Jak przewozić zwierzęta w samochodzie? Bezpieczny pies i kot w samochodzie

Właściciele psów i kotów często zadają sobie pytanie, jak najlepiej przewieźć w aucie swojego czworonoga? Ich odpowiednie ulokowanie w aucie  jest niezwykle ważne, bo zwierzęta tak samo jak ludzie, są narażone na niebezpieczeństwo. Jaki więc sposób najlepiej wybrać? Jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie?

Nieodpowiednie przewożenie zwierząt w aucie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Podczas wypadku niezabezpieczony pies o wadze 9 kg siedzący za kierowcą, uderza w prowadzącego z siłą ponad 450 kg przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/ h. Szansę na przeżycie zwierzęcia są znikome, a masa z jaką porusza się ciało psa lub kota, zagraża podróżującym ludziom.

Jak najlepiej przewozić koty i małe psy?

Sposób przewożenia zwierząt jest uzależniony przede wszystkim od jego rozmiaru. Małe i średnie czworonogi, które mają tendencję do przemieszczania się po całym samochodzie, najlepiej przewozić w klatce transportowej. Wielkość kontenera powinna być odpowiednio dobrana do rozmiarów zwierzęcia (nie zbyt mała i nie za duża). Klatkę transportową obowiązkowo umieszcza się w bezpiecznym miejscu, tak by nie przemieszczała się przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku. Dla stabilności najlepiej postawić kontener na podłodze między kanapą a przednim fotelem. Średnich rozmiarów klatki transportowe ustawiamy na tylnym siedzeniu i zapinamy pasami bezpieczeństwa.

Alternatywnym rozwiązaniem dla przewożenia psów zarówno małych, jak i tych większych, jest przypięcie ich specjalnymi szelkami do pasów bezpieczeństwa. Takie szelki można kupić w sklepach z akcesoriami dla czworonogów. Zastosowanie takiego wyposażenia sprawi, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku pies będzie zabezpieczany.

Jak przewozić dużego psa w aucie?

Dla dużych i średnich psów optymalne rozwiązanie do podróżowania to samochód typu kombi. Duże bagażniki takich pojazdów bez trudu pomieszczą największe rasy psów oraz zmieszczą kontenery do przewozu. Taka klatka transportowa niezależnie od tego, czy znajduje się w bagażniku, czy na tylnych siedzeniach, nie może mieć możliwości przesuwania się. W przypadku psa, który nie toleruje zamknięcia, można przewozić go za tylnymi siedzeniami, ale przymusowe jest uniemożliwienie mu poruszania się, by w razie gwałtownego hamowania zwierzę nie było narażone na złamania i uszkodzenia ciała.

Praktycznym rozwiązaniem jest specjalna siatka lub mata, ograniczająca powierzchnię w bagażniku lub na tylnej kanapie. Dodatkowe szelki zapinane do pasów bezpieczeństwa (o których mowa była wyżej), także są jak najbardziej wskazane w przypadku przewożenia większych czworonogów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy pies może się przeziębić? Jak rozpoznać przeziębienie u psa?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!