Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosny. WIDEO

Pierwszego dnia wiosny warto pożegnać zimę, topiąc marzannę. Ale jak zrobić marzannę? I jak spławić kukłę, by z powodzeniem przegnać zimę? Najlepiej sięgnąć po tradycyjny, staropolski rytuał topienia marzanny.
Zdjęcie z artykułu: Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosny. WIDEO
Jak topić marzannę? Tradycyjny rytuał na pierwszy dzień wiosnyźródło:Jupiterimages/Thinkstockphotos.com

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, stary zwyczaj każe utopić lub spalić marzannę, na znak przepędzenia zimy i powitania wiosny. Kiedyś obrzęd ten miał magiczny wydźwięk, a marzanna zwana też śmiertką i śmiercichą była wizerunkiem pogańskiej bogini. Aby zima na długo odeszła i ustąpiła miejsca wiośnie, trzeba było przestrzegać kilku zasad. Zorganizuj własne topienie marzanny – dowiedz się, jak tradycyjnie powitać wiosnę!

Jak się topi marzannę?

Tradycyjnie marzanna powinna być słomianą lub gałgankową kukłą. Ubiera się ją w suknię z białego płótna lub ludowy strój, który ozdabia się wstążkami i koralami. Aby łatwiej było ja nieść, kukłę można nadziać na drewniany kijek. Materiały powinny być naturalne, aby łatwo dały się spalić i zatopić.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Dawniej marzanna była obnoszona od domu do domu i podtapiana w każdej kałuży. Pod wieczór marzannę przynoszono nad wodę, najpierw podpalano i wrzucano do wody. Każdy kawałek marzanny musi być wrzucony do wody, nie można jej dotykać ani wyławiać, gdyż grozi to uschnięciem ręki. Po zatopieniu kukły należy odejść nie odwracając się za siebie i nie potykając, aby zima się nie przedłużyła. 

Redakcja 21/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!