Jak rozpoznać fałszywe banknoty?

Współczesne banknoty - nie tylko złotówki - są bardzo dobrze zabezpieczone przed podrabianiem. Stosuje się znaki wodne, specjalny wypukły druk, znaki widoczne jedynie w świetle UV czy tzw. mikrodruk. To powoduje, że fałszywy banknot można stosunkowo łatwo rozpoznać, nawet gołym okiem. Zanim pojedziesz na wakacje, naucz się rozpoznawać fałszywe pieniądze!

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy banknot jest prawdziwy czy fałszywy jest dokładne jego obejrzenie.

Na co zwrócić uwagę?

1. Po pierwsze papier. Od wielu lat banknoty nie są drukowane na białym zwykłym papierze. Stosuje się specjalny "papier", w którym wyraźnie widać mikrowłókna (w tym kolorowe nitki). Większość Banków Centralnych zabezpiecza się również znakiem wodnym, który - co istotne - widoczny jest pod światło w tym samym miejscu banknotu zarówno z jednej, jak i drugiej jego strony. Słabej jakości podrobione banknoty można również rozpoznać po rozmiarze. Fałszerze często zapominają sprawdzić czy ich produkcja została wystarczająco precyzyjnie pocięta.

2. Wypukłości. Prawdziwe banknoty mają wypukły druk a nie wytłoczenia. To oznacza, że fragment, który jest wypukły po jednej stronie banknotu nie może być wklęsły po drugiej stronie! Zazwyczaj w technice druku wypukłego nakładane są nominały i znaki specjalne. Pamiętajmy również, że w autentycznych banknotach druk wypukły ma zawsze i wszędzie identyczną fakturę!

3. Mikrodruk. Prawdziwe banknoty mają zazwyczaj w kilku miejscach nadrukowane dodatkowe informacje i numery. Znaki te widać dopiero przez mocne szkło powiększające i zawsze są wyraźne. Fałszerze bardzo rzadko dysponują na tyle precyzyjnym sprzętem, żeby podrobić mikrodruk. Gdy próbują - zazwyczaj znaki są rozmazane, krzywe lub w ogóle nieczytelne.

4. Zabezpieczenia widoczne jedynie w świetle UV. Nadruki farbą widoczną jedynie w promieniach UV stosuje się od wielu lat dlatego fałszerze nauczyli się je dość skutecznie podrabiać. Jeśli już sprawdzamy banknot w świetle UV, warto zwrócić uwagę czy nadruk jest identyczny (również identycznie rozmieszczony) po obydwu stronach banknotu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!