Jak przewozić zwierzęta w samochodzie? Bezpieczny pies i kot w samochodzie

Właściciele psów i kotów często zadają sobie pytanie, jak najlepiej przewieźć w aucie swojego czworonoga? Ich odpowiednie ulokowanie w aucie  jest niezwykle ważne, bo zwierzęta tak samo jak ludzie, są narażone na niebezpieczeństwo. Jaki więc sposób najlepiej wybrać? Jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie?

Nieodpowiednie przewożenie zwierząt w aucie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Podczas wypadku niezabezpieczony pies o wadze 9 kg siedzący za kierowcą, uderza w prowadzącego z siłą ponad 450 kg przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/ h. Szansę na przeżycie zwierzęcia są znikome, a masa z jaką porusza się ciało psa lub kota, zagraża podróżującym ludziom.

Jak najlepiej przewozić koty i małe psy?

Sposób przewożenia zwierząt jest uzależniony przede wszystkim od jego rozmiaru. Małe i średnie czworonogi, które mają tendencję do przemieszczania się po całym samochodzie, najlepiej przewozić w klatce transportowej. Wielkość kontenera powinna być odpowiednio dobrana do rozmiarów zwierzęcia (nie zbyt mała i nie za duża). Klatkę transportową obowiązkowo umieszcza się w bezpiecznym miejscu, tak by nie przemieszczała się przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku. Dla stabilności najlepiej postawić kontener na podłodze między kanapą a przednim fotelem. Średnich rozmiarów klatki transportowe ustawiamy na tylnym siedzeniu i zapinamy pasami bezpieczeństwa.

Alternatywnym rozwiązaniem dla przewożenia psów zarówno małych, jak i tych większych, jest przypięcie ich specjalnymi szelkami do pasów bezpieczeństwa. Takie szelki można kupić w sklepach z akcesoriami dla czworonogów. Zastosowanie takiego wyposażenia sprawi, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku pies będzie zabezpieczany.

Jak przewozić dużego psa w aucie?

Dla dużych i średnich psów optymalne rozwiązanie do podróżowania to samochód typu kombi. Duże bagażniki takich pojazdów bez trudu pomieszczą największe rasy psów oraz zmieszczą kontenery do przewozu. Taka klatka transportowa niezależnie od tego, czy znajduje się w bagażniku, czy na tylnych siedzeniach, nie może mieć możliwości przesuwania się. W przypadku psa, który nie toleruje zamknięcia, można przewozić go za tylnymi siedzeniami, ale przymusowe jest uniemożliwienie mu poruszania się, by w razie gwałtownego hamowania zwierzę nie było narażone na złamania i uszkodzenia ciała.

Praktycznym rozwiązaniem jest specjalna siatka lub mata, ograniczająca powierzchnię w bagażniku lub na tylnej kanapie. Dodatkowe szelki zapinane do pasów bezpieczeństwa (o których mowa była wyżej), także są jak najbardziej wskazane w przypadku przewożenia większych czworonogów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy pies może się przeziębić? Jak rozpoznać przeziębienie u psa?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 18/10/2012

Zobacz też

Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka Twój znak w okresie od 21 do 27 maja? Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka Twój znak w okresie od 21 do 27 maja? Sprawdż, co Cię czeka w życiu prywatnym i zawodowym - horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku! Horoskop tygodniowy klasyczny 21.05 – 27.05 opracowała Helena z portalu www.wrozbyonline.pl Tajemnice Komunii Świętej: jaka jest historia udzielania tego sakramentu? Tajemnice Komunii Świętej: jaka jest historia udzielania tego sakramentu? Przed I wojną światową do pierwszej komunii przystępowało się w kościele katolickim około 16 roku życia. W 1914 roku papież Pius X obniżył ten wiek, uznając, że religijny klimat rodzin sprzyja świadomości. Dzisiaj dziecięca naiwność uznawana jest za przeszkodę do przyjęcia sakramentu. Czego jeszcze nie wiemy o komunii? Sprzęt smakosza. JAK POWSTAJE SMAK? Sprzęt smakosza. JAK POWSTAJE SMAK? W sprawie smaku zawsze wypowiada się język. Do niedawna uważano, że różne sygnały z „wykrywaczy smaku” mieszczących się na języku docierają do mózgu, a dopiero ten naprawdę smakuje potrawy. Okazało się jednak, że z języka do mózgu wędrują gotowe informacje. KIEDY PRZEJDĘ NA EMERYTURĘ? Kto będzie musiał pracować do 67. roku życia? KIEDY PRZEJDĘ NA EMERYTURĘ? Kto będzie musiał pracować do 67. roku życia? Sejm przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie stopniowo wydłużony i wyrównany. Polki i Polacy będą pracować do 67. roku życia. Tak zdecydowali posłowie PO przy wsparciu parlamentarzystów PSL i Ruchu Palikota. Pozostała formalność: zgoda zdominowanego przez partię Donalda Tuska Senatu i podpis prezydenta. Kiedy dokładnie będziemy przechodzili na emeryturę, jeśli nowa ustawa emerytalna wejdzie w życie?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!