Jak się pozbyć moli? ZWALCZANIE MOLI

Mól odzieżowy – nie tak jak mucha – wybredny jest. Nie je byle czego. W jego diecie króluje wełna. Jej uzupełnieniem są bawełna i wszelakie futra, a rarytasem jedwab. Odkryłaś mole w szafie? Czeka cię wojna. Na śmierć i życie. I wydatki. Cóż… sądząc po diecie moli – na biednego nie trafiło! Czy zwalczanie moli to syzyfowa praca? Jak skutecznie pozbyć się moli?

Pamiętasz z dzieciństwa przykry zapach, który unosił się wokół futra babci? Śmieszyło cię i drażniło, kiedy wykładała półki w szafie i bieliźniarce gazetami, rozwieszała w nich zasuszone pęczki jakiegoś zielska? Wiedziała, co robi! Wie, co robi, jeśli nie zaprzestała tych praktyk! Może tylko nie umie wyjaśnić dlaczego i dlatego do furii doprowadza cię jej krótkie: tak trzeba! 

Skąd się biorą mole?

Mole to owady. W przeciwieństwie do innych naszych wrogów,  na przykład much i komarów, nie dokuczają nam na bieżąco i są malutkie. Nieco przypominają ćmy. A kto odróżni małą młodą ćmę od mola – zwłaszcza, jak leci? Zatem mole biorą się zewsząd i znikąd! One po prostu są, istnieją w przyrodzie. Gdzieś tam sobie żyją i czekają na okazję. Ty nie wiesz, kiedy zadomowią się u ciebie, ale one wiedzą doskonale, u kogo będzie im dobrze!

Gdy na najlepszej spódnicy zauważysz mikroskopijne dziurki, ażurowy wzór na najdroższym swetrze, a z futra wyleci chmara czegoś szarobeżowego i przestraszona rozpierzchnie się po kątach, szykuj się do wojny. To mole!

Szafa na wolnym powietrzu

Opróżnij szafy. Wszystkie, w których trzymasz ubrania. Wyjmij z nich wszystkie ubrania, a nie tylko te uszkodzone. Porządnie wytrzep, powieś na dworze, weź urlop i... nie ma litości.  Zaczyna się wojna z molami!

Podczas trzepania ubrań pójdą precz tylko te osobniki, które latają (nie wszystkie, bo wyrzucić kogoś z mieszkania nie jest łatwo). Ale groźniejsze są te, które jeszcze latać nie umieją. To malutkie larwy, wyglądem przypominające robaczki mieszkające na przykład w czereśniach. To właśnie one są odpowiedzialne – na równi z tobą – za to, że lubią twój dom.

O tym, dlaczego jesteś odpowiedzialna za przebywanie moli w domu, dowiesz się tutaj:

Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Czy wiesz jak pozbyć się moli? 

Przeglądaj ubrania – centymetr po centymetrze i sztuka po sztuce. I pozbywaj się moli. Możesz je wybierać (przydadzą się rękawiczki chirurgiczne, kupisz je w aptece) lub wciągnąć odkurzaczem. Pierwsza metoda jest obrzydliwa, ale bardziej skuteczna, bo larwy moli dość mocno przyczepiają się do odzieży i odkurzaczem trudno je wciągnąć (nie zapomnij natychmiast wyrzucić worka ze śmieciami, a jeśli masz możliwość – zamknij oczy, uśpij albo upij sumienie i spal go! ). I nie myśl, że to żywe stworzenia. To jest wojna z molami!

Szafy umyj, dokładnie je oglądając i wyjmując larwę po larwie. Jeśli w ściankach szafy są dziurki (na przykład na podpórki do półek), sprawdź je parę razy – tam na pewno mieszkają mole – i zaklej dokładnie taśmą samoprzylepną.

