Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosny. WIDEO

Pierwszego dnia wiosny warto pożegnać zimę, topiąc marzannę. Ale jak zrobić marzannę? I jak spławić kukłę, by z powodzeniem przegnać zimę? Najlepiej sięgnąć po tradycyjny, staropolski rytuał topienia marzanny.
Zdjęcie z artykułu: Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosny. WIDEO
Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosnyźródło:Jupiterimages/Thinkstockphotos.com

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, stary zwyczaj każe utopić lub spalić marzannę, na znak przepędzenia zimy i powitania wiosny. Kiedyś obrzęd ten miał magiczny wydźwięk, a marzanna zwana też śmiertką i śmiercichą była wizerunkiem pogańskiej bogini. Aby zima na długo odeszła i ustąpiła miejsca wiośnie, trzeba było przestrzegać kilku zasad. Zorganizuj własne topienie marzanny – dowiedz się, jak tradycyjnie powitać wiosnę!

Jak się topi marzannę?

Tradycyjnie marzanna powinna być słomianą lub gałgankową kukłą. Ubiera się ją w suknię z białego płótna lub ludowy strój, który ozdabia się wstążkami i koralami. Aby łatwiej było ja nieść, kukłę można nadziać na drewniany kijek. Materiały powinny być naturalne, aby łatwo dały się spalić i zatopić.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Dawniej marzanna była obnoszona od domu do domu i podtapiana w każdej kałuży. Pod wieczór marzannę przynoszono nad wodę, najpierw podpalano i wrzucano do wody. Każdy kawałek marzanny musi być wrzucony do wody, nie można jej dotykać ani wyławiać, gdyż grozi to uschnięciem ręki. Po zatopieniu kukły należy odejść nie odwracając się za siebie i nie potykając, aby zima się nie przedłużyła. 

Redakcja 21/03/2017

Zobacz też

Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie? Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie? Niedziela Palmowa to dzień, gdy katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z palmą zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Jak samodzielnie zrobić efektowną palmę wielkanocną? Nie jest to wcale trudne! Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci? Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci? Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej z tego powodu Niedzielą Palmową. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia? Światowy Dzień Snu. Chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia! Światowy Dzień Snu. Chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia! Zaburzenia snu mogą poważnie szkodzić zdrowiu, a nawet zagrażać życiu. Wbrew pozorom szczególnie niebezpieczne jest m.in. chrapanie – najczęstsza dolegliwość występującą w czasie snu, z tego powodu na ogół więc bagatelizowana. Tymczasem chrapanie może prowadzić do bezdechu, powodującego niedotlenienie organizmu, którego skutki odczuwa się przez cały dzień. Są to m.in. senność, zmęczenie i bóle głowy, których konsekwencją jest gorsza efektywność w pracy, mniejsza odporność na stres i problemy z koncentracją. Sala operacyjna 3, odcinek 2: Makabryczna skóra, cz. 2. Joanna wróci do pełni zdrowia? Sala operacyjna 3, odcinek 2: Makabryczna skóra, cz. 2. Joanna wróci do pełni zdrowia? Druga część historii Joanna obejmuje okres od wybudzenia kobiety po operacji usunięcia nadmiaru skóry, jaki powstał, gdy bohaterka schudła aż 40 kg. Nie chodziło tylko o kwestie estetyczne – ogromne fałdy utrudniały Joannie oddychanie, a także łatwo ulegały bolesnym dla niej uszkodzeniom.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!