Jak przywrócić ładny wygląd firankom? Sposoby Perfekcyjnej Pani domu

Odpowiednio dobrane firanki tworzą w domu ciepły klimat i stanowią prawdziwą ozdobę okna. Niestety, wraz z upływem czasu firanki często tracą piękny wygląd: żółkną, gorzej się układają i bardziej elektryzują. Ale są sposoby, by przywrócić ładny wygląd i świeżość firankom.

Nawet najdroższe i najpiękniejsze firanki z czasem żółkną i szarzeją, ponieważ narażone są na częste i długotrwałe nasłonecznienie, a także dlatego że osiadają na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego podczas każdego większego sprzątania powinno się firanki trzepać i prać.

Jak odświeżać i prać firanki z różnych materiałów?

  • Lniane i bawełniane firanki pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy w podobny sposób jak wełniane swetry, a następnie płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.

  • Firanki z materiałów z dodatkiem sztucznych włókien, np. nylonowe lub stylonowe, należy prać w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Ponieważ tego typu firanki często się elektryzują, trzeba do ostatniego płukania dodać płyn, który przeciwdziała elektryzowaniu się. Następnie wieszamy je nad wanną, czekamy aż ociekną z wody, po czym wilgotne zawieszamy na oknie.

  • Firanki tiulowe należy moczyć w letniej wodzie z mydłem przez godzinę. Następnie wygniatamy je tak, by pozbyć się nadmiaru wody i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.

Jak wybielić firanki?

Firanki możemy wybielić, mocząc je przez ok. 15 min w ciepłej wodzie zmieszanej z proszkiem do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy w proszku do białych tkanin i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!