Jak segregować śmieci w domu? Do jakich pojemników wrzucać? Jak prawidłowo segregować odpady? Segregacja śmieci

Jak prawidłowo segregować odpady? Ile zapłacisz za śmieci? Jak sortować? Jak to zgłosić? ‎Czy wyrzucając śmieci zastanawiasz się, które z nich nadają się do przetworzenia? Szkło, plastik, papier i aluminium to surowce, które można odzyskać, poddać odpowiedniej obróbce i znów wyprodukować z nich użyteczne przedmioty. Zobacz, jak segregować odpady, by móc je poddać recyklingowi. Segregacja śmieci - NOWE ZASADY

Kosze do segregacji śmieci w domu

Coraz więcej mówi się o segregowaniu odpadów. Mobilizują nas do tego przepisy ustawy śmieciowej wchodzącej w życie 1 lipca 2013 roku. Jeżeli więc nie chcesz mieć kłopotów z górą śmieci w domu, warto byś zaopatrzył się się w kilka pojemników na śmieci lub specjalne kosze przeznaczone do segregacji.

Pamiętaj jednak, że nie musisz kupować kilku pojemników na segregowane odpady. Na początek wystarczą dwa – jeden na śmieci, które podlegają recyklingowi, drugi na te, których się nie segreguje. Jeżeli w ten prosty sposób podzielisz odpadki w domu, łatwiej zapanujesz nad śmieciowym bałaganem.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym z ogrodem lub masz do dyspozycji kawałek ogródka, postaw w nim kompostownik. W ten sposób zminimalizujesz ilość śmieci organicznych.

Segregowanie śmieci zacznij jeszcze w domu

Aby sprawnie segregować śmieci, wystarczy trzymać się ogólnie przyjętych zasad. Choć nikt tego nie nakazuje, warto przed wyrzuceniem posegregowanych śmieci umyć je, osuszyć, zwrócić uwagę by były puste i niezatłuszczone.

Segregacja śmieci będzie od 1 lipca 2013 roku obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców >>

Właściwa segregacja odpadów obejmuje:

  • odpady organiczne, z których można zrobić kompost,
  • papier,
  • odpady z tworzyw sztucznych,
  • aluminium i inne metale,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe,
  • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Kolory pojemników do segregacji odpadów

Niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na papier.
Nie wolno tu wrzucać kartonów po napojach, mleku i sokach.

Żółty pojemnik na odpady przeznaczony jest segregacji plastiku i metalu. Butelki i kartony po napojach i mleku zgnieć przed wyrzuceniem. Podobnie zrób z puszkami.
Nie umieszczaj tu zabawek, pełnych butelek i kartonów, pojemników po olejach (także spożywczych) czy jednorazowych naczyń.

Czerwone pojemniki przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe i metal.

Zielony pojemnik na odpady przeznaczony jest na szkło kolorowe, a biały służy do segregacji odpadków szklanych bezbarwnych.
Do pojemników na szkło nigdy nie wrzucaj butelek z zawartością, ani tych potłuczonych, a także domowej ceramiki i porcelany, szyb czy luster, a także lamp i żarówek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!