Jak usunąć kamień z czajnika - SPRAWDZONE PORADY

Kamień w czajniku jest szkodliwy nie tylko dla urządzenia, lecz także dla zdrowia domowników. Odkamienianie czajnika powinno zatem na stałe wpisać się w nasze zwyczaje. Jak usunąć kamień z czajnika?

Przyczyną osadzania się kamienia jest twarda woda. Na to nie mamy wpływu, chyba że zainwestujemy w specjalne filtry. Mniej kosztownym rozwiązaniem może być dzbanek filtrujący. Jeśli jednak średnio raz na dwa tygodnie uda nam się usunąć kamień z czajnika, skutecznie przedłużymy żywotność urządzenia.

Jak usunąć kamień z czajnika – domowe sposoby

Najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Domowe środki pomogą nam zwalczyć kamień w czajniku, szczególnie wtedy, gdy nie osadziło się go bardzo dużo. Pamiętajmy, że po zastosowaniu każdego ze sposobów odkamieniania czajnik trzeba porządnie wypłukać i przynajmniej trzy razy zagotować w nim wodę.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to naturalny odkamieniacz. Wsypujemy do czajnika opakowanie proszku, zalewamy go wodą (ok. połowa objętości czajnika) i gotujemy. Dopiero po kilku godzinach wylewamy zawartość, płuczemy i co najmniej 3 razy gotujemy w czajniku czystą wodę.

Odkamienianie czajnika octem

Kamień w czajniku łatwo da się usunąć za pomocą octu. Do urządzenia wlewamy szklankę octu i trochę wody (ok. pół szklanki). Gotujemy i odstawiamy na 1-2 godziny. Odkamienianie czajnika kończymy dokładnym płuczeniem urządzenia i 3-krotnym zagotowaniem wody.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Aby odkamienić czajnik sodą oczyszczoną, należy wsypać do niego 2 łyżki sody, zalać wodą i zagotować. Po tej operacji czajnik dokładnie myjemy i oczywiście min. 3 razy gotujemy czystą wodę.

Odkamienianie czajnika cytryną

Przekrojoną cytryną przecieramy ścianki czajnika lub na ok. godzinę wlewamy do niego szklankę soku z cytryny. Płuczemy i oczywiście gotujemy samą wodę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!