Jak prawidłowo pływać stylem motylkowym, czyli tzw. delfinem?

Styl motylkowy, zwany potocznie delfinem, należy do najbardziej złożonych technik pływania. Z pewnością nie jest to styl dla początkujących, bo wymaga większego zaangażowania siły. Oto jak krok po kroku nauczyć się pływania stylem motylkowym.

Jak pływać stylem motylkowym, czytelnikom portalu mówimy.pl radzi licencjonowany w Anglii instruktor pływania Artur Bulak.

Od czego zacząć naukę delfina?

Naukę pływania delfinem trzeba zacząć od wyćwiczenia tak zwanych ruchów delfinowatych ciała. To nic innego jak ruch nóg połączony z ruchem całego tułowia. W przypadku tego stylu nie do końca można mówić o nauce - najpierw poruszania nogami, a potem tułowiem i rękami. Pływanie delfinem wymaga koordynacji ruchów całego ciała. Takie "delfinkowanie" jest początkiem nauki. Jest to ruch, który zaczyna się od głowy (w górę i w dół), później porusza się klatka piersiowa – tak samo w górę i w dół – biodra, kolana, a na końcu stopy.

W miarę jak ruch ciała, zaczynając od głowy, "przesuwa się" w stronę stóp, wzrasta stopniowo, czyli na przykład głowa porusza się delikatnie, klatka piersiowa już mocnej, biodra intensywniej, a stopy najmocniej w górę i w dół. Ważne przy ruchu delfinowatym jest to, żeby trzymać obie nogi wyprostowane i blisko siebie (palce powinny być wyciągnięte) tak samo jak w kraulu, z tym że oczywiście wykonujemy ruch obiema nogami jednocześnie.

Jak poruszać rękami w stylu motylkowym?

Ćwiczenie pracy rąk zaczynamy "na sucho", czyli na brzegu, żeby opanować samą technikę. Jest to ruch obustronny krążenia ramion. Ruch zaczyna się z obiema ramionami wyciągniętymi przed głową, tak jak chociażby w strzałce, później na zgiętych ramionach łokciach odpychamy się aż do momentu, kiedy wyprostujemy ramiona za sobą, czyli mniej więcej gdy są przy biodrach. Wtedy ramiona wychodzą z wody i takim zamaszystym ruchem nad wodą na wyprostowanych ramionach wracają z powrotem do pozycji przed głową. Można to nazwać ruchem kolistym, chociaż pod wodą robi się to na zgiętych łokciach.

Jak oddychać, płynąc delfinem?

W stylu motylkowym oddycha się co jeden albo co dwa ruchy. Wygląda to w ten sposób, że wychylamy lekko głowę z wody, tak jakbyśmy chcieli spojrzeć na wprost. Czyli kiedy się odpychamy, wynurzamy głowę z wody, żeby wziąć oddech, a kiedy ręce wracają nad wodą do pozycji wyjściowej - wtedy głowa też się chowa z powrotem do wody.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

ANDRZEJKI i WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: Jak wróżyć w Andrzejki? Andrzejkowe wróżby POMYSŁY ANDRZEJKI i WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: Jak wróżyć w Andrzejki? Andrzejkowe wróżby POMYSŁY Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami! Zobaczcie, jak można bawić się w dniu świętego Andrzeja. W polskiej tradycji przyjęło się, że najlepszą opcją zabawy tego dnia są... wróżby! Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża.Jak wywróżyć zamążpójście WRÓŻBY NA ANDRZEJKI. Jakie znacie WRÓŻBY ANDRZEJKOWE? Jak WRÓŻYĆ W ANDRZEJKI? WRÓŻBY NA ANDRZEJKI. Jakie znacie WRÓŻBY ANDRZEJKOWE? Jak WRÓŻYĆ W ANDRZEJKI? Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami - będziemy je obchodzić w nocy z 29 na 30 listopada. To najlepsza okazja, żeby poznać swoją przyszłość. A jak to zrobić? To proste - wystarczy powróżyć! Jakie są wróżby andrzejkowe? Jakie fajne wróżby na Andrzejki w szkole ? ANDRZEJKI I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć? ANDRZEJKI I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć? Andrzejki to przede wszystkim okazja do spędzenia wieczoru nieco inaczej niz zwykle. Można umówić się z przyjaciółkami na wróżenie w babskim gronie. Niektóre wróżby andrzejkowe nie wymagają wielu przygotowań i są bardzo proste! Mówimy jaka jest symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć z okazji nadchodzących Andrzejek? WRÓŻBY andrzejkowe dla KOBIET. Jak wywróżyć zamążpójście? WRÓŻBY andrzejkowe dla KOBIET. Jak wywróżyć zamążpójście? Już w czwartek 29 listopada obchodzić będziemy ANDRZEJKI. Tradycyjnie z tej okazji organizuje się przyjęcia i bale, na których pojawiają się różne wróżby. Do najpopularniejszych należą miłosne wróżby, które pokazują, kiedy dana osoba wyjdzie za mąż/ożeni się. Jak wywróżyć zamążpójście?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!