Jak pozbyć się grzybów z fug w łazience? Jakie środki chemiczne? Domowe sposoby na czyszczenie fug

Fugi między kafelkami po jakimś czasie pokrywają się pleśnią. Brzydkie szare fugi w łazience szpecą wygląd armatury, a przy tym są bardzo niehigieniczne. Jak oczyścić fugi z grzybów i pleśni? Oto skuteczne sposoby oczyszczania fug między płytkami.

Fugi to element armatury, który bardzo szybko się brudzi. Pojawiające się w nich grzyby i pleśń są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego grzyby z fug między kafelkami należy regularnie eliminować.  

Usuwanie grzybów z fug: środki chemiczne

Można to zrobić za pomocą dostępnych na rynku środków chemicznych, chociażby HG czyste fugi, Goliat, Szop, mleczka z wybielaczem, spray Lel.

Domowe sposoby na czyszczenie fug: jak pozbyć się grzybów?

Dla tych, którzy preferują usuwanie pleśni domowymi sposobami, polecamy zastosowanie proszku do pieczenia. Wilgotną gąbką lub ściereczką nanosimy proszek na zabrudzone fugi i pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu usuwamy go za pomocą ściereczki.

Równie dobrym środkiem do czyszczenia fug, który znajdziemy w kuchni, jest ocet. Można go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Takim roztworem za pomocą starej szczoteczki do zębów delikatnie szorujemy fugi, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Można też czyścić fugi octem nierozcieńczonym. Nanosimy go na zabrudzenia i pozostawiamy przez kilka minut, potem spłukujemy wodą. Wadą tego sposobu czyszczenia fug jest dość ostry zapach octu, który przez jakiś czas utrzymuje się w łazience.

Innym skutecznym sposobem usuwanie pleśni z fug jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i octu. Oba składniki mieszamy w proporcji 2:1, nakładamy na 10 minut na fugi , następnie szorujemy miejsca zabrudzenia i spłukujemy wodą. Mimo zastosowania octu nie czujemy jego zapachu, który zostaje pochłonięty przez sodę. Możemy też spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy jednak, że proponowane domowe sposoby czyszczenia fug są najbardziej skuteczne w przypadku świeżych zabrudzeń. Długoletnie zanieczyszczenia wymagają specjalistycznych środków do usuwania pleśni, dostępnych w sklepach z artykułami chemicznymi.

Oczyszczone fugi dobrze jest zabezpieczyć impregnatami, które znajdziemy w sklepach z artykułami budowlanymi. Stosując polecane środki, należy chronić ręce gumowymi rękawicami!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 31/10/2012

Zobacz też

JULIA PIETRUCHA: kim jest Julia Pietrucha, która gra w serialu „Blondynka”? JULIA PIETRUCHA: kim jest Julia Pietrucha, która gra w serialu „Blondynka”? Jesienią w ramówce TVP widzowie będą mogli oglądać kolejny sezon serialu „Blondynka”, w którym główną rolę gra Julia Pietrucha. Kim jest młoda aktorka? Gdzie jeszcze można ją zobaczyć? Jakie sukcesy osiągnęła na polu zawodowym? Mówimy, kim jest Julia Pietrucha, odtwórczyni roli Sylwii Kubus. Dlaczego single wolą mieszkać z rodzicami? Dlaczego single wolą mieszkać z rodzicami? W Japonii mówi się o nich "parasite singles", czyli "pasożyty", bo mimo że są dorośli, wolą mieszkać z rodzicami, niż żyć na własny rachunek. Istnieje też model włoskiego singla - mężczyzny, który woli mieszkać z mammą, niż z własną dziewczyną. Istnieje też polska wersja singla, który nie chce się usamodzielnić. Hokkaido – dlaczego warto tam pojechać? Hokkaido – dlaczego warto tam pojechać? Jeżeli chcesz poznać Japonię z zupełnie innej strony, Hokkaido jest miejscem dla ciebie. W świadomości Japończyków ta najbardziej wysunięta na północ wyspa japońskiego archipelagu jest ciągle nieodkrytym miejscem, wyznaczającym granice ich świata. Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Naga sesja Agnieszki Radwańskiej obiegła już cały internet. Rozebrana i uśmiechnięta Agnieszka tapla się w basenie wśród piłek do tenisa. Czy tenisistka rzeczywiście "idzie szeroką drogą, która prowadzi do czeluści"? Co piszą internauci o nagich zdjęciach Radwańskiej? Radwańska NAGO - podzielcie się waszym zdaniem.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!