Jak ustawiać termostaty grzejnikowe. Co znaczą cyfry na zaworze termostatycznym?

Termostat grzejnikowy służy do utrzymywania w pomieszczeniu stałej temperatury w sezonie grzewczym. Jak go ustawić, by była taka, jakiej oczekujesz? Jak sprawić, by w domu było ciepło, a jednocześnie kontrolować koszty?

Głowice termostatyczne mają oznaczenia ułatwiające wybór temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu. Zakres ich pracy, to najczęściej od 7 do 28oC, ale na pokrętle głowicy raczej nie znajdziemy skali w stopniach Celsjusza. Nie stosuje się jej, ponieważ powietrze omywające głowicę ma zwykle inną temperaturę, niż to w środku pomieszczenia, więc byłoby to przyczyną nieporozumień. Zwykle są tam cyfry (arabskie albo rzymskie) od 0 albo 1 do 4 albo 5. Mają one jedynie ułatwiać orientację w położeniu głowicy.

Jaka temperatura powinna panować w określonych pomieszczeniach? Jak ustawić termosta, by ją osiagnąć?

Temperatura zalecana w ogrzewanych pomieszczeniach, to:

  • 11oC – dla klatek schodowych i wiatrołapów,

  • 16oC – dla pomieszczeń nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi (przedpokój, pomieszczenie techniczne, schowek),

  • 21oC – dla pokoi mieszkalnych,

  • 26oC – dla łazienki.

W przypadku większości głowic termostatycznych optymalną temperaturę w pokojach osiąga się ustalając ich położenie nieco powyżej środka skali. W łazience, w której powinno być nieco cieplej, właściwe jest położenie w okolicach przedostatniej cyfry na skali, a w pomieszczeniach, w których wystarczy 11oC – w okolicach cyfry 1.

Minimum i maksimum

Często na głowicy jest też symbol śnieżynki. Oznacza on położenie, w którym zawór grzejnikowy przepuszcza jedynie minimalny strumień czynnika grzewczego, potrzebny, by woda w grzejniku nie zamarzła (grzejnik praktycznie nie ogrzewa wtedy pomieszczenia). Natomiast przestawienie głowicy w położenie oznaczone najwyższą cyfrą powoduje, że przepływ wody przez grzejnik jest zawsze maksymalny. Głowica nie reaguje wtedy na zmiany temperatury w pomieszczeniu i grzejnik działa cały czas z maksymalną mocą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!