Jak poradzić sobie podczas AWARII PRĄDU w domu?

Gdy w domu zgaśnie światło, przyczyn tego problemu może być kilka. Co wtedy zrobić? Gdzie zadzwonić? Jak zabezpieczyć się na wypadek awarii prądu w domu? Dowiedz się, jak postępować w takich sytuacjach.

Co może być przyczyną braku prądu w domu?

Najczęstszą przyczyną awarii prądu w domu jest tzw. wysadzenie korków. Aby się przekonać czy to właśnie korki lub bezpieczniki są przyczyną braku prądu, sprawdź w skrzynce z bezpiecznikami czy wszystko się zgadza – nowsze bezpieczniki powinny znajdować się w odpowiednim położeniu, starsze (te porcelanowe) sprawdzamy przy użyciu neonówki (próbnika napięcia, który wyglądem przypomina śrubokręt).

Awarie prądu może wywołać też przeciążenie sieci energetycznej (szczególnie, jeśli instalacja jest stara). W tym wypadku odłącz od prądu kilka urządzeń i włącz bezpieczniki jeszcze raz. Jeśli nie pomoże konieczne będzie wezwanie elektryka.

Jednak zanim to zrobisz upewnij się, że awaria prądu dotyczy tylko twojego mieszkania. Jeśli prądu nie mają także twoi sąsiedzi przyczyną awarii zasilania może być zerwana linia energetyczna lub inna usterka sieci trakcyjnej. W tym wypadku zadzwoń pod 991 i zgłoś problem na pogotowiu energetycznym. Jeśli mieszasz na osiedlu a prądu nie ma tylko w twoim bloku sprawę zgłoś do administratora budynku - to on po rozpoznaniu problemu ewentualnie zawiadomi pogotowie energetyczne.

O czym pamiętać, gdy nie ma prądu?

Przede wszystkim zdecydowanie wcześniej, profilaktycznie, należy zadbać o zapas świeczek i sprawnych latarek w domu (pamiętaj też o bateriach). Dzięki temu, jeśli wieczorem zabraknie prądu nie będziemy siedzieć w kompletnych ciemnościach. Przy awarii prądu warto także pamiętać o lodówce. W zimie żywność dobrze jest wynieść na balkon, jeśli jest zaś ciepło starajmy się otwierać ją jak najrzadziej, wtedy niska temperatura utrzyma nawet przez kilka godzin.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!