Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Najważniejszym momentem w całym procesie poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i odnieśc sukces - czyli zostać zatrudnionym? Jakich błędów unikać w czasie rozmowy o pracę?

Szukasz pracy? Jeśli nie wypadniesz dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprzepaścisz swoje szanse na jej zdobycie. Wiele osób poszukujących pracy nieświadomie wyrządza sobie szkodę popełniając powszechne, a łatwe do uniknięcia pomyłki na rozmowie o pracę. Poświęcasz całe godziny na przygotowanie resume i pisma przewodniego, a na próbę rozmowy zaledwie kilka minut. A przecież to rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym momentem decydującym o naszych szansach uzyskania pracy.
Jakich błędów unikać?

Nie przychodź na rozmowę bez przygotowania!

Zanim twoja noga postanie w firmie, w której chcesz pracować, musisz dowiedzieć się jak najwięcej o jej produktach czy usługach. Postaraj się przygotować do dyskusji, w której wykażesz, jak twoje umiejętności i przygotowanie wpasują się w potrzeby firmy. Warto też przygotować i mieć z sobą wszystkie materiały, które chcesz pokazać podczas rozmowy.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Eksperci twierdzą, że bez względu na rodzaj firmy i obowiązujący w niej styl ubierania - czy są to koszulki polo czy garnitury z kamizelką -  na pierwszą rozmowę trzeba ubrać się profesjonalnie i raczej konwencjonalnie. Prosty, nieprzesadny styl biznesowy jest najlepszy zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Zdecydowanie niewskazane są: zbyt wiele biżuterii, krzykliwe kolory, przesadne zapachy.

Nadmierna gadatliwość

Niektórzy kandydaci tak gorliwie starają się zrobić na pracodawcach dobre wrażenie, że nie dopuszczają ich prawie do głosu i do zadawania pytań. Gdyby pracodawca nie zainteresowałby się nami już wcześniej, nie znaleźlibyśmy się wcale na rozmowie. Wykorzystajmy więc rozmowę na zaprezentowanie swoich umiejętności słuchania i przekonanie pracodawcy, dlaczego zyskuje zatrudniając nas.

Niedocenianie lub przecenianie samego siebie

O ile pierwszy błąd nie musi oznaczać dyskwalifikacji, to drugi z całą pewnością ją oznacza. W żadnym przypadku nie należy zbyt wcześnie podnosić kwestii finansowej. Z chwilą, gdy firma wyjawiła już swoją ofertę można poprosić o 10-20% więcej, także w zależności od tego, ile wynosiła nasza poprzednia pensja. Jeśli naprawdę nas chcą, możemy uzyskać rozsądną podwyżkę oferty.

Wrażenie desperacji odstraszy pracodawcę

Nikt nie chce zatrudnić osoby, która sprawia wrażenie, że jest w desperackiej potrzebie. Nawet jeśli przyszło szukać  pracy przez dłuższy czas nie możesz sprawiać wrażenia, że jesteś nadmiernie zainteresowana zdobyciem zatrudnienia.
- Jeśli ktoś za bardzo chce pracować, wydaje mi się wtedy, że coś  z nim nie jest w porządku - mówi przedstawiciel znanej firmy z Waszyngtonu.
Jeśli poproszono cię na rozmowę to znaczy, że firma jest zainteresowana twoimi umiejętnościami i uważa, że będziemy jej przydatni. Nie psujmy tego przekonania robiąc wrażenie nadmiernej desperacji i zadając pytania: "To od kiedy mam zaczynać?"
Zamiast tego sprawiajmy wrażenie pewności, swobody i panowania nad sobą. Powodzenia!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 10/02/2012

Zobacz też

Motorola Droid RAZR: najcieńszy smartfon świata. Cena i dane techniczne TELEFONU Motorola Droid RAZR: najcieńszy smartfon świata. Cena i dane techniczne TELEFONU Jeśli interesujesz się nowymi technologiami i lubisz gadżety, zapoznaj się z nowym modelem telefonu od Motoroli. Planujący kupić smartfon z wyższej półki, powinni rozważyć zakup niewiarygodnie cienkiego telefonu, czyli Motoroli Droid RAZR. Smartfon ma tylko 7,1 milimetra grubości. Szacunkowa cena to około 300 dolarów. Premiera 27 października 2011 roku Kim jest Mariusz Kamiński? Co łączy byłego szefa CBA z partią PiS? Kim jest Mariusz Kamiński? Co łączy byłego szefa CBA z partią PiS? Mariusz Kamiński związany przez lata z Prawem i Sprawiedliwością, wraca po kilkuletniej nieobecności na Wiejską. Były szef CBA, który był posłem na Sejm III, IV i V kadencji, znów wkracza w świat wielkiej polityki. Co Kamiński do tej pory osiągnął? Jak oszczędzać energię i wodę? 10 PRZYDATNYCH RAD Jak oszczędzać energię i wodę? 10 PRZYDATNYCH RAD Oszczędzanie wody, prądu i gazu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także zachowanie proekologiczne. Ekologia i dążenie do zmniejszenia wydatków często kłóci się jednak z naszą trudną do poskromienia potrzebą komfortu i wygody. Oto 10 rad, jak być eko bez wielkich wyrzeczeń. Jaki jest przepis na sukces według STEVE'A JOBSA? Jaki jest przepis na sukces według STEVE'A JOBSA? Śmierć Steve'a Jobsa jest ogromną stratą zarówno dla branży informatycznej jak i całego świata. Jednak Jobs pozostawił po sobie dużo więcej niż tylko komputery i telefony. Pozostawił po sobie kilka rad, które mogą zmienić Twoje życie i przerodzić je w drogę do sukcesu, m.in.: graj, żeby wygrać, a nie żeby nie przegrać i wiele innych. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!