Jak rozróżnić alkohol metylowy od etylowego?

Alkohol metylowy na pierwszy rzut oka nie różni się od etylowego - wygląda i smakuje jak zwykły spirytus. Jednak alkohol metylowy w odróżnieniu od etylowego to śmiertelna trucizna. Alkohol metylowy można rozpoznać tylko po poddaniu go analizie chemicznej.

Alkohol metylowy i etylowy to bardzo podobne do siebie związki chemiczne. Wzory odpowiednio wyglądają tak: etylowy C2H5OH; metylowy CH3OH. Choć oba alkohole są do siebie podobne, to ich działanie, zwłaszcza na organizmy żywe, jest zupełnie różne. Dla człowieka spożycie metanolu może skończyć się śmiercią. W ludzkiej wątrobie podczas rozkładu metylu wytwarza się bowiem kwas mrówkowy.

Substancja w bardzo krótkim czasie poraża i uszkadza organ i prowadzi do śmierci. 8-10 gramów alkoholu metylowego powoduje ślepotę. Każda większa ilość śmierć. To bardzo niewielka ilość, biorąc pod uwagę, że 15 gramów mieści się w zaledwie jednym kieliszku 50 ml.

Metanol spala się bladoniebieskim płomieniem. Metanol jest bezbarwny tak samo jak wódka. Używa się go jako rozpuszczalnika, stosuje się w farmacji i produkcji tworzyw sztucznych. Może służyć jako paliwo do silników lotniczych.

Czy da się odróżnić metanol od etanolu?

Z wyjątkiem właściwości silnie trujących i wzoru chemicznego metanol od etanolu (czyli alkoholu, który występuje w wódce, winie czy piwie) praktycznie nic nie różni. Etanol również pali się bladoniebieskim płomieniem, w czystej postaci jest bezbarwny i ma zbliżony zapach i smak. Bez odpowiedniej analizy chemicznej odróżnienie zwykłej wódki czy spirytusu od śmiertelnego metanolu jest w zasadzie niemożliwe.

Skoro nie ma możliwości odróżnienia metanolu od etanolu, należy kupować alkohol tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Kupowanie podejrzanego spirytusu niewiadomego pochodzenia wiąże się z ogromny ryzykiem śmierci, a najlepszym razie z trwałym kalectwem. Stąd tragiczne w skutkach przypadki zatrucia alkoholem metylowym w Czechach.

Tagi: alkohol,

Redakcja 01/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!