Jak rozróżnić alkohol metylowy od etylowego?

Alkohol metylowy na pierwszy rzut oka nie różni się od etylowego - wygląda i smakuje jak zwykły spirytus. Jednak alkohol metylowy w odróżnieniu od etylowego to śmiertelna trucizna. Alkohol metylowy można rozpoznać tylko po poddaniu go analizie chemicznej.

Alkohol metylowy i etylowy to bardzo podobne do siebie związki chemiczne. Wzory odpowiednio wyglądają tak: etylowy C2H5OH; metylowy CH3OH. Choć oba alkohole są do siebie podobne, to ich działanie, zwłaszcza na organizmy żywe, jest zupełnie różne. Dla człowieka spożycie metanolu może skończyć się śmiercią. W ludzkiej wątrobie podczas rozkładu metylu wytwarza się bowiem kwas mrówkowy.

Substancja w bardzo krótkim czasie poraża i uszkadza organ i prowadzi do śmierci. 8-10 gramów alkoholu metylowego powoduje ślepotę. Każda większa ilość śmierć. To bardzo niewielka ilość, biorąc pod uwagę, że 15 gramów mieści się w zaledwie jednym kieliszku 50 ml.

Metanol spala się bladoniebieskim płomieniem. Metanol jest bezbarwny tak samo jak wódka. Używa się go jako rozpuszczalnika, stosuje się w farmacji i produkcji tworzyw sztucznych. Może służyć jako paliwo do silników lotniczych.

Czy da się odróżnić metanol od etanolu?

Z wyjątkiem właściwości silnie trujących i wzoru chemicznego metanol od etanolu (czyli alkoholu, który występuje w wódce, winie czy piwie) praktycznie nic nie różni. Etanol również pali się bladoniebieskim płomieniem, w czystej postaci jest bezbarwny i ma zbliżony zapach i smak. Bez odpowiedniej analizy chemicznej odróżnienie zwykłej wódki czy spirytusu od śmiertelnego metanolu jest w zasadzie niemożliwe.

Skoro nie ma możliwości odróżnienia metanolu od etanolu, należy kupować alkohol tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Kupowanie podejrzanego spirytusu niewiadomego pochodzenia wiąże się z ogromny ryzykiem śmierci, a najlepszym razie z trwałym kalectwem. Stąd tragiczne w skutkach przypadki zatrucia alkoholem metylowym w Czechach.

Tagi: alkohol,

Redakcja 16/06/2016

Zobacz też

LEWORĘCZNOŚĆ. Skąd się bierze leworęczność i co z niej wynika? LEWORĘCZNOŚĆ. Skąd się bierze leworęczność i co z niej wynika? Jesteśmy jedynym gatunkiem na ziemi, w którym praworęczni mają miażdżącą przewagę. Nadal nie wiemy dlaczego. Podparci na lewej ręce, gryząc prawy palec – snujemy domysły: skąd bierze się największa na świecie mniejszość: 600 milionów leworęcznych? Tajlandia po powodzi. Czy można spędzić tam bezpiecznie zimowe wakacje? Tajlandia po powodzi. Czy można spędzić tam bezpiecznie zimowe wakacje? Tajlandia to wśród Europejczyków jeden z najbardziej popularnych kierunków na zimowe wakacje. Ale w ostatnich tygodniach powodzie zdewastowały kraj. Które regiony Tajlandii ucierpiały, a które można bezpiecznie odwiedzać? Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? Kobieta prowadząca działalność gospodarczą także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawą do jego otrzymania jest to, by w momencie porodu podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu. Aby tak się stało, wcześniej musi opłacać dobrowolne składki. Im wyższa składka, tym świadczenie będzie wyższe.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!