Jak pozbyć się kamiennego osadu na kranie?

Na metalowych powierzchniach często osadza się kamienny osad. Nie da się go zazwyczaj usunąć od razu - usuwanie kamienia z kranów i armatury wymaga regularnych zabiegów. Można do nich wykorzystać środki, które znajdziemy w kuchni. Oto najskuteczniejsze domowe sposoby usuwania kamienia z kranu wedlug Perfekcyjnej Pani Domu.

Kamienny osad na kranie odkłada się z powodu twardej, gorącej wody. Należy go systematycznie usuwać, bo oprócz nieestetycznego wyglądu, znacznie skraca żywot armatury. Aby pozbyć się kamienia z kranu warto wykorzystać środki, które z pewnością znajdziemy w naszej kuchni. Poczytaj, jakie rady ma Perfekcyjna Pani Domu.

Skutecznym środkiem do usuwania kamienia z kranu jest ocet spirytusowy. Ściereczkę lub papierowy ręcznik nasączamy gorącym octem i owijamy nim kran. Po godzinie opłukujemy kran ciepłą wodą i wycieramy suchą ściereczką.

W przypadku cienkiej warstwy kamienia możemy zastosować sok z cytryny, którym przecieramy kran. Wystarczy dać mu trochę czasu, by dostrzec efekty jego działania. Potem wystarczy solidnie kran wyszorować i zmyć wodą. Podobny efekt czyszczący ma kwasek cytrynowy. Jego skuteczność wzrasta w wysokiej temperaturze. Dodatkową zaletą produktu jest naturalny, niedrażniący zapach. Tego typu domowe zabiegi usuwające kamień stosujmy regularnie, gdyż tylko wtedy unikniemy nadmiernego odkładania się kamiennego osadu.

Skutecznym sposobem w walce z kamieniem na kranach jest czyszczenie gorącą, suchą parą. Zastosowanie tej technologii pozwala na wyeliminowanie środków chemicznych przy jednoczesnym odkażeniu czyszczących powierzchni. Sucha para rozpuszcza brud, kamień i inne zanieczyszczenia oraz zabija mikroorganizmy na (większość z nich ginie już w temperaturze 85° C). Czyszczenie suchą parą można przeprowadzić samemu, o ile mamy do tego odpowiedni sprzęt i środki (dostępne w specjalistycznych sklepach chemicznych) lub zlecić profesjonalnym firmom. Jeżeli przedstawione sposoby usuwania kamienia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, pozostaje wymienić kran na nowy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!