Jak pozbyć się kamienia z czajnika? JAK TO ZROBIĆ?

Ocet i kwasek cytrynowy - te dwa babcine sposoby na odkamienienie czajnika są nadal niezawodne.

Zanim zabierzemy się za usuwanie kamienia z czajnika, warto zrobić wszystko, żeby pojawił się jak najpóźniej i był jak najmniejszy. Jest to bardzo proste – nie przechowujmy w czajniku wody, to właśnie stojąca woda jest przyczyną odkładania się kamienia. Lejmy tyle wody, ile chcemy wykorzystać, nadwyżki zużyjmy w inny sposób lub po prostu wylejmy.

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia czajnika jest zalanie go wodą z octem, kilka łyżek stołowych na czajnik. Im większe stężenie octu, tym silniej będzie działała mikstura. Czajnik należy zostawić tak na cała noc, a rano dokładnie wypłukać zimną wodą. Należy też co najmniej trzy razy zagotować w nim wodę, za każdym razem ją zmieniając.

Innym sposobem jest zagotowanie w czajniku wody, a następnie dosypanie do niej kilku łyżeczek kwasku cytrynowego. Po zagotowaniu czajnik należy odstawić na ok. trzy godziny (im dłużej, tym lepsze efekty). Następnie podobnie jak w przypadku octu wypłukać i kilkakrotnie zagotować wodę.

Można też oczywiście użyć specjalnych, dostępnych w handlu odkamieniaczy. Należy wtedy jednak bardzo uważać, by przypadkiem nie spożyć wody z chemikaliami.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!