Jak pozbyć się moli spożywczych?

Otwierasz w kuchni szafkę z zapasami i co raz coś z niej wylatuje. Zabijasz paskudne owady, czyścisz półki i szuflady. Przez pewien czas jest spokój. Aż pewnego dnia znowu zauważasz, że coś jest nie tak.

Nawet bardzo rygorystyczne przestrzeganie porządku i higieny w kuchni nie jest w stanie do końca zagwarantować, że nie pojawią się w niej mole spożywcze. Przynosimy je ze sklepu wraz z produktami, latem mogą po prostu wlecieć przez okno. Żerują na suchych produktach, takich jak kasza, mąka, suszone owoce czy karma dla zwierząt.

Samica składa setki jaj, z których wylęgają się małe larwy. To właśnie one najbardziej zanieczyszczają produkty spożywcze – wytwarzają cienkie nici, którymi owijają żywność, zrzucaną przez siebie skórą, odchody i resztki jaj.

 

Walka z molami spożywczymi to przede wszystkim usunięcie z domu zanieczyszczonej żywności. Trzeba sprawdzić każdą torebkę i pojemnik z suchymi produktami i bezwzględnie pozbyć się każdej podejrzanej paczki mąki, ryżu czy kaszy.

 

Szafki wymagają dokładnego wyczyszczenia – najpierw odkurzaczem, by wessać najdrobniejsze brudy, a potem umycia ciepłą wodą z mydłem. Gdy szafki wyschną, warto spryskać wnętrze octem lub olejkami eterycznymi. Można także rozsypać mocno pachnące przyprawy – mole spożywcze nie lubią zapachu m.in. goździków, wanilii i pomarańczy.

 

Dobrym pomysłem jest włożenie do szafek lub szuflad specjalnych plastrów-pułapek (np. Raid), które wabią zapachem samce owadów.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!