Jak pozbyć się grzybów z fug w łazience? Jakie środki chemiczne? Domowe sposoby na czyszczenie fug

Fugi między kafelkami po jakimś czasie pokrywają się pleśnią. Brzydkie szare fugi w łazience szpecą wygląd armatury, a przy tym są bardzo niehigieniczne. Jak oczyścić fugi z grzybów i pleśni? Oto skuteczne sposoby oczyszczania fug między płytkami.

Fugi to element armatury, który bardzo szybko się brudzi. Pojawiające się w nich grzyby i pleśń są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego grzyby z fug między kafelkami należy regularnie eliminować.  

Usuwanie grzybów z fug: środki chemiczne

Można to zrobić za pomocą dostępnych na rynku środków chemicznych, chociażby HG czyste fugi, Goliat, Szop, mleczka z wybielaczem, spray Lel.

Domowe sposoby na czyszczenie fug: jak pozbyć się grzybów?

Dla tych, którzy preferują usuwanie pleśni domowymi sposobami, polecamy zastosowanie proszku do pieczenia. Wilgotną gąbką lub ściereczką nanosimy proszek na zabrudzone fugi i pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie tego czasu usuwamy go za pomocą ściereczki.

Równie dobrym środkiem do czyszczenia fug, który znajdziemy w kuchni, jest ocet. Można go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Takim roztworem za pomocą starej szczoteczki do zębów delikatnie szorujemy fugi, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Można też czyścić fugi octem nierozcieńczonym. Nanosimy go na zabrudzenia i pozostawiamy przez kilka minut, potem spłukujemy wodą. Wadą tego sposobu czyszczenia fug jest dość ostry zapach octu, który przez jakiś czas utrzymuje się w łazience.

Innym skutecznym sposobem usuwanie pleśni z fug jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i octu. Oba składniki mieszamy w proporcji 2:1, nakładamy na 10 minut na fugi , następnie szorujemy miejsca zabrudzenia i spłukujemy wodą. Mimo zastosowania octu nie czujemy jego zapachu, który zostaje pochłonięty przez sodę. Możemy też spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy jednak, że proponowane domowe sposoby czyszczenia fug są najbardziej skuteczne w przypadku świeżych zabrudzeń. Długoletnie zanieczyszczenia wymagają specjalistycznych środków do usuwania pleśni, dostępnych w sklepach z artykułami chemicznymi.

Oczyszczone fugi dobrze jest zabezpieczyć impregnatami, które znajdziemy w sklepach z artykułami budowlanymi. Stosując polecane środki, należy chronić ręce gumowymi rękawicami!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 31/10/2012

Zobacz też

Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki. WIBRATOR - bezpieczeństwo i higiena pracy! Jak uniknąć wypadku podczas używania wibratora? WIBRATOR - bezpieczeństwo i higiena pracy! Jak uniknąć wypadku podczas używania wibratora? Niejeden szpitalny korytarz na oddziałach laryngologii obwieszony jest gablotami wypełnionymi przedmiotami, jakie lekarzom udało się wydłubać z uszu i nosów dzieci. Chirurdzy też by mogli dorzucić co nieco. Lekarze nierzadko mówią: „nas już nic nie zdziwi”. Pewnie tak, dopóki nie przyjdzie im odgadnąć, czym jest to coś wewnątrz organizmu obolałego człowieka, co swoim wyglądem przypomina małą bombę lub niewybuch. Czy to może być wibrator?! Jak bezpiecznie używać wibratora, by nie trafić potem do lekarza? Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota. Jak DAĆ LEKARSTWO KOTU? Leczenie kota może wywołać u właściciela rozstrój nerwowy. Nie dość, że zwierzę cierpi w milczeniu, więc trudno zorientować się, że coś mu dolega, to jeszcze podanie mu jakiegokolwiek leku zwykle graniczy z cudem. Mówimy, jak podać kotu lekarstwo, nie mając wyrzutów sumienia, że znęcamy się nad pupilem. W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? W jakich sytuacjach możliwa jest ZMIANA NUMERU PESEL? Kiedy można zmienić pesel? Bez PESEL nic urzędowego się nie załatwi. Wszyscy wiemy, że PESEL to nasz indywidualnie nadawany przez państwową administrację numer identyfikacyjny. Czy zatem mogą zaistnieć okoliczności, w których możliwa lub konieczna jest zmiana numeru PESEL?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!