Jak sprawdzić lub zmienić IP komputera?

Adres IP to adres, za pomocą którego nasz komputer jest identyfikowany w sieci. Jak sprawdzić IP komputera? Jak zmienić adres IP komputera?

Adres IP komputera składa się z czterech liczb oddzielonych ze sobą kropkami i wygląda na przykład tak: 123.213.215.122.

Każdy komputer może mieć więcej niż jeden adres IP, ale nie może być tak, że dwa urządzenia podłączone do sieci mają jeden i ten sam adres IP. W tym drugim przypadku mielibyśmy bowiem do czynienia z konfliktem, co mogłoby zaburzyć działanie całej sieci.

Komputer, przy którym teraz siedzisz, ma prawdopodobnie adres IP wewnętrznej, domowej sieci (np. 192.168.1.2) oraz adres zewnętrznej sieci (np. 83.122.32.11). Ten pierwszy funkcjonuje wyłącznie w obrębie twojej własnej sieci: w domu, w pracy, w kafejce. Ten drugi jest adresem internetowym, widocznym przez wszystkie urządzenia w internecie.

Innymi słowy: urządzenia w internecie NIE WIEDZĄ, jaki masz adres w wewnętrznej sieci, ale widzą cię pod adresem zewnętrznym.

Adres zewnętrzny możesz sprawdzić na stronie whatismyip.org.

Jak zmienić adres zewnętrzny IP?

Najlepsza metoda, aby zmienić zewnętrzny adres IP, to:

1. Odłącz komputer od modemu (urządzenia, które jest pomiędzy internetem a twoim komputerem), ale nie wyłączaj niczego z prądu.

2. Podłącz do modemu inny komputer, np. laptopa.

3. Zresetuj router, trzymając przez 30 sekund przycisk reset.

Po resecie powinieneś otrzymać inny adres IP. Jeśli to się nie udało, musisz odczekać od 24 godzin (neostrada tp) aż do 3-12 miesięcy (Aster, UPC). Po tym okresie - ściśle zależnym od dostawcy internetu - adres IP powinien się zmienić.

UWAGA, niektórzy dostawcy internetu na stałe przypisują adresy IP do routerów i nie pomagają żadne resety. W takiej sytuacji pomóc może zmiana adresu MAC, ale jest to trudna procedura.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!