Jak oszczędnie wykończyć ściany i posadzki w łazience?

Wykończenie ścian i podłogi w łazience wymaga specjalnych materiałów. Przyzwyczailiśmy się, że są one zazwyczaj kosztowne. Dzisiaj tak nie musi być - można mieć efektowną łazienkę, która nie będzie kosztowała ponad miarę. Jak niedrogo wykończyć ściany i podłogi w łazience?

Podział na strefy

Ekonomicznemu wykorzystaniu materiałów sprzyja podział łazienki na strefy: mokrą i suchą. W strefie mokrej stosuje się - zazwyczaj droższe - płytki ceramiczne lub kamienne.  Wstrefie suchej można wykorzystać materiały tańsze - bo nie ważna jest tam ich wodoodporność. Obniżeniu kosztów wykończenia służy zastosowanie materiałow droższych tylko na fragmentach ścian lub do niepełnej wysokości. Pozostałe powierzchnie maluje się farbą lub wykańcza innym, tańszym materiałem.

Tańsze materiały na ściany

Ściany w łazience coraz częściej wykańczane są farbami, tynkami dekoracyjnymi czy betonem. Do tego typu aranżacji nadają się farby lateksowe. Warto też sięgnąć po farby emulsyjne z cząsteczkami kwarcu lub z dodatkiem cząstek krzemianowych. Dają one powłoki trwałe i o wysokiej paroprzepuszczalności. Tańszy sposób na efektowne ściany w łazience to również zastosowanie tapet. Ponieważ można je ułożyć samodzielnie, zmniejszym również koszt wykonania okładziny ściennej o robociznę.

Zastosowanie farb i tapet opłaca się również przy remoncie – nie trzeba ich będzie wówczas skuwać.

Tania posadzka

Dobrym sposobem na niedrogą i efektowną posadzkę w łazience jest zastosowanie wykładziny PCW. Jej atutem jest stworzenie jednolitej posadzki bez podziałów. W łazienkach industrialnych spotyka się równiez wylewki betonowe lub cementowe wykończone farbą. Są nie tylko mało kosztowne, ale tez trwałe: odporne na zarysowania i wilgoć oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!