Jak się rozgrzać zimą: JOGA

Zimą, by nie zamarznąć, wcale nie trzeba chować się pod nie wiadomo iloma warstwami ubrań i wlewać w siebie szklankami gorącej herbaty. Można też rozgrzać się wewnętrznie przez odpowiednie ćwiczenia. Prawdziwą harmonię z ciałem da nam joga.

Przez większą część roku chronimy swoje ciało pod kurtką, byleby tylko nie zmarzło, a zamykamy się na płynące z niego sygnały. Joga namawia nas, byśmy się z ciałem zaprzyjaźnili. Jej praktyka polega na integracji ciała i umysłu – odpowiednio dobrane sekwencje asan, powstałe w starożytnych Indiach, odblokowują przepływ energii w organizmie, wypełniając nas spokojem i pełnią sił witalnych, a świetny nastrój nie opuszcza nas bez względu na wszystko.

Jak rozgrzać się jogą?

Najlepszy dla zmarźluchów będzie energetyzujący styl ashtanga. To praktyka polegająca nie tylko na przyjmowaniu wysublimowanych pozycji, jak w pozostałych stylach jogi, ale też na dynamicznym pzechodzeniu między nimi. Ważne jest też synchronizowanie naszych ruchów z odddechem, tak by podczas ruchów bardziej aktywnych brać głęboki wdech, zaś w bardziej pasywnych momentach wydech. Efkt jest taki, że wystarczy sekwencja kilku pierwszych „powitań Słońca”, by rozgrzać ciało i sprawić, że będzie pracować na pełnych obrotach.

>>> Joga: czym różni się od zwykłych ćwiczeń fizycznych? [KLIKNIJ!]

Chcąc głębiej wejść w ten świat, warto wybierzmy się na kilkudniowy wyjazd w góry lub nad jeziora. Współorganizuje jej wiele szkół jogi działających na co dzień w miastach. Ćwiczyć się zazwyczaj w odludnie położonym miejescu – agroturystyce lub specjalnym ośrodku rozwoju. W większości z nich jest po prostu duża sala z drewnianą podłogą, salonik i pomieszczenia do spania, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mogą się dobrze poznać i zintegrować inspirując wzajemnie do praktyki.


Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!