Jak rzucać oszczepem?

Próbowałeś kiedyś wziąć sportowy oszczep do ręki i wykonać rzut? To pozornie łatwe zadanie, ale żeby dojść do mistrzostwa, trzeba poznać arkana tej trudnej technicznie i wymagającej wielkiej siły konkurencji sportowej. Mówimy jak zacząć. A to również wcale nie jest takie łatwe.

Rozgrzewka przed rzutem

Trenerzy zalecają, żeby przed rozpoczęciem rzucania dobrze się rozgrzać, a szczególnie porozciągać mięśnie. Należy też dobrać właściwy oszczep do wieku – seniorski waży 800 gramów, kobiecy 600, a do celów treningowych produkuje się także sprzęt w innych, niższych wagach. Na samym początku najlepiej skorzystać właśnie z tych lżejszych.

Jak rzucać oszczepem?

Oszczep należy trzymać prosto w poziomie. Początkujący powinni zaczynać od krótkiego rozbiegu, złożonego np. z trzech kroków. Im lepiej zawodnik będzie się czuł w tej konkurencji i im więcej doświadczenia nabierze, tym dłuższe powinny być rozbiegi.

Gdy opanuje się i ustabilizuje szybkość, można się już pokusić o 10-15 kroków. W końcowej fazie rozbiegu wykonuje się przeplatankę, jednocześnie przesuwając oszczep do tyłu. Ręka rzucająca powinna być wtedy równoległa do podłoża, a grot - znaleźć się mniej więcej na wysokości oka zawodnika. Potem skręca się tułowie w kierunku rzutu z jednoczesnym odchyleniem do tyłu. Wtedy wykonuje się rzut, po którym należy jeszcze przy pomocy odpowiedniej techniki tzw. przeskoku wyhamować impet. Na końcu rozbiegu jest bowiem linia, której przekroczenie oznacza spalenie próby.

Brzmi łatwo? Możliwe, ale wszystko jest dosyć skomplikowane. Mimo to zachęcam do spróbowania. Może w ten sposób odnajdziemy kolejnych zdobywców olimpijskich medali?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/09/2012

Zobacz też

Jak obliczyć JAK DALEKO JEST BURZA, ODLEGŁOŚĆ BURZY? Gdzie jest BURZA jak to policzyć? Jak obliczyć JAK DALEKO JEST BURZA, ODLEGŁOŚĆ BURZY? Gdzie jest BURZA jak to policzyć? Jak daleko od nas znajduje się burza? Jak obliczyć odległość burzy? Jak obliczyć gdzie jest burza? Gdy widzisz błyskawicę i słyszysz grzmot - w jaki sposób możesz ocenić, jak daleko od Ciebie uderzył piorun? Burze są częstym zjawiskiem atmosferycznym w Polsce. Dlatego już teraz warto sprawdzić, jak obliczyć odległość od tego niebezpiecznego wydarzenia. Może to nam pomóc nie tylko uniknąć zagrożenia, ale zaspokoić wielką ciekawość naszych dzieci. UPAŁ A ZDROWIE. Jak się nie dać zamordować w czasie upałów? UPAŁ A ZDROWIE. Jak się nie dać zamordować w czasie upałów? Kiedy nadciąga wielkie ciepło od pogodynek i pogodynków, lekarzy, speców od wszelakich prewencji dostajemy pakiet rad. Szczególnie uczulają nas na to, byśmy dbali o dzieci, osoby starsze i chore, jakby reszty ludności nie było – albo była, ale zupełnie nie odczuwała gorąca. To, niestety, nie jest prawdą. Udar cieplny grozi każdemu, niektórym szczególnie, a jeszcze inni sami uczciwie na niego pracują. Czy można się nie dać upałom? HURGHADA czy SHARM EL-SHEIKH? Które miejsce wybrać na wakacje w Egipcie? HURGHADA czy SHARM EL-SHEIKH? Które miejsce wybrać na wakacje w Egipcie? Hurghada i Sharm el-Sheikh to dwa największe kurorty w Egipcie, obydwa oferują luksusowe hotele, piękne plaże i wachlarz ofert wycieczek fakultatywnych, ale kiedy już zdecydujesz się na wakacje w Egipcie, musisz wybrać. Podpowiadamy, komu bardziej spodoba się w Hurghadzie, a komu w Sharm el-Sheikh. JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED UPAŁEM? Jak się ochłodzić w gorące dni? JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED UPAŁEM? Jak się ochłodzić w gorące dni? Marzymy o lecie, ale kiedy już jest, a temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, szukamy sposobów na ochłodę. Jak się chronić przed upałem? Sprawdź te sprawdzone i godne polecenia. Jak się zdrowo chłodzić gdy doskwierają upały?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!