Jak sprawdzić, czy twoje prawo jazdy jest już do odbioru?

Udało Ci się zdać egzamin na prawo jazdy? A może zgubiłeś posiadany dokument i starasz się o wyrobienie nowego? Dowiedz się, jak sprawdzić czy twoje prawo jazdy jest już gotowe do odbioru.

W niektórych urzędach czas oczekiwania na dokument może być bardzo długi. Inne, mniej obciążone placówki wydadzą nasze prawo jazdy po kilku dniach. Przedstawiamy bardzo prosty sposób na to, jak sprawdzić czy nadszedł czas odbioru.

Najłatwiej zrobić to przez internet. Wchodzimy na strone www.kierowca.pwpw.pl i wpisujemy potrzebne dane - pesel, imię oraz nazwisko. Musimy pamietać o tym, że "w polu Imię podajemy tylko pierwsze imię." a "w przypadku podwójnych nazwisk można podać pierwsze nazwisko lub obydwa nazwiska rozdzielone myślnikiem albo spacją." Po wciśnięciu przycisku "Sprawdź" na naszym monitorze pojawi się jeden z komunikatów:

  • "Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne" - status informuje, że należy czekać, ponieważ trwają czynności wyjaśniające i sprawdzające dane wnioskodawcy, bądź dokument jest w trakcie produkcji w PWPW SA.
  •  "Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru" - status informuje, że możemy udać się do urzędu po odbiór dokumentu.
  •  "Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany" - status wyświetla się gdy: na stronie wprowadzono błędne dane (np. popełniono błąd w trakcie wpisywania numeru PESEL lub Numeru rejestracyjnego); wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu Kierowca/Pojazd (w celu uzyskania wyjaśnień proszę skontaktować się z urzędem); dokument został już wydany w systemie komputerowym Pojazd/Kierowca.

Drugą powszechną metodą jest zadzwonienie do urzędu odpowiedzialnego za wydanie dokumentu. Ta metoda, może być jednak dość obciążająca. Czasami na połączenie czeka się nawet kilkanaście minut.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!