Jak powstała Ziemia? WIDEO

Ziemia powstała ok 4600 milionów lat temu. Narodziła się z obłoku wirującego gazu, pyłu i ciał niebieskich, którego materia ulegała stopniowemu zagęszczeniu pod wpływem grawitacji.

Wewnątrz wiru wytworzyły się: wysoka temperatura oraz ciśnienie. Grawitacja powodowała, że ciężkie pierwiastki skupiały się w środku obłoku, lżejsze, w tym gazy, gromadziły się na powierzchni.

Metaliczne jądro

Ziemia na początku swego istnienia była otoczona trującymi gazami, później zastąpiło je powietrze. Najwcześniejsza postać Ziemi miała więc charakter metalicznego jądra, otoczonego lżejszymi substancjami. Z czasem zewnętrzna warstwa planety ostygła i stała się twarda, tworząc skorupę. Wnętrze Ziemi pozostało płynne – powstały z niego oceany oraz atmosfera.

Prakontynent

Około 200 milionów lat temu na Ziemi wyłonił się kontynent, a w zasadzie prakontynent (pękająca masa lądowa, która dała początek późniejszym kontynentom). Stopniowo rozdzielił się on na kontynent północny i południowy, na ich uboczu znajdowały się obecne Indie. Ok 65 milionów lat temu istniały już zarysy obecnych kontynentów: Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Europy oraz Antarktydy. Dzisiejsze Indie jeszcze nie połączyły się z Azją.

.. Obejrzyj "Co Ciekawe" za darmo na VOD!

Redakcja 12/06/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!