Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Najważniejszym momentem w całym procesie poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i odnieśc sukces - czyli zostać zatrudnionym? Jakich błędów unikać w czasie rozmowy o pracę?

Szukasz pracy? Jeśli nie wypadniesz dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprzepaścisz swoje szanse na jej zdobycie. Wiele osób poszukujących pracy nieświadomie wyrządza sobie szkodę popełniając powszechne, a łatwe do uniknięcia pomyłki na rozmowie o pracę. Poświęcasz całe godziny na przygotowanie resume i pisma przewodniego, a na próbę rozmowy zaledwie kilka minut. A przecież to rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym momentem decydującym o naszych szansach uzyskania pracy.
Jakich błędów unikać?

Nie przychodź na rozmowę bez przygotowania!

Zanim twoja noga postanie w firmie, w której chcesz pracować, musisz dowiedzieć się jak najwięcej o jej produktach czy usługach. Postaraj się przygotować do dyskusji, w której wykażesz, jak twoje umiejętności i przygotowanie wpasują się w potrzeby firmy. Warto też przygotować i mieć z sobą wszystkie materiały, które chcesz pokazać podczas rozmowy.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Eksperci twierdzą, że bez względu na rodzaj firmy i obowiązujący w niej styl ubierania - czy są to koszulki polo czy garnitury z kamizelką -  na pierwszą rozmowę trzeba ubrać się profesjonalnie i raczej konwencjonalnie. Prosty, nieprzesadny styl biznesowy jest najlepszy zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Zdecydowanie niewskazane są: zbyt wiele biżuterii, krzykliwe kolory, przesadne zapachy.

Nadmierna gadatliwość

Niektórzy kandydaci tak gorliwie starają się zrobić na pracodawcach dobre wrażenie, że nie dopuszczają ich prawie do głosu i do zadawania pytań. Gdyby pracodawca nie zainteresowałby się nami już wcześniej, nie znaleźlibyśmy się wcale na rozmowie. Wykorzystajmy więc rozmowę na zaprezentowanie swoich umiejętności słuchania i przekonanie pracodawcy, dlaczego zyskuje zatrudniając nas.

Niedocenianie lub przecenianie samego siebie

O ile pierwszy błąd nie musi oznaczać dyskwalifikacji, to drugi z całą pewnością ją oznacza. W żadnym przypadku nie należy zbyt wcześnie podnosić kwestii finansowej. Z chwilą, gdy firma wyjawiła już swoją ofertę można poprosić o 10-20% więcej, także w zależności od tego, ile wynosiła nasza poprzednia pensja. Jeśli naprawdę nas chcą, możemy uzyskać rozsądną podwyżkę oferty.

Wrażenie desperacji odstraszy pracodawcę

Nikt nie chce zatrudnić osoby, która sprawia wrażenie, że jest w desperackiej potrzebie. Nawet jeśli przyszło szukać  pracy przez dłuższy czas nie możesz sprawiać wrażenia, że jesteś nadmiernie zainteresowana zdobyciem zatrudnienia.
- Jeśli ktoś za bardzo chce pracować, wydaje mi się wtedy, że coś  z nim nie jest w porządku - mówi przedstawiciel znanej firmy z Waszyngtonu.
Jeśli poproszono cię na rozmowę to znaczy, że firma jest zainteresowana twoimi umiejętnościami i uważa, że będziemy jej przydatni. Nie psujmy tego przekonania robiąc wrażenie nadmiernej desperacji i zadając pytania: "To od kiedy mam zaczynać?"
Zamiast tego sprawiajmy wrażenie pewności, swobody i panowania nad sobą. Powodzenia!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/02/2012

Zobacz też

Jakie DOKUMENTY musi mieć DZIECKO w podróży zagranicznej? Kiedy potrzebny jest PASZPORT, a kiedy wystarczy DOWÓD OSOBISTY? Jakie DOKUMENTY musi mieć DZIECKO w podróży zagranicznej? Kiedy potrzebny jest PASZPORT, a kiedy wystarczy DOWÓD OSOBISTY? Dzieci, które przed 26 czerwca 2012 r. przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, teraz muszą posiadać własny dokument podróży. Wpisy te straciły ważność. Rodzaj wymaganego dokumentu zależy od kierunku podróży. Mówimy, kiedy podczas wyjazdu za granicę z dzieckiem niezbędny jest paszport, a kiedy wystarczy dowód osobisty. Wyjaśniamy też, co trzeba dołączyć do wniosku o dowód i o paszport dla dziecka, ile wynoszą opłaty i jak długo są ważne oba dokumenty. Futbol amerykański w Polsce. Od kiedy istnieje? Czy da się na nim zarobić? Futbol amerykański w Polsce. Od kiedy istnieje? Czy da się na nim zarobić? Nazwa futbolu amerykańskiego nie jest przypadkowa. To właśnie w USA ta dyscyplina sportu bije rekordy popularności. W Polsce futbol amerykański dopiero raczkuje, a zawodnicy płacą za to aby móc grać. Jaka jest historia polskiego futbolu amerykańskiego? DIAMENT - najbardziej pożądany i najdroższy kamień na świecie. Gdzie można poznać jego tajemnice i zobaczyć prawdziwe unikaty? DIAMENT - najbardziej pożądany i najdroższy kamień na świecie. Gdzie można poznać jego tajemnice i zobaczyć prawdziwe unikaty? By zapoznać się z techniką szlifowania diamentów czy pogłębić wiedzę na temat tych najpiękniejszych na świecie i najdroższych kamieni szlachetnych nie trzeba jechać do Republiki Południowej Afryki czy Antwerpii, wystarczy wycieczka do Wilna. Mówimy dlaczego warto obejrzeć Muzeum Diamentów w Wilnie. Jak nie zrujnować PIERWSZEJ RANDKI? Co zrobić, aby pierwsza randka nie była ostatnią? 7 RAD Jak nie zrujnować PIERWSZEJ RANDKI? Co zrobić, aby pierwsza randka nie była ostatnią? 7 RAD Jesteś singielką i chcesz wreszcie kogoś poznać. Właśnie umówiłaś się na swoją pierwszą randkę, ale zaczynasz panikować. Boisz się, że nowa znajomość skończy się na jednym spotkaniu. Oto kilka rad, aby przełamać pierwsze lody i nie zrujnować swojej pierwszej randki. 

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!