Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha!

40 dni wstrzemięźliwości w żywieniu – ograniczenie czy wręcz rezygnacja z jedzenia mięsa, tłustych potraw i słodyczy oraz picia alkoholu – to rzecz dobra i dla ducha, i dla ciała. Proponujemy zatem trzy metody postu
Zdjęcie z artykułu: Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha!
Jak pościć zdrowo i mądrze? Wielki Post to czas odnowy nie tylko ducha!źródło:Thinkstockphotos.com

Dietetycy są zdania, że przestrzeganie postu podczas Wielkiego Postu może nam tylko wyjść na zdrowie. Warto więc wrócić do tradycji poszczenia. Zdaniem dietetyków to, co moglibyśmy sobie wziąć do serca z dawnych zwyczajów postnych, to zmiana czerwonego mięsa na ryby, tłuszczu zwierzęcego na oleje roślinne, słodyczy na warzywa i owoce oraz słodkich napojów gazowanych na wodę. Warto odstawić cukier, białą mąkę, śmietanę i bułkę tartą. Taka dieta szczególnie polecana jest osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu. Kluczowe dla mądrego, zdrowego postu jest jednak jedzenie mniejszych porcji.

.. Wszystko o poście i poszczeniu

Pamiętajmy przy tym, że post to nie głodówka, a jedynie zmniejszenie kaloryczności, ilości i wielkości posiłków. Naukowcy potwierdzają, że dieta niskokaloryczna chroni przed chorobami cywilizacyjnymi i wydłuża życie. Nie należy jednak wykluczać z jadłospisu całych grup produktów, gdyż w ten sposób łatwo doprowadzić do niedoboru określonych składników odżywczych w organizmie.

Zdrowy post: warzywa świętego Daniela

Ten rodzaj postu polega na jedzeniu jarzyn i piciu wody. Pomaga w stanach przemęczenia, obniżenia odporności, zaburzeniach koncentracji i alergiach. Post świętego Daniela przeprowadza się w 7 lub 10 dni. W tym czasie dieta ma za zadanie oczyścić organizm, dlatego pożywienie ograniczamy tylko do warzyw, owoców i picia wody. Warzywa możemy jeść w tym czasie do woli. Wodę pić także. Taka dieta usunie z organizmu toksyny, zapobiegając rozwojowi wielu chorób, a zwłaszcza nowotworów.

Mądry post: dieta orkiszowa świętej Hildegardy

Dieta świętej Hildegardy zalecana jest osobom z chorobami układu pokarmowego, otyłym i z wysokim ciśnieniem. Przed jej rozpoczęciem stosuje się dietę wprowadzającą. Przez dwa, trzy dni trzeba jeść dużo jabłek, najlepiej pieczonych lub gotowanych. Należy ograniczyć spożywanie białka zwierzęcego i nastawić się na produkty z orkiszu i warzywa gotowane. W czasie tego postu podawane są trzy posiłki dziennie, bez podjadania! Dieta trwa minimum 7 dni, a wspomagana jest codzienną gimnastyką.

Zdrowy post: dieta ryb morskich

Ryby zawierają kwasy omega-3, które chronią układ krążenia, dbają o wzrok, mózg i stawy. Najzdrowsze są przy tym tłuste ryby morskie, jak makrela, łosoś, sardynka, tuńczyk i śledź. Obniżają one poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i arytmii. Naukowcy podkreślają, że przynajmniej dwie porcje ryby w tygodniu obniżają ciśnienie, chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej, chorobą Alzheimera i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Mądry post: jednodniowa głodówka

Powszechnie uważa się, że podczas częściowej głodówki organizm pozbywa się nagromadzonych toksyn. Ale na dietę, zwłaszcza restrykcyjną, mogą przejść wyłącznie osoby całkowicie zdrowe. W przypadku chorób przewlekłych ostra dieta jest zaś wręcz niebezpieczna – z lekarzem trzeba skonsultować każdą zmianę sposobu odżywiania się. Osoby zdrowe od czasu do czasu mogą jednak zastosować jednodniową głodówkę, np. jeść wyłącznie warzywa lub wręcz ograniczyć się do picia wywarów warzywnych. W przypadku każdej głodówki fundamentalne jest uzupełnianie płynów, przede wszystkim picie wody. Jednak jakiekolwiek dłuższe głodówki  wymagają konsultacji z lekarzem. Głodówki nie wolno prowadzić na własną rękę.

.. Wszystko o Środzie Popielcowej

Redakcja 10/02/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!