Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. I

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami. Zobacz, jak pisać „nie” z czasownikami, przysłówkami, liczebnikami i przyimkami.

Jak piszemy "nie" z czasownikami?

„Nie” z czasownikami piszemy oddzielnie, np. „Nie lubię, kiedy jest tak głośno”, „Nie chciałbyś pójść ze mną do kina?”, „Nie biegaj tak szybko”. Zasada ta dotyczy również czasowników niewłaściwych., np. „Nie wolno tak robić”, „Nie można hałasować po godz. 22”.

Wyjątkiem od tej reguły są czasowniki: nienawidzić, niedowidzieć, niedowierzać, niedosłyszeć.

„Nie” piszemy osobno również z imiesłowami przysłówkowymi, zarówno współczesnymi, jak i uprzednimi. Np. „Nie chodząc na spacery, pogarszasz swoją kondycję”, „Nie dowiedziawszy się, co tak naprawdę oznacza ten wyraz, popełniłam błąd”.

Jak piszemy „nie” z przysłówkami?

„Nie” z przysłówkami w stopniu równym, pochodzącymi od przymiotników piszemy łącznie, np. „nieładnie”, „nieźle”, „niepewnie”.

Z przysłówkami nieodprzymiotnikowymi oraz z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie. Przykład: „nie wczoraj”, „nie lepiej”, „nie najgorzej”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia jak „niezbyt”, „nieopodal”.

Jak piszemy „nie” z liczebnikami?

„Nie” z liczebnikami piszemy oddzielnie, np. „nie tysiąc”, „nie dwieście”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia, jak „niejeden” (tzn. wielu), „niewiele” (tzn. mało).

Jak piszemy „nie” z przyimkami?

„Nie” z przyimkami piszemy osobno, np. „Pójdziesz tam, ale nie ze mną”, „To jest ładny prezent, ale nie dla mnie”. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/02/2012

Zobacz też

STANISŁAW WZIĄTEK, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD z Połczyna Zdroju. Zobacz SYLWETKĘ posła STANISŁAW WZIĄTEK, poseł SLD - KIM JEST poseł SLD z Połczyna Zdroju. Zobacz SYLWETKĘ posła Stanisław Wziątek, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 40 (OKW Koszalin). Nauczyciel, były prezydent Połczyna Zdroju oraz przewodniczący Komisji do Spraw Służb Specjalnych i wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej. WALDEMAR ANDZEL, poseł PiS. KIM JEST poseł PiS z Rogoźnik gm. Bobrowniki. Zobacz SYLWETKĘ posła WALDEMAR ANDZEL, poseł PiS. KIM JEST poseł PiS z Rogoźnik gm. Bobrowniki. Zobacz SYLWETKĘ posła Waldemar Andzel, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany Z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). Politolog, zastępca przewodniczącego rady okręgowej PiS w Sosnowcu oraz członek Komisji Obrony Narodowej i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. WITOLD KLEPACZ, poseł SLD. KIM JEST poseł SLD z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła WITOLD KLEPACZ, poseł SLD. KIM JEST poseł SLD z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Witold Klepacz, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). Przedsiębiorca, były prezydent miasta Sosnowca oraz członek Komisji Infrastruktury i Komisji Skarbu Państwa. JERZY BORKOWSKI, poseł RUCHU PALIKOTA. KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Dąbrowy Górniczej. Zobacz SYLWETKĘ posła JERZY BORKOWSKI, poseł RUCHU PALIKOTA. KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Dąbrowy Górniczej. Zobacz SYLWETKĘ posła Jerzy Borkowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). Bliski współpracownik Janusza Palikota, przedsiębiorca oraz członek Komisji Gospodarki i Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!