Jak segregować śmieci w domu? Do jakich pojemników wrzucać? Jak prawidłowo segregować odpady? Segregacja śmieci

Jak prawidłowo segregować odpady? Ile zapłacisz za śmieci? Jak sortować? Jak to zgłosić? ‎Czy wyrzucając śmieci zastanawiasz się, które z nich nadają się do przetworzenia? Szkło, plastik, papier i aluminium to surowce, które można odzyskać, poddać odpowiedniej obróbce i znów wyprodukować z nich użyteczne przedmioty. Zobacz, jak segregować odpady, by móc je poddać recyklingowi. Segregacja śmieci - NOWE ZASADY

Kosze do segregacji śmieci w domu

Coraz więcej mówi się o segregowaniu odpadów. Mobilizują nas do tego przepisy ustawy śmieciowej wchodzącej w życie 1 lipca 2013 roku. Jeżeli więc nie chcesz mieć kłopotów z górą śmieci w domu, warto byś zaopatrzył się się w kilka pojemników na śmieci lub specjalne kosze przeznaczone do segregacji.

Pamiętaj jednak, że nie musisz kupować kilku pojemników na segregowane odpady. Na początek wystarczą dwa – jeden na śmieci, które podlegają recyklingowi, drugi na te, których się nie segreguje. Jeżeli w ten prosty sposób podzielisz odpadki w domu, łatwiej zapanujesz nad śmieciowym bałaganem.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym z ogrodem lub masz do dyspozycji kawałek ogródka, postaw w nim kompostownik. W ten sposób zminimalizujesz ilość śmieci organicznych.

Segregowanie śmieci zacznij jeszcze w domu

Aby sprawnie segregować śmieci, wystarczy trzymać się ogólnie przyjętych zasad. Choć nikt tego nie nakazuje, warto przed wyrzuceniem posegregowanych śmieci umyć je, osuszyć, zwrócić uwagę by były puste i niezatłuszczone.

Segregacja śmieci będzie od 1 lipca 2013 roku obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców >>

Właściwa segregacja odpadów obejmuje:

  • odpady organiczne, z których można zrobić kompost,
  • papier,
  • odpady z tworzyw sztucznych,
  • aluminium i inne metale,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe,
  • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Kolory pojemników do segregacji odpadów

Niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na papier.
Nie wolno tu wrzucać kartonów po napojach, mleku i sokach.

Żółty pojemnik na odpady przeznaczony jest segregacji plastiku i metalu. Butelki i kartony po napojach i mleku zgnieć przed wyrzuceniem. Podobnie zrób z puszkami.
Nie umieszczaj tu zabawek, pełnych butelek i kartonów, pojemników po olejach (także spożywczych) czy jednorazowych naczyń.

Czerwone pojemniki przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe i metal.

Zielony pojemnik na odpady przeznaczony jest na szkło kolorowe, a biały służy do segregacji odpadków szklanych bezbarwnych.
Do pojemników na szkło nigdy nie wrzucaj butelek z zawartością, ani tych potłuczonych, a także domowej ceramiki i porcelany, szyb czy luster, a także lamp i żarówek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/05/2013

Zobacz też

KTO KOGO przepuszcza w DRZWIACH? Kto pierwszy przechodzi w drzwiach w pracy, a kto w sklepie lub restauracji? KTO KOGO przepuszcza w DRZWIACH? Kto pierwszy przechodzi w drzwiach w pracy, a kto w sklepie lub restauracji? Drzwi niby są prostym, płaskim elementem każdego budynku (i nie tylko), ale mogą przysporzyć wielu problemów. Nie tylko dlatego, że czasem trudno zgadnąć, w którą stronę się otwierają. Wchodzenie i wychodzenie przez drzwi to niezły sprawdzian kindersztuby. Mówimy, jak go dobrze zaliczyć. Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu? Jak chronić dom przed nagrzewaniem w upalne dni? Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu? Jak chronić dom przed nagrzewaniem w upalne dni? Kiedy przez tydzień czy dwa panują tropikalne upały, dom bez klimatyzacji zaczyna przypominać piekarnik. Co robić, by choć trochę ochronić mieszkanie przed nagrzewaniem? Czy kajakarka ANETA KONIECZNA chora na raka ma szansę zdobyć medal olimpijski? Czy rak może być przeszkodą w uprawianiu sportu? Czy kajakarka ANETA KONIECZNA chora na raka ma szansę zdobyć medal olimpijski? Czy rak może być przeszkodą w uprawianiu sportu? Prawdziwego sportowca charakteryzuje nie tylko talent i chęć doskonalenia swoich umiejętności, ale też niezłomny charakter, który pozwala przezwyciężyć wszelkie przeciwności stawiane przed nim przez los. Takim kimś jest Aneta Konieczna, reprezentantka Polski w kajakarstwie, która zmaga się z rakiem, lecz wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Jakie szanse na medal ma Konieczna? Akcesoria i stroje pływackie. Co zabrać na basen lub plażę? Akcesoria i stroje pływackie. Co zabrać na basen lub plażę? Pływanie, nurkowanie i inne sporty wodne dostarczają bardzo dużo radości i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pływać może każdy, bez względu na wiek i kondycję. Jest to sport bezpieczny, rozwija i wzmacnia mięśnie całego ciała. Nie obciąża stawów, a kontuzje zdarzają się bardzo rzadko.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!