Jak odliczać VAT za materiały budowlane?

Wyliczenie kwoty zwrotu VAT za materiały budowlane nie jest wcale takie trudne. W internecie bez trudu znajdziesz specjalne programy, które zrobią to za ciebie, ale sam również poradzisz sobie z wyliczeniem. Potrzebujesz tylko zwykłego kalkulatora.

Krok pierwszy – wykaz materiałów budowlanych i faktury

Aby obliczyć przysługującą ci kwotę zwrotu VAT, przygotuj sobie faktury i wykaz materiałów budowlanych kwalifikujących się do zwrotu.

W wykazie sprawdzisz, czy za dany materiał otrzymasz z powrotem pieniądze. Nie wszystkie bowiem produkty kwalifikują się do zwrotu. Dotyczy on jedynie tych materiałów budowlanych, które przed 30 kwietnia 2004 r. opodatkowane były 7-proc. podatkiem od towarów i usług. Konkretny materiał odszukasz w wykazie po symbolu PKWiU, zamieszczonym również na twojej fakturze.

Wykaz materiałów budowlanych kwalifikujących się do zwrotu możesz pobrać np. ze strony Ministerstwa Infrastruktury.

Krok drugi – wyliczenie kwoty zwrotu

Na początek powinieneś zsumować z faktur kwotę zapłaconego VAT-u. Jeżeli nie korzystałeś z ulgi mieszkaniowej, przysługuje ci 68,18% tej kwoty (przy podatku 22%) i 65,22% (gdy stawka podatku wynosi 23%). Jeśli natomiast korzystałeś wcześniej z ulgi