JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ w łazience ?

Odkąd w naszych domach zamontowano liczniki wody, zwiększyła się nasza wrażliwość na jej zużycie. Kosztuje i to niemało nie tylko każdy litr wody, ale również odprowadzane ścieki. Oszczędzanie wody to nasz wkład w zachowanie większych zasobów wody dla przyszłych pokoleń.

Na początek warto zmienić nawyki:

  • zakręcać wodę podczas mycia zębów czy golenia 
  • korzystać częściej z prysznica niż wanny, 
  • unikać zbędnego spłukiwania toalety, 
  • a do mycia samochodu używać wiadra z wodą nie węża. 

Kolejnym krokiem będzie zakup prostych i tanich urządzeń wodooszczędnych, które wystarczy nałożyć na dotychczasowe baterie. Jeśli jednak jesteśmy na etapie wykańczania domu lub remontu warto zainwestować w oszczędzające wodę baterie.


Ekonomicznie z perlatorem

Perlator to nasadka, której działanie polega na wytworzeniu mieszaniny wodnopowietrznej, zmniejszającej udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z baterii. Perlatory montuje się na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Perlator umywalkowy pozwala zaoszczędzić do 50% oszczędności, perlator zlewozmywakowy przegubowy - do 40%.

Tani prysznic

Z tradycyjnej baterii prysznicowej wypływa 15-20 l wody na minutę. 5-minutowy prysznic oznacza więc zużycie minimum 75-100 l wody. Wymieniając słuchawkę prysznicową na wodooszczędną, możemy zaoszczędzić 50-70% – przez tę z napowietrzaczem przepływa 6-10 l wody na minutę. Podczas 5-minutowego natrysku zużyjemy więc zaledwie 30-50 l wody.

Inna metoda na oszczędny prysznic to zastosowanie reduktora przepływu wody, który wkręca się między wężem słuchawki a baterią. W ten sposób zmniejszamy zużycie wody do 8-9 l na minutę.

Oszczędna kąpiel

Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z kąpieli w wannie, warto się postarać, by była ona jak najbardziej ekonomiczna. Gdy bierzemy kąpiel, zależy nam, by wanna jak najszybciej napełniła się wodą o pożądanej temperaturze. Jeśli czas napełniania wanny wydłuża się, woda stygnie i w ten sposób tracimy ciepło. Bateria wannowa powinna mieć więc duży przepływ wody: lepsze od jednouchwytowych są dwuuchwytowe, które mają wydajność 40 l na minutę i podtynkowe w formie kaskady – 50 l.

Toaleta bez strat

Czy wiesz, że przez cieknącą spłuczkę do kanalizacji może spływać nawet kilkanaście metrów sześciennych wody rocznie? Wystarczy uszczelnić spłuczkę i w ten sposób oszczędzić na kieszeni i środowisku Miska ustępowa to nie śmietnik. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzucaniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Przyciski dwudzielne umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej całą objętością wody w spłuczce są już standardem – zwykle jest to 6 albo 9 l – lub ograniczenie jej zużycia o połowę – odpowiednio 3 do 4,5 l. Zamiast podziału przycisk może mieć funkcję stop pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie. Warto zainwestować a potem nauczyć korzystania z obu funkcji całą rodzinę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!