Ściany i podłogi, a zwłaszcza wszelkie szczeliny między nimi dokładnie odkurz i umyj. Nie ufaj sobie za bardzo – zajrzyj parę razy w każdą szczeliną i pod listwę przypodłogową, nawet gdybyś miała ją oderwać i każdy paproch oglądać przez lupę. Tylko pełna dezynfekcja (a właściwie - dezynsekcja) molowych zakątków pozwoli ci przypuszczać, że pozbyłaś się moli.

Sposób na pozbycie sie moli

Kiedy już uporasz się z czyszczeniem ubrań, szaf i domu, pozbędziesz się zmęczenia i obrzydzenia, pomyśl o babci i…

Zrób to, o czym ona wie, a czego ty nie mogłaś zrozumieć: wyłóż półki gazetami i powieś w szafach pęczki zasuszonego zielska. Nie korzystaj jedynie z naftaliny. Ma wyjątkowo nieprzyjemny i trudny do pozbycia się zapach, a w sklepach znajdziesz mniej uciążliwe środki.

Dlaczego tak trzeba zrobić, dowiesz się tutaj:

Namolne MOLE - jak się pozbyć MOLI, nieproszonych gości z szafy?

Zwalczanie moli

Nie myśl, że jeśli widziałaś tylko jednego malutkiego mola, to możesz odpuścić. Albo wystarczy wydać złotówkę na jakieś pachnidło, które ma je przestraszyć. Nawet jeśli z szafy wyleciał jeden mól, to wewnątrz mogą być ich dziesiątki, a nawet setki lub… lepiej nie myśleć, ile.

Wojna z molami jest długotrwała, wycieńczająca i upokarzająca. Jeśli zlekceważysz przeciwnika, najprawdopodobniej będziesz musiała kupić duży, czarny worek, wrzucić do niego ubrania i wynieść na śmietnik. Cóż… sądząc po diecie moli – na biednego nie trafiło!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Komunikacja w związku - jak ze sobą rozmawiać? Porady księdza psychologa Komunikacja w związku - jak ze sobą rozmawiać? Porady księdza psychologa Ks. Marek Dziewiecki wyjaśnia, że antykoncepcja, bezpieczny seks,czy odwzajemniona miłość to nie problem, jeśli ludzie potrafią ze soba rozmawiać. Biblia upewnia nas o tym, że sensem ludzkiego słowa jest komunikowanie prawdy o człowieku oraz miłości do człowieka, czyli komunikowanie prawdy o miłości. Otwarty Fundusz Emerytalny - jak działają OFE? Dla kogo są stworzone? Składki do OFE a ZUS Otwarty Fundusz Emerytalny - jak działają OFE? Dla kogo są stworzone? Składki do OFE a ZUS Od OFE zależy, jak wysoka będzie twoja przyszła emerytura. Czy wiesz, jak działają otwarte fundusze emerytalne? Zainteresuj się swoją emeryturą już dziś i sprawdź, co warto wiedzieć o OFE. Mówimy, czym jest OFE i kto może z niego korzystać. Jakich danych mogą żądać gminy w związku z umowami na wywóz śmieci? Jakich danych mogą żądać gminy w związku z umowami na wywóz śmieci? Niedługo wejdzie w życie zapowiadana od dawna ustawa śmieciowa. W niektórych gminach rozpoczęło się już zbieranie deklaracji śmieciowych. Niestety w związku z tym pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących informacji, których wymagają od nas władze gmin. Mówimy, jakich danych mogą żądać od nas gminy Jak malować farbami akwarelowymi? Jakie kartki i pędzelki do farb wodnych? Jak malować farbami akwarelowymi? Jakie kartki i pędzelki do farb wodnych? Akwarele służą do tworzenia pięknych ilustracji, pejzaży, portretów czy abstrakcji. Malowanie farbami akwarelowymi nie jest trudne. Każdy może się tego nauczyć znając podstawy i cierpliwie ćwicząc. Najważniejsze, żeby nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami i pamiętać, że praktyka czyni mistrza.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!