zajmuje na co dzień? Matura dla niepełnosprawnych, niesłyszących i niewidzących. Jakie zasady? Jakie udogodnienia i dostosowania przewidziano? Matura dla niepełnosprawnych, niesłyszących i niewidzących. Jakie zasady? Jakie udogodnienia i dostosowania przewidziano? Dla maturzystów niepełnosprawnych, niewidzących, niesłyszących, słabo słyszących i cierpiących na choroby przewlekłe CKE przewiduje różne udogodnienia i dostosowania. Na co mogą liczyć maturzyści? Sprawdź listę dostosowań i udogodnień. Paszport dla dziecka - jaka procedura i niezbędne dokumenty? Paszport dla dziecka - jaka procedura i niezbędne dokumenty? Planując wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę trzeba pamiętać, że potrzebuje ono swój indywidualny paszport. Warto się o niego zatroszczyć wcześniej, bo zostawianie wyrabiania dokumentu na ostatnią chwilę może kosztować nas sporo nerwów. Jak leczyć się bezpłatnie po stracie pracy? Czy bezrobotny może leczyć się za darmo? Kiedy wygasa ubezpieczenie po stracie pracy? Jak leczyć się bezpłatnie po stracie pracy? Czy bezrobotny może leczyć się za darmo? Kiedy wygasa ubezpieczenie po stracie pracy? Tracąc pracę, musimy liczyć się nie tylko z pogorszeniem sytuacji finansowej, ale również wygaśnięciem ubezpieczenia zdrowotnego. Czy bezrobocie oznacza brak dostępu do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych? Jak polskie prawo reguluje leczenie po zerwaniu umowy z pracodawcą? Czy na bezrobociu można leczyć się na koszt państwa? Mówimy, jak leczyć się bezpłatnie po stracie pracy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!