Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Zapach stęchlizny na ubraniach jest zazwyczaj efektem przetrzymywania mokrych ubrań w zamkniętym, często wilgotnym pomieszczeniu. Pozbycie się tego zapachu nie należy do najłatwiejszych. Często wietrzenie i pranie ubrań nie daje zamierzonego efektu, ale i na to są sposoby.

Do prania trzeba dodać sodę oczyszczoną, która pochłaniania niechciane zapachy. Można ją dodać bezpośrednio do prania w pralce - do proszku dosypujemy 3 duże łyżki.

Można też zatęchłe ubrania jeszcze przed praniem wypłukać w wodzie z sodą lub posypać nią i potrzymać w zamkniętym woreczku. Następnie ubrania wypierz i wysusz (najlepiej na słońcu), a nieprzyjemny zapach stęchlizny powinien zniknąć. Jeśli nie - czynność należy powtórzyć.

Podobne właściwości ma olejek sosnowy. Jest bezpieczny dla tkanin i doskonale absorbuje zapach stęchlizny. Można go dodać do prania w pralce albo najpierw rozcieńczonym spryskać ubrania, a potem uprać.

Po wysuszeniu ubrań - schowaj je do szafy z woreczkami zapachowymi  lub kostkami perfumowanego mydła. Zapobiegnie to ponownemu powstawaniu brzydkiego zapachu.

Redakcja 29/09/2012

Zobacz też

Prezent na mikołajki dla żony, mamy, babci do 50 zł. Co wybrać? Prezent na mikołajki dla żony, mamy, babci do 50 zł. Co wybrać? Jaki prezent na mikołajki wybrać dla żony, mamy albo babci? Mamy dobre, sprawdzone pomysły na mikołajkowe prezenty dla pań, do kupienia w cenie do 50 zł. Skorzystaj z naszych propozycji na 6 grudnia! Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym? Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym? Ekipa serialu przyrodniczego Mroźna planeta zabiera widzów w niezwykłą podróż przez polarne obszary naszej planety, na północ i na południe. Odwiedzimy Arktykę i Antarktydę - największe i najmniej znane bezdroża na Ziemi - magiczne światy zamieszkałe przez lód i zwierzęta polarne - najbardziej dziwaczne i wytrwałe stworzenia na Ziemi. Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO W regionach polarnych jest środek lata, a więc Słońce nigdy nie zachodzi. W zimnych regionach pojawiają się liczne rzesze „letników”, zwierząt, które przybywają, by w ten magiczny bardzo długi dzień wykarmić i wychować swoje młode. Dopóki trwa ta chwila jasności, muszą też przygotować młode do przetrwania ciężkiej zimy. Poszukiwacze złota: serial dokumentalny o współczesnym Klondike. WIDEO Poszukiwacze złota: serial dokumentalny o współczesnym Klondike. WIDEO Gdy cena złota jest rekordowo wysoka, a nowych żył złota brak, gorączka złota trwa w tych samych miejscach od lat. Na przykład w mitycznym Klondike. Pomimo postępu technologicznego życie górnika szukającego złota nie zmieniło się znacznie w ciągu stu lat. Co prawda maszyny są większe i głębiej kopią, ale wydobycie złota jest tak samo trudne, ryzykowne i brudne, a na koniec dnia kopacze zostają z tym samym nieuchwytnym marzeniem o zysku. W tej pracy tylko silni przetrwają...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!