Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. I

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami. Zobacz, jak pisać „nie” z czasownikami, przysłówkami, liczebnikami i przyimkami.

Jak piszemy "nie" z czasownikami?

„Nie” z czasownikami piszemy oddzielnie, np. „Nie lubię, kiedy jest tak głośno”, „Nie chciałbyś pójść ze mną do kina?”, „Nie biegaj tak szybko”. Zasada ta dotyczy również czasowników niewłaściwych., np. „Nie wolno tak robić”, „Nie można hałasować po godz. 22”.

Wyjątkiem od tej reguły są czasowniki: nienawidzić, niedowidzieć, niedowierzać, niedosłyszeć.

„Nie” piszemy osobno również z imiesłowami przysłówkowymi, zarówno współczesnymi, jak i uprzednimi. Np. „Nie chodząc na spacery, pogarszasz swoją kondycję”, „Nie dowiedziawszy się, co tak naprawdę oznacza ten wyraz, popełniłam błąd”.

Jak piszemy „nie” z przysłówkami?

„Nie” z przysłówkami w stopniu równym, pochodzącymi od przymiotników piszemy łącznie, np. „nieładnie”, „nieźle”, „niepewnie”.

Z przysłówkami nieodprzymiotnikowymi oraz z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie. Przykład: „nie wczoraj”, „nie lepiej”, „nie najgorzej”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia jak „niezbyt”, „nieopodal”.

Jak piszemy „nie” z liczebnikami?

„Nie” z liczebnikami piszemy oddzielnie, np. „nie tysiąc”, „nie dwieście”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia, jak „niejeden” (tzn. wielu), „niewiele” (tzn. mało).

Jak piszemy „nie” z przyimkami?

„Nie” z przyimkami piszemy osobno, np. „Pójdziesz tam, ale nie ze mną”, „To jest ładny prezent, ale nie dla mnie”. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!