Jak segregować śmieci w domu i do jakich pojemników je wyrzucać? Segregacja śmieci ZASADY

Segregacja śmieci w Polsce, czyli prawdziwa ustawowa rewolucja! Funkcjonalne pojemniki na odpady pomogą nam jednak wywiązać się z tego zadania. Kosze na śmieci dostosowane specjalnie do segregowania resztek to podstawa ekologicznego postępowania. Jak należy segregować śmieci w dom? Jakie są zasady? Jakie są zasady segregacji śmieci?

Segregowanie odpadów to milowy krok w stronę ekologii i troski o środowisko naturalne. Ponadto za wywóz śmieci, które są posegregowane, zapłacimy nawet dwukrotnie mniej niż za śmieci mieszane. Jednym słowem – segregacja śmieci jest jak najbardziej opłacalna!

Segregacja śmieci w domu krok po kroku

Aby segregacja śmieci była dobrze zorganizowana, zacznijmy od wydzielenia powierzchni przeznaczonej specjalnie do tego celu. Następnie musimy dobrać pojemniki na odpady odpowiedniej wielkości – największe kosze na śmieci przeznaczamy na to, czego produkujemy najwięcej. W większości przypadków będzie to dotyczyło pojemników na odpady zmieszane, niepodlegające recyklingowi (np. tłusty papier). Z kolei pojemniki na odpady biodegradowalne (np. resztki żywności) powinniśmy wyposażyć w higieniczne pokrywki. Jeśli jesteśmy w posiadaniu ogródka, świetnym rozwiązaniem może okazać się kompostownik. Odpady nieorganiczne powinny trafiać do koszy na śmieci już oczyszczone i wysuszone. Natomiast zużyte baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny wyrzucamy do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników na odpady. Sprawdźmy zatem (jeżeli jeszcze tego nie wiemy), do jakich punktów (np. sklepów) w naszej miejscowości możemy oddać elektrośmieci.

Jako pojemniki na śmieci sprawdzą się różnego rodzaju systemy do segregacji, które można dopasować do własnych potrzeb zarówno pod względem wielkości, jak i konfiguracji (m.in. takie, które ustawia się jeden na drugim). Warto również oznaczyć kosze na śmieci naklejkami identyfikującymi ich rodzaj, tak żeby na pierwszy rzut oka było widać, jakie śmieci powinny się w nim znaleźć.

Jeśli w kuchni nie mamy zbyt wiele miejsca na segregację odpadów, wówczas śmieci bezzapachowe możemy przechowywać w innych pomieszczeniach (na balkonie, w garażu, na korytarzu, w pomieszczeniu gospodarczym itp.).

Aby dobrze zaplanować segregowanie śmieci w domu, warto jest zaznajomić się z zasadami zarządzania odpadami, obowiązującymi w naszym rejonie. Zasady te warunkują bowiem, na ile frakcji powinna dzielić się segregacja odpadów i jakie pojemniki przeznaczone są na konkretne typy śmieci.

SPRAWDŹ KONIECZNIE - PRZECZYTAJ WSZYSTKO NA TEMAT SEGREGACJA ŚMIECI I NOWYCH ZASAD SEGREGACJI ŚMIECI >>

Pojemniki na odpady – rodzaje

Należy pamiętać, że kontenery na śmieci mają swoje przeznaczenie w zależności od koloru. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujący podział.

Pojemniki na papier – niebieskie. Przeznaczenie: gazety, katalogi itp., papier, torebki papierowe, karton, tektura.

Pojemniki na plastik i metal – żółte. Przeznaczenie: butelki plastikowe (zgniecione), plastikowe zakrętki, torebki, puszki (po napojach, konserwach), kapsle.

Pojemniki na szkło bezbarwne – białe. Przeznaczenie: bezbarwne szklane butelki i innego typu opakowania po napojach i artykułach żywnościowych, bezbarwne szklane opakowania (np. po kremach i innych kosmetykach).

Pojemniki na szkło kolorowe – zielone. Przeznaczenie: kolorowe szklane butelki i innego typu opakowania po napojach i artykułach żywnościowych, kolorowe opakowania po kosmetykach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!