Jak rzucać oszczepem?

Próbowałeś kiedyś wziąć sportowy oszczep do ręki i wykonać rzut? To pozornie łatwe zadanie, ale żeby dojść do mistrzostwa, trzeba poznać arkana tej trudnej technicznie i wymagającej wielkiej siły konkurencji sportowej. Mówimy jak zacząć. A to również wcale nie jest takie łatwe.

Rozgrzewka przed rzutem

Trenerzy zalecają, żeby przed rozpoczęciem rzucania dobrze się rozgrzać, a szczególnie porozciągać mięśnie. Należy też dobrać właściwy oszczep do wieku – seniorski waży 800 gramów, kobiecy 600, a do celów treningowych produkuje się także sprzęt w innych, niższych wagach. Na samym początku najlepiej skorzystać właśnie z tych lżejszych.

Jak rzucać oszczepem?

Oszczep należy trzymać prosto w poziomie. Początkujący powinni zaczynać od krótkiego rozbiegu, złożonego np. z trzech kroków. Im lepiej zawodnik będzie się czuł w tej konkurencji i im więcej doświadczenia nabierze, tym dłuższe powinny być rozbiegi.

Gdy opanuje się i ustabilizuje szybkość, można się już pokusić o 10-15 kroków. W końcowej fazie rozbiegu wykonuje się przeplatankę, jednocześnie przesuwając oszczep do tyłu. Ręka rzucająca powinna być wtedy równoległa do podłoża, a grot - znaleźć się mniej więcej na wysokości oka zawodnika. Potem skręca się tułowie w kierunku rzutu z jednoczesnym odchyleniem do tyłu. Wtedy wykonuje się rzut, po którym należy jeszcze przy pomocy odpowiedniej techniki tzw. przeskoku wyhamować impet. Na końcu rozbiegu jest bowiem linia, której przekroczenie oznacza spalenie próby.

Brzmi łatwo? Możliwe, ale wszystko jest dosyć skomplikowane. Mimo to zachęcam do spróbowania. Może w ten sposób odnajdziemy kolejnych zdobywców olimpijskich medali?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/09/2012

Zobacz też

Czy wiesz, że porywa się kobiety, żeby je ZMUSIĆ DO MAŁŻEŃSTWA? Dowiedz się, czy prawo na to zezwala? Czy wiesz, że porywa się kobiety, żeby je ZMUSIĆ DO MAŁŻEŃSTWA? Dowiedz się, czy prawo na to zezwala? Przypadki porwania i zmuszenia przemocą do zawarcia małżeństwa zdarzają się nawet w cywilizowanych krajach. Dlatego prawo nie pozostaje bierne i reguluje nawet tak niecodzienne przypadki. Ślub to sakrament, który jest oparty na wolnej woli. Wymuszenie zgody unieważnia zawarcie małżeństwa.  Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzinny? Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzinny? Zasiłek rodzinny nie przysługuje tym wszystkim rodzinom, które przekraczają kryterium dochodowe 504 zł na osobę lub 580 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko. Czasem zasiłek nie przysługuje również wtedy, gdy minimum dochodowe nie zostało przekroczone, np. dzieciom, które są na utrzymaniu całodobowych instytucji opiekuńczych, jak dom dziecka czy rodzina zastępcza, a także wtedy, gdy osobie samotnej nie zostały przyznane alimenty. Zobacz, kiedy jeszcze nie przysługuje zasiłek rodzinny na utrzymanie dziecka. Komu przysługuje zasiłek rodzinny? Komu przysługuje zasiłek rodzinny? To, czy kwalifikujesz się do zasiłku rodzinnego, zależy od twoich dochodów. Przy uwzględnianiu prawa do zasiłku rodzinnego liczy się dochód na osobę w rodzinie. Zasiłek przysługuje wtedy, gdy na członka w rodzinie nie przekracza on miesięcznie 504 zł netto, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł netto. Kryterium dochodowe to jednak nie wszystko. Zobacz, jakie jeszcze trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać zasiłek rodzinny. Jak składać wnioski o świadczenia rodzinne? Jak składać wnioski o świadczenia rodzinne? Wniosek o zasiłek rodzinny składa się w urzędzie gminy, miasta, ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania petenta. W praktyce wystarczy wyszukać najbliższy OPS i zapytać pracownika socjalnego o konkretne miejsce składania wniosków do otrzymania świadczenia rodzinnego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!