Jak udrożnić zapchaną rurę lub kanalizację?

Udrożnienie zatkanej rury, syfonu lub kanalizacji wcale nie wymaga natychmiastowej wizyty hydraulika. Można spróbować usunąć problem samodzielnie. Podpowiadamy, w jaki sposób udrożnić rurę lub kanalizację w domu.

Kanalizacja w domu i mieszkaniu jest na co dzień instalacją absolutnie bezobsługową i niewidoczną. Kiedy jednak dochodzi do zapchania rury lub kanalizacji, dotychczasowe proste czynności wydają się niezwykle trudne lub prawie niemożliwe do wykonania. I w takiej sytuacji większość Polaków stara się skorzystać z usług hydraulika. A to błąd – rurę lub kanalizację można udrożnić samemu. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ niekiedy wiedza ta może być nieoceniona. Przykładowo w nocy, kiedy żaden hydraulik (ani uczynny sąsiad) nie jest w stanie do nas przyjść z pomocą.

Przepychaczka, czyli domowy niezbędnik

Kiedyś w niemal każdym domu była specjalna gumowa przepychaczka. Nic dziwnego – nie było możliwości nabycia środków chemicznych do udrażniania rur. Jednocześnie to urządzenie świetnie sprawdzało się przy usuwaniu drobnych zatorów w rurach lub kanalizacji. Tradycyjna przepychaczka składa się z drążka i przymocowanego do niego gumowego kielicha. Nowoczesna wyposażona jest w pneumatyczny mechanizm, dzięki któremu osoba posługująca się przepychaczką może użyć mniej siły. Zanim przystąpi się do udrażniania rury, trzeba zatkać otwór przelewowy (czyli otwór w ściance umywalki czy wanny zabezpieczający przed przelaniem się wody). Sposób działania przepychaczki jest banalnie prosty: należy ją przyłożyć do otworu w zlewie, umywalce czy wannie i energicznie dociskać. Gumowy (a obecnie także np. plastikowy) kielich zacznie zasysać powietrze z kanalizacji i wytwarzać ciśnienie, które ma usunąć zator.

Chemia do udrożniania rur czy żmija – kiedy je stosować?

Niekiedy taki sposób okaże się jednak niewystarczający. Wówczas warto spróbować skorzystać z pomocy środka chemicznego, który kupić można nawet w każdym supermarkecie. Powinien on rozpuścić zator (np. resztki jedzenia, kłębowisko włosów) w syfonie. Jego zastosowanie jest miejscowe, co oznacza, że działa tam, gdzie zostanie zastosowany i raczej nie pomoże na zator, który znajduje się w rurze odpływowej lub innej części kanalizacji.

Przy bardziej upartych zatorach należy skorzystać z działania sprężyny lub tzw. żmii ręcznych lub elektrycznych. Ręczna sprężyna do udrażniania kanalizacji to stalowy drut zwinięty w spiralę długości od 1,5 do 5 metrów. Z jednej strony ma ostrą końcówkę, z drugiej – drewnianą lub plastikową korbę. Nadaje się do udrażniania każdej instalacji kanalizacyjnej. Trzeba używać jej z wyczuciem, zwłaszcza gdy przepycha się starą i zniszczoną instalację. Usuwanie zatoru najlepiej przeprowadzać w dwie osoby – jedna z nich przytrzymuje długą sprężynę, zaś druga wkręca. Po zakończeniu prac wykręcamy (czyli kręcimy korbą w przeciwnym niż poprzednio kierunku) sprężynę. Jeśli mimo wszystkich prób i działań kanalizacja wciąż będzie niedrożna, wówczas pozostaje tylko skorzystanie z usług wykwalifikowanego hydraulika.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/02/2012

Zobacz też

Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 6. Rok 1500. WIDEO bez cenzury Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 6. Rok 1500. WIDEO bez cenzury Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD. Jak walczyć z pleśnią w domu? Co robić, by pleśń już nigdy nie zaatakowała?  Jak walczyć z pleśnią w domu? Co robić, by pleśń już nigdy nie zaatakowała? Pleśń wytwarza rakotwórcze i mutagenne mykotoksyny, dlatego nie wolno jeść produktów pokrytych pleśnią. Pleśń w domu – na ścianach czy meblach – powoduje toksyczne środowisko, prowadzące do wielu chorób. Dlatego z pleśnią trzeba walczyć, trzeba też się przed nią chronić. A pomoże ci w tym... ocet! Mentos przetka rurę, a Alka Seltzer wyczyści muszlę! Inne pomysły na sytuacje awaryjne Mentos przetka rurę, a Alka Seltzer wyczyści muszlę! Inne pomysły na sytuacje awaryjne Przyzwyczailiśmy się do stosowania w domu na różne „przypadłości” gotowych środków. Ale gdy ich akurat nie mamy, można zaradzić wielu domowym awariom sposobami, na które nigdy byśmy sami nie wpadli. A oto kilka z nich... Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 5.  Rok 1499. WIDEO bez cenzury Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 3., odcinek 5. Rok 1499. WIDEO bez cenzury Borgiowie i ich sekrety w kolejnym odcinku trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów"! Cezar kontynuuje swoje manewry wojenne, a Leonardo da Vinci przedstawia mu swój pomysł na nową machinę wojenną. Czy Cezar zdecyduje się, by z niego skorzystać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!