Jak postępować w przypadku PORAŻENIA PRĄDEM elektrycznym?

Przypadkowe przecięcie przewodów elektrycznych podczas remontu, uszkodzone przewody elektryczne ukryte np. pod dywanem, używanie przedmiotów elektrycznych, gdy są wilgotne, albo mokrymi rękoma – wszystko to może skończyć się porażeniem prądem elektrycznym. Mówimy, jak udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem.

Porażenie prądem elektrycznym może skutkować uszkodzeniem nerwów, mięśni, a także innych tkanek, może też spowodować oparzenia, uszkodzenie serca i mózgu, doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Szkody zależą od nasilenia i czasu trwania rażenia. Należy więc reagować szybko.

Jak pomóc osobie porażonej prądem?

Osoby porażonej prądem nie wolno dotykać gołymi rękami, jeśli wciąż ma styczność ze źródłem prądu, bo może się to skończyć porażeniem ratownika. Najpierw trzeba odłączyć urządzenie od prądu, ale też nie gołymi rękami – do wyłącznika należy sięgnąć suchym, nieprzewodzącym prąd przedmiotem, np. kijem czy drewnianą łyżką.

Jeżeli to niemożliwe, należy odsunąć ofiarę od prądu, wykorzystując drewniany przedmiot, na przykład krzesło lub kij, albo gumowy – np. wycieraczkę. Zabronione są przedmioty mokre (nawet tylko lekko wilgotne) lub metalowe. Ratownik powinien stanąć na izolującym podłożu – może to być książka, gumowa wycieraczka albo deska.  

Gdy odciągnie się już ofiarę od prądu, należy sprawdzić, czy oddycha. Jeśli nie, należy podjąć sztuczne oddychanie. Jeśli ofiara została poparzona, trzeba schłodzić miejsce urazu chłodną wodą.

U osoby porażonej prądem mogą wystąpić objawy wstrząsu - wtedy należy położyć ją płasko z głową nieco poniżej tułowia i uniesionymi nogami oraz przykryć ją kocem. Trzeba wezwać pogotowie, gdyż nawet jeśli zewnętrzne obrażenia nie są duże, mogły powstać obrażenia wewnętrzne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/12/2011

Zobacz też

Nerwy ze stali, odc. 8  - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Nerwy ze stali, odc. 8 - Wyjątkowi policjanci. Opis odcinka Sûreté du Quebec ma specjalną grupę policjantów do reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Emergency Response Team (bo tak się nazywa ta grupa) składa się z najlepszych policjantów w prowincji, wybranych ze względu na ich wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Te zalety przydają się, gdy funkcjonariusze SQ znajdują się w sytuacjach wysokiego ryzyka, które występują prawie 400 razy w roku! Neil Armstrong i misja Apollo 11 -  byli czy nie byli na Księżycu? Neil Armstrong i misja Apollo 11 - byli czy nie byli na Księżycu? Od wielu lat toczy się dyskusja na temat tego, czy człowiek naprawdę wylądował na Księżycu. Czy lądowanie na Księżycu Neila Armstronga i Edwina Aldrina było kosmiczną mistyfikacją? Jakie argumenty przytaczają zwolennicy spiskowej teorii, że do tego nigdy nie doszło? Dlaczego pół grzejnika nie grzeje? Jak odpowietrzyć grzejnik? Dlaczego pół grzejnika nie grzeje? Jak odpowietrzyć grzejnik? Dlaczego tylko połowa kaloryfera jest ciepła, a druga, górna - zimna? Jeśli kaloryfer grzeje nierównomiernie, najprawdopodobniej do instalacji C.O. dostało się powietrze. Jak się go pozbyć? Mamy na to sposób. Jak daleko w kosmos można wysłać człowieka? Jak daleko w kosmos można wysłać człowieka? Człowiek już był na Księżycu - i to w latach 60. XX wieku. Potem w astronautyce nie zdarzyło się już nic równie spektakularnego. Nikt nie poleciał na Marsa czy jeszcze dalej. Dalsze loty póki co uniemożliwiają kwestie natury zdrowotnej, ekonomicznej i psychologicznej. Jak daleko w kosmos może polecieć człowiek? Czy kiedyś polecimy na Marsa i dalej?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!