Jak przygotować auto do sprzedaży ?

Przygotowanie auta do sprzedaży to nie tylko mycie samochodu, silnika i polerowanie lakieru. Jednak dokładne jego wyczyszczenie może sprawić sprzedaż samochodu zadaniem łatwiejszym. Jak przygotować auto do sprzedaży? Jak przygotować do sprzedaży samochód używany?

Zaniedbane brudne auto może być ciężko sprzedać za satysfakcjonującą kwotę. Jeśli samochód jest mocno zniszczony, to wiele nie zyskamy, ale staranne mycie samochodu, samodzielne polerowanie lakieru i woskowanie nie będzie dużo kosztowało, a efekt może być zaskakujący. Jak porządnie przygotować samochód do sprzedaży?

Mycie samochodu, polerowanie lakieru

W czasie eksploatacji lakier traci swój blask. Wpływa na to pogoda, szczotki w myjniach, nieodpowiednie kosmetyki oraz wiele innych czynników. Chcąc przygotować auto do sprzedaży można go trochę odświeżyć. Efekt lśniącego lakieru można osiągnąć przez polerowanie auta przy pomocy mleczka lub pasty. Wcześniej samochód trzeba dokładnie umyć. Spłukujemy najpierw kurz i większe zabrudzenia, następnie przy pomocy szczotki i dobrego szamponu myjemy karoserię, na koniec spłukiwanie i suszenie. Można do tego użyć gumowej wycieraczki oraz irchowej ścierki. Pastę lub mleczko nabłyszczające nakładamy na lakier za pomocą miękkiej szmatki, dobra do tego będzie flanelowa pielucha. Pasę trzeba nanieść na blachy i wypolerować po kilku minutach, usuwając nadmiar pasty. Natomiast mleczko polerujemy najczęściej od razu. Podczas nabłyszczania trzeba uważać aby nie zabrudzić tymi środkami czarnych plastikowych i gumowych części.

Dobry efekt wizualny można osiągnąć dzięki konserwacji gumowych i plastikowych elementów nadwozia. Specjalne spreje silikonowe można dostać sklepach motoryzacyjnych. Cienka warstwa preparatu od razu poprawi wygląd tych elementów.

Podczas mycia i polerowania warto zwrócić uwagę na części mniej dostępne, ale często oglądane podczas kupowania samochodu. Nie zapominajmy o chlapaczach, progach, nadkolach. Po dokładnym umyciu opony również warto je spryskać specjalnym sprejem konserwującym. Dzięki temu nabiorą one ładnego czarnego koloru.

Odkurzanie i czyszczenie wnętrza

Przed sprzedażą samochodu plamy po rozlanych napojach, jedzeniu, czy inne zanieczyszczenia najlepiej jest usunąć w zakładzie oferującym kompleksowe pranie tapicerki. Samodzielnie całe wnętrze trzeba dokładnie odkurzyć, zwracając szczególną uwagę na wszystkie zakamarki. Dywaniki welurowe można wyprać ręcznie za pomocą proszku do prania, natomiast gumowe można wyszorować szczotką. Elementy plastikowe można umyć mokrą miękką szmatką lub szczotką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po zakończeniu mycia, trzeba plastiki wytrzeć mokrą szmatką maczaną w czystej wodzie. Pędzelek przyda się do wyczyszczenia głębokich szczelin i kratek wentylacyjnych.

Po umyciu plastikowe elementy wnętrza można delikatnie spryskać sprejem silikonowym.

Nie wolno zapominać o szybach i lusterku wstecznym. Trzeba je dokładnie umyć środkiem do mycia szyb i przetrzeć tak, aby nie było smug.

Czyszczenie silnika

Tę czynność najlepiej powierzyć specjaliście. Samemu można użyć sprejów do mycia silnika. Wystarczy przeczytać instrukcję na opakowaniu i pamiętać, że w komorze silnika jest wiele elementów, które nie lubią jak się je polewa wodą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!