Jak przyspieszyć komputer? [PROSTE SPOSOBY na SZYBSZEGO WINDOWSA]

Twój komputer uruchamia się za długo, a otwieranie programów trwa w nieskończoność? Czas przyspieszyć! Skorzystaj z naszego poradnika, który pomoże twojej maszynie odzyskać utraconą sprawność. Mówimy, jak przyspieszyć komputer z Windows.

Jak przyśpieszyć komputer i sprawić, by Windows działał szybciej? Nic prostszego. Wystarczy raz na jakiś czas pozbyć się niechcianych programów czy plików i dbać o prawidłową konfigurację systemu. Jeśli o to zadbasz, nie będzie już potrzeby przeinstalowywania systemu co kilka miesięcy.

Jak przyspieszyć komputer z Windows? Sprawdzone sposoby

Przede wszystkim należy pilnować, czy wszystko to, co przechowujemy na dysku, jest nam rzeczywiście potrzebne. Historia przeglądania stron internetowych, pobrane pliki to elementy, na które warto zwracać uwagę. Przeglądarki internetowe bardzo często pobierają ze stron mnóstwo niewidocznych na pierwszy rzut oka plików-śmieci lub nawet całych aplikacji. Dlatego szczególnie warto dbać o higienę surfowania w internecie. Idealnym programem, który pomaga w czyszczeniu historii, plików cookies czy innych zbędnych elementów jest CCleaner. To darmowe i bardzo proste w obsłudze narzędzie, które pomaga czyścić komputer i usuwać niepotrzebne elementy.

By komputer działał szybciej, a Widnows sprawniej, warto także zwrócić uwagę na programy działające w tle, a uruchamiające się wraz ze startem systemu. Możesz je najczęściej sprawdzić, wchodząc w pasek START/PROGRAMY/AUTOSTART. By nie obciążać niepotrzebne procesora i pamięci, należy wyłączyć zbędne aplikacje. Różnica w szybkości uruchamiania będzie od razu zauważalna. 

>>> Windows 7 czy Windows 8 – który szybszy? [KLIKNIJ!] 

Osoby, które bardzo często wgrywają na dysk nowe pliki (np. ściągnięte z internetu), muszą także pilnować stanu defragmentacji dysku. Kiedy w systemie plików występuje duża fragmentacja – komputer będzie działa wyraźnie wolniej. Problem ten dotyka zdecydowanie częściej użytkowników starszych systemów operacyjnych, jak Windows XP. Do rozwiązania problemu wystarcza użycie wbudowanego w systemie defragmentatora dysku.

Jeśli nic z wyżej wymienionych nie pomaga, problem może leżeć w zbyt dużym obciążeniu komputera. Warto wtedy odinstalować niepotrzebne programy oraz nie używać jednocześnie kilku obciążających pamięć i procesor aplikacji. Problemem może być także wirus, dlatego system warto przeskanować. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!