Jak pozbyć się moli spożywczych?

Otwierasz w kuchni szafkę z zapasami i co raz coś z niej wylatuje. Zabijasz paskudne owady, czyścisz półki i szuflady. Przez pewien czas jest spokój. Aż pewnego dnia znowu zauważasz, że coś jest nie tak.

Nawet bardzo rygorystyczne przestrzeganie porządku i higieny w kuchni nie jest w stanie do końca zagwarantować, że nie pojawią się w niej mole spożywcze. Przynosimy je ze sklepu wraz z produktami, latem mogą po prostu wlecieć przez okno. Żerują na suchych produktach, takich jak kasza, mąka, suszone owoce czy karma dla zwierząt.

Samica składa setki jaj, z których wylęgają się małe larwy. To właśnie one najbardziej zanieczyszczają produkty spożywcze – wytwarzają cienkie nici, którymi owijają żywność, zrzucaną przez siebie skórą, odchody i resztki jaj.

 

Walka z molami spożywczymi to przede wszystkim usunięcie z domu zanieczyszczonej żywności. Trzeba sprawdzić każdą torebkę i pojemnik z suchymi produktami i bezwzględnie pozbyć się każdej podejrzanej paczki mąki, ryżu czy kaszy.

 

Szafki wymagają dokładnego wyczyszczenia – najpierw odkurzaczem, by wessać najdrobniejsze brudy, a potem umycia ciepłą wodą z mydłem. Gdy szafki wyschną, warto spryskać wnętrze octem lub olejkami eterycznymi. Można także rozsypać mocno pachnące przyprawy – mole spożywcze nie lubią zapachu m.in. goździków, wanilii i pomarańczy.

 

Dobrym pomysłem jest włożenie do szafek lub szuflad specjalnych plastrów-pułapek (np. Raid), które wabią zapachem samce owadów.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Jak zrobić test na narkotyki? Jak wykonać testy na obecność narkotyków w moczu? Jak zrobić test na narkotyki? Jak wykonać testy na obecność narkotyków w moczu? Chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko bierze narkotyki? Kup w aptece test i wykonaj go! Testy na obecność narkotyków pozwalają sprawdzić czy dziecko zażywa lub zażywało narkotyki. Przeczytaj o testach na obecność narkotyków w moczu. Jak zrobić test na narkotyki? Kto zaprojektował czerwoną sukienkę Michelle Obama, w której wystąpiła na inauguracji drugiej kadencji swojego męża? Kto zaprojektował czerwoną sukienkę Michelle Obama, w której wystąpiła na inauguracji drugiej kadencji swojego męża? Michelle Obama dwa dni temu olśniła cały świat swoją czerwoną kreacją. Wszyscy o niej mówią, prawdopodobnie wielu na długo zapamięta. Kto jest współautorem sukcesu Pierwszej Damy - kto zaprojektował jej suknię? Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Shakira urodziła swoje pierwsze dziecko - synka - w klinice w Barcelonie. Przy porodzie przez cesarskie cięcie towarzyszył jej partner i ojciec dziecka - 25-letni Hiszpan Gerard Pique, gwiazda piłkarskiej drużyny FC Barcelona. Jakie imię wybrała para dla swojego pierwszego dziecka? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Często zdarza się, że pożyczasz pieniądze komuś z rodziny, przyjaciołom lub znajomym. W takiej sytuacji dosyć niezręczne wydaje się ci żądanie od bliskich osób potwierdzenia pożyczki na piśmie i najczęściej jest to tylko umowa ustna. Czy taka umowa pożyczki będzie ważna i czy w razie sporu uda ci się odzyskać dług?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!