Jak pozbyć się moli spożywczych?

Otwierasz w kuchni szafkę z zapasami i co raz coś z niej wylatuje. Zabijasz paskudne owady, czyścisz półki i szuflady. Przez pewien czas jest spokój. Aż pewnego dnia znowu zauważasz, że coś jest nie tak.

Nawet bardzo rygorystyczne przestrzeganie porządku i higieny w kuchni nie jest w stanie do końca zagwarantować, że nie pojawią się w niej mole spożywcze. Przynosimy je ze sklepu wraz z produktami, latem mogą po prostu wlecieć przez okno. Żerują na suchych produktach, takich jak kasza, mąka, suszone owoce czy karma dla zwierząt.

Samica składa setki jaj, z których wylęgają się małe larwy. To właśnie one najbardziej zanieczyszczają produkty spożywcze – wytwarzają cienkie nici, którymi owijają żywność, zrzucaną przez siebie skórą, odchody i resztki jaj.

 

Walka z molami spożywczymi to przede wszystkim usunięcie z domu zanieczyszczonej żywności. Trzeba sprawdzić każdą torebkę i pojemnik z suchymi produktami i bezwzględnie pozbyć się każdej podejrzanej paczki mąki, ryżu czy kaszy.

 

Szafki wymagają dokładnego wyczyszczenia – najpierw odkurzaczem, by wessać najdrobniejsze brudy, a potem umycia ciepłą wodą z mydłem. Gdy szafki wyschną, warto spryskać wnętrze octem lub olejkami eterycznymi. Można także rozsypać mocno pachnące przyprawy – mole spożywcze nie lubią zapachu m.in. goździków, wanilii i pomarańczy.

 

Dobrym pomysłem jest włożenie do szafek lub szuflad specjalnych plastrów-pułapek (np. Raid), które wabią zapachem samce owadów.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią? Oznaki umierania. Co się dzieje z człowiekiem przed śmiercią? Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć? Co się dzieje z ciałem człowieka na kilka tygodni, dni i godzin przed śmiercią? Podobno organizm wysyła choremu i jego otoczeniu pewne znaki zwiastujące koniec. Mówi się, że w tym momencie całe życie przelatuje przed oczami. A co dzieje się z człowiekiem, gdy umiera? Mówimy, jakie są oznaki nadchodzącego zgonu. Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha! Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha! 40 dni wstrzemięźliwości w żywieniu – ograniczenie czy wręcz rezygnacja z jedzenia mięsa, tłustych potraw i słodyczy oraz picia alkoholu – to rzecz dobra i dla ducha, i dla ciała. Proponujemy zatem trzy metody postu Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? Post ścisły. Jak pościć w Środę Popielcową i w Wielki Piątek? W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Osoby w wieku od 18 do 60 lat powinny ograniczyć liczbę i obfitość posiłków, a także powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Młodzieży od 14. roku życia dotyczy tylko ten ostatni nakaz. Co można jeść w dni postu ścisłego? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post? Popielec. Kiedy wypada Środa Popielcowa 2016 i zaczyna się Wielki Post? Środa Popielcowa, uroczystość obchodzona w Kościele katolickim, jest świętem ruchomym. Jej datę wyznacza termin Świąt Wielkanocnych – Popielec wypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Zmartwychwstania, jako że w 40-dniowy okres postu nie wlicza się niedziel. W tym roku Środa Popielcowa wypada 10 lutego.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!