Jak uniknąć bałaganu z kablami na biurku?

Plątanina kabli przy biurku to problem znany każdemu. Kable do komputera, głośników, ładowarek i lamp biurkowych żyją własnym życiem. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze rozplątywanie ich i ustalanie, do którego urządzenia pasują zabiera dużo czasu. Ten problem można jednak rozwiązać.

Jest kilka prostych sposobów na opanowanie plątaniny kabli przy biurku.

Skracanie kabli

Zbyt długie kable są głównym winowajcą w bałaganie. Wiją się po podłodze i zbieraja kurz. Tymczasem wystarczy takie kable odpowiednio zwinąć i np. spiąć opaską zaciskową, drucikiem, czy taśmą klejącą, by ograniczyć bałagan. Zwinięte kable można następnie podwiesić pod blatem, wkręcając małe haczyki.

Ukrywanie kabli

Kable leżące na podłodze można zgrupować i ukryć w specjalnej maskownicy do kabli, czyli osłonie. Taka maskownicę z tworzywa sztucznego lub tkaniny można kupić w wielu sklepach, z wyposażeniem biurowym lub ze sprzętem RTV, ale też np. w IKEA. Maskownicę można również wykonać samemu. Łatwym i tanim sposobem jest kupienie w markecie budowlanym tzw. peszelu, czyli plastikowej, żebrowanej rurki (dostępnej w kilku kolorach i średnicach, cena ok. 70 gr/m). Rurkę nacinamy nożem wzdłuż i umieszczamy w niej kable. Następnie rurka samoczynnie się zamyka, ograniczając chaos na pododze.

Organizacja kabli

Nie wszystkie kable są na stałe przypięte do urządzenia lub do gniazdka. Tutaj pomocna jest listwa zasilająca z wyłącznikiem, a najlepiej z kilkoma wyłącznikami, przy każdym gniazdku. Wtedy zamiast odłączać kabel, wyłączamy tylko jego zasilanie.
Bardzo przydatne są również znaczniki, które ułatwiają identyfikację kabla bez zabawy w rozsupływanie całej plątaniny, żeby sprawdzić, gdzie się dany kabel kończy i do którego urządzenia pasuje.
Dużym ułatwieniem może być zamocowanie uchwytów do kabli na krawędzi biurka. W ten sposób nie będziemy szukać ich pod stołem, ale zawsze mieć w zasięgu ręki. Rolę uchwytów z powodzeniem mogą pełnić klipsy do papieru, które przypina się do krawędzi biurka. Z klipsa należy odczepić metalową rączkę, by przewlec przez nią kabel i umieścić ją  z powrotem na miejscu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!