Jak piszemy: Wigilia czy wigilia? Święta Bożego Narodzenia czy święta Bożego Narodzenia?

Wypisywanie świątecznych kartek może przysporzyć ortograficznych trudności. Jaką literą – wielką czy małą – pisać słowo „wigilia”, aby nie popełnić błędu ortograficznego? Która forma jest poprawna: „Święta Bożego Narodzenia” czy „święta Bożego Narodzenia”?

Wigilia czy wigilia?

Poprawne są obie pisownie: zarówno Wigilia, jak i wigilia. Różnią się jednak znaczeniem.

Wigilia (wielką literą) piszemy tylko wtedy, gdy mamy na myśli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, czyli 24 grudnia.

Słowo wigilia zapiszemy małą literą, gdy mamy na myśli kolację wigilijną albo w znaczeniu „dzień poprzedzający inny dzień” (np. w wigilię urodzin, w wigilię ślubu).

Przykłady:

W Wigilię [w znaczeniu: 24 grudnia] jesteśmy zaproszeni do rodziców na wigilię [w znaczeniu: kolacja wigilijna].
W ostatnią Wigilię [w znaczeniu: 24 grudnia] mieliśmy wielu gości na wigilii [w znaczeniu: kolacja wigilijna].
Pierwsze urodzinowe prezenty dostałem w wigilię moich urodzin (w znaczeniu: dzień poprzedzający inny dzień].

Święta Bożego Narodzenia czy święta Bożego Narodzenia?

Problemy może sprawiać również sformułowanie święta Bożego Narodzenia. Czy w takim zestawieniu słowo święta należy pisać wielką czy małą literą?

Poprawna jest pisownia z małej litery, np. Zaprosiliśmy rodzinę na święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z zasadami ortografii, liturgiczne nazwy świąt, takie jak Boże Narodzenie, piszemy zawsze wielką literą, przy czym poprzedzające je wyrazy święto, dzień, uroczystość, jeśli nie są integralną częścią nazwy, piszemy małą literą.

W przypadku Bożego Narodzenia właściwą nazwą uroczystości przypadającej 25 grudnia jest tylko Boże Narodzenie (może funkcjonować samodzielnie), a zwrot święta Bożego Narodzenia jest już formą opisową (słowo święta nie jest integralną częścią nazwy).

Tagi: jak piszemy,

Redakcja 16/06/2016

Zobacz też

Biologiczne podłoże homoseksualizmu - czy wiesz, że homoseksualizm jest wrodzony? Biologiczne podłoże homoseksualizmu - czy wiesz, że homoseksualizm jest wrodzony? Homoseksualizm nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym, ani wadą. Nie można się go nabawić ani nabyć celowo. Geny odpowiedzialne za budowę i funkcjonowanie części mózgu decydującej o orientacji seksualnej tkwią w ludzkim DNA. Dowiedz się więcej o biologicznym podłożu homoseksualizmu. Mięsny jeż z "Pamiętników z wakacji". JAK PODERWAĆ na mięso dziewczynę, kobietę? Mięsny jeż z "Pamiętników z wakacji". JAK PODERWAĆ na mięso dziewczynę, kobietę? Hitem Internetu stał się kolejny fragment serialu "Pamiętniki z wakacji"! Stało się tak w związku z zaprezentowanym tam daniem o wdzięcznej nazwie "Mięsny jeż" i związaną z nim krótką przyśpiewką. W kilka dni fragment obejrzały setki tysięcy osób. Mówimy, jak można przygotować hitowe danie! PRZEPIS na MIĘSNEGO JEŻA. Co to jest OŚ CZASU (Timeline) na Facebooku? Jak wyłączyć Timeline na Facebooku? Co to jest OŚ CZASU (Timeline) na Facebooku? Jak wyłączyć Timeline na Facebooku? Ponad połowa Polaków deklaruje, że zagląda do portali społecznościowych, a 40% z nich korzysta z Facebooka. Łatwy w obsłudze, dobrze wyglądający i praktyczny - takie cechy przypisuje się portalowi stworzonemu przez Marka Zuckerberga. Jednak niedługo może się to zmienić. Za sprawą Osi Czasu (z ang. Timeline). Dlaczego? Co to jest Timeline? Czy wszyscy będą musieli z niego korzystać? PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Jak spędzić 21 marca dzień wagarowicza, pierwszy dzień wiosny? PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Jak spędzić 21 marca dzień wagarowicza, pierwszy dzień wiosny? Długo oczekiwana i wytęskniona po srogich zimowych mrozach… wiosna, wreszcie nadeszła! Jak spędzić 21 marca i uczcić rozpoczęcie tej uwielbianej przez większość ludzi pory roku? Nie zapominajmy, że to także dzień wagarowicza. Oto kilka naszych propozycji.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!