Prawdziwy bursztyn - jak go rozpoznać?

Co mają wspólnego elektryczność i bursztyn? Słowo elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu - elektron. To właśnie w starożytnej Grecji po raz pierwszy zauważono, że ten niezwykły "żółty kamień z północy" ma właściwości przyciągające. Ale nie tylko one pozwalają odróżnić prawdziwy bursztyn od sztucznego.
Zdjęcie z artykułu: Prawdziwy bursztyn - jak go rozpoznać?
Prawdziwy bursztynźródło:pixabay.com/ jurgitamakita

Choć przez starożytnych Greków elektron nazywany był „świętym kamieniem”, bursztyn to nie kamień, ale żywica z drzew sprzed milionów lat (bałtycki bursztyn jest żywicą z sosny Pinus succinifero, która rosła na terenach wokół dzisiejszego Bałtyku). Ten gatunek sosny, produkował szczególnie dużo żywicy i pozostała ona do dziś jako skamielina. Właściwości przyciągające bursztynu można sprawdzić pocierając go i kładąc w pobliżu kawałeczki papieru lub lepiej - bibułki czy cienkiej papierowej serwetki. Ale nie jest to jedyny sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu. Tym bardziej, że bywa mylący – tworzywa sztuczne również mogą gromadzić ładunki elektryczne.

Jak poznać, że to prawdziwy bursztyn?

Ważny jest nie tylko magnetyzm. Autentyczność bursztynu można sprawdzić na kilka innych sposobów.

  • Prawdziwy bursztyn nie tonie. W przeciwieństwie do kamienia, gdy zanurzymy go w wodzie, będzie pływał.
  • Bursztyn można przytrzymać nad ogniem przez ok. 5 sekund. Jeśli jest prawdziwy, nic mu się nie stanie, gdy syntetyczny - zacznie się topić i wydzielać swąd.
  • Autentyczny bursztyn, gdy przytrzymamy go dłużej nad ogniem, zacznie się tlić. Podpalony, będzie wydzielać przyjemny zapach, dlatego w dawnych czasach używano go nawet do okadzania mieszkań.

W języku niemieckim (i innych germańskich) bursztyn to "bernstein", a słowo to oznacza „kamień, który się pali”. W greckim - bursztyn to elektron. Natomiast najstarsza nazwa bursztynu w języku polskim to jantar. Czy również ta nazwa ma swoje "tajemne" znaczenie?

.. "Fabryka przedmiotów" za darmo na VOD!

Redakcja 21/04/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!