Jak powstała Ziemia? WIDEO

Ziemia powstała ok 4600 milionów lat temu. Narodziła się z obłoku wirującego gazu, pyłu i ciał niebieskich, którego materia ulegała stopniowemu zagęszczeniu pod wpływem grawitacji.

Wewnątrz wiru wytworzyły się: wysoka temperatura oraz ciśnienie. Grawitacja powodowała, że ciężkie pierwiastki skupiały się w środku obłoku, lżejsze, w tym gazy, gromadziły się na powierzchni.

Metaliczne jądro

Ziemia na początku swego istnienia była otoczona trującymi gazami, później zastąpiło je powietrze. Najwcześniejsza postać Ziemi miała więc charakter metalicznego jądra, otoczonego lżejszymi substancjami. Z czasem zewnętrzna warstwa planety ostygła i stała się twarda, tworząc skorupę. Wnętrze Ziemi pozostało płynne – powstały z niego oceany oraz atmosfera.

Prakontynent

Około 200 milionów lat temu na Ziemi wyłonił się kontynent, a w zasadzie prakontynent (pękająca masa lądowa, która dała początek późniejszym kontynentom). Stopniowo rozdzielił się on na kontynent północny i południowy, na ich uboczu znajdowały się obecne Indie. Ok 65 milionów lat temu istniały już zarysy obecnych kontynentów: Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Europy oraz Antarktydy. Dzisiejsze Indie jeszcze nie połączyły się z Azją.

.. Obejrzyj "Co Ciekawe" za darmo na VOD!

Redakcja 21/04/2017

Zobacz też

Ile kosztuje mycie okien? Czy warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych? Ile kosztuje mycie okien? Czy warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych? Mycie okien do najprzyjemniejszych prac nie należy, szczególnie jeśli okna są mocno zabrudzone, a nam zależy na doczyszczeniu każdej szczeliny. Czy warto w takich sytuacjach wynająć kogoś do pomocy? Ile to kosztuje? Czy lepiej płacić za godzinę pracy czy za liczbę umytych okien? Jak uniknąć jet lag po podróży samolotem? Jak uniknąć jet lag po podróży samolotem? Po podróży międzykontynentalnej nasz organizm działa na początku zgodnie z trybem czasowym, do którego jest przyzwyczajony. Jednak wytrącony z równowagi powoli przestawia się na nowy tryb. Ten proces zwykle wywołuje tzw. syndrom jet lag. Jak bezboleśnie przejść do innej strefy czasowej? e-konsulat. Jak zapewnić sobie opiekę konsularną w podróży zagranicznej? e-konsulat. Jak zapewnić sobie opiekę konsularną w podróży zagranicznej? Jeśli wybierasz się za granicę w rejony, gdzie zdarzają się zamieszki na tle politycznym bądź występują takie zjawiska, jak trzęsienia ziemi czy powodzie, sprawdź adres i numer telefonu polskiej placówki konsularnej. A najlepiej jeszcze przed wyjazdem zgłoś go w e-Konsulacie. System Zdalnej Rejestracji - e-Konsulat - jak działa? Jak wygląda iOS 7? ZAPOWIEDZI, RECENZJA, OPINIE o nowym systemie IOS7 Jak wygląda iOS 7? ZAPOWIEDZI, RECENZJA, OPINIE o nowym systemie IOS7 Pomysły na system iOS 7 na iPhone'a, iPada oraz iPoda touch garściami czerpane są z Androida i Sailfisha. I trzeba przyznać, że projektantowi Apple'a – Jonnemu Ivy wyszło to nadzwyczaj dobrze. Prostota, klasyka i minimalizm. Mówimy, jak będzie wyglądała kolejna odsłona systemu iOS.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!