Jak pozbyć się grzybów z fug w łazience? Jakie środki chemiczne? Domowe sposoby na czyszczenie fug

Fugi między kafelkami po jakimś czasie pokrywają się pleśnią. Brzydkie szare fugi w łazience szpecą wygląd armatury, a przy tym są bardzo niehigieniczne. Jak oczyścić fugi z grzybów i pleśni? Oto skuteczne sposoby oczyszczania fug między płytkami.

Fugi to element armatury, który bardzo szybko się brudzi. Pojawiające się w nich grzyby i pleśń są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego grzyby z fug między kafelkami należy regularnie eliminować.  

Usuwanie grzybów z fug: środki chemiczne

Można to zrobić za pomocą dostępnych na rynku środków chemicznych, chociażby HG czyste fugi, Goliat, Szop, mleczka z wybielaczem, spray Lel.

Domowe sposoby na czyszczenie fug: jak pozbyć się grzybów?

Dla tych, którzy preferują usuwanie pleśni domowymi sposobami, polecamy zastosowanie proszku do pieczenia. Wilgotną gąbką lub ściereczką nanosimy proszek na zabrudzone fugi i pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu usuwamy go za pomocą ściereczki.

Równie dobrym środkiem do czyszczenia fug, który znajdziemy w kuchni, jest ocet. Można go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Takim roztworem za pomocą starej szczoteczki do zębów delikatnie szorujemy fugi, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Można też czyścić fugi octem nierozcieńczonym. Nanosimy go na zabrudzenia i pozostawiamy przez kilka minut, potem spłukujemy wodą. Wadą tego sposobu czyszczenia fug jest dość ostry zapach octu, który przez jakiś czas utrzymuje się w łazience.

Innym skutecznym sposobem usuwanie pleśni z fug jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i octu. Oba składniki mieszamy w proporcji 2:1, nakładamy na 10 minut na fugi , następnie szorujemy miejsca zabrudzenia i spłukujemy wodą. Mimo zastosowania octu nie czujemy jego zapachu, który zostaje pochłonięty przez sodę. Możemy też spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy jednak, że proponowane domowe sposoby czyszczenia fug są najbardziej skuteczne w przypadku świeżych zabrudzeń. Długoletnie zanieczyszczenia wymagają specjalistycznych środków do usuwania pleśni, dostępnych w sklepach z artykułami chemicznymi.

Oczyszczone fugi dobrze jest zabezpieczyć impregnatami, które znajdziemy w sklepach z artykułami budowlanymi. Stosując polecane środki, należy chronić ręce gumowymi rękawicami!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 31/10/2012

Zobacz też

Czym różnią się samochody o napędzie elektrycznym, hybrydowym, na wodór i z wysokowydajnymi silnikami spalinowymi Czym różnią się samochody o napędzie elektrycznym, hybrydowym, na wodór i z wysokowydajnymi silnikami spalinowymi Branża motoryzacyjna wydaje się być jeszcze niezdecydowana, co okaże się bardziej wydajne i korzystniejsze dla użytkowników - silniki spalinowe, hybrydowe, a może elektryczne lub na wodór? Obecnie na rynku znajdziemy samochody napędzane właściwie na każdy z wymienionych wyżej sposobów. Czym różnią się samochody o napędzie elektrycznym, hybrydowym, na wodór i z wysokowydajnymi silnikami spalinowymi Czym jest energia odnawialna? Jakie są źródła energii odnawialnej? Czym jest energia odnawialna? Jakie są źródła energii odnawialnej? Energia odnawialna, to z definicji energia, której źródła nie mogą ulec wyczerpaniu, energia czysta, nie emitująca gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Czasem stawiana jest w opozycji do paliw kopalnych lub energii atomowej, choć stanowi ona ich uzupełnienie w urozmaiconym bilansie energetycznym. Gadżety erotyczne - czy wiesz, że mogą być ekologiczne? Poznaj najnowsze trendy w sekszabawkach! [GALERIA] Gadżety erotyczne - czy wiesz, że mogą być ekologiczne? Poznaj najnowsze trendy w sekszabawkach! [GALERIA] Ekologiczne gadżety erotyczne to produkty dla prawdziwych fanów życia w zgodzie z naturą. W końcu jeśli ktoś segreguje śmieci, zajada organiczne jabłka i kupuje herbatę z upraw fairtrade, powinien zwrócić uwagę także na to, z czego wykonane są zabawki kupione przez niego w sex shopie. Dowiedz się, jakie są modne ekologiczne gadżety erotyczne   Jak bronić się przed podwyżką opłat za użytkowanie wieczyste? Jak bronić się przed podwyżką opłat za użytkowanie wieczyste? Gminy mogą aktualizować wysokość rocznych opłat za użytkowanie wieczyste nie częściej niż raz na trzy lata. Jeśli dawno tego nie robiły, podwyżki mogą być znaczne, nawet kilkukrotne. Mówimy, co robić, kiedy gmina znacznie podniesie opłatę za użytkowanie wieczyste.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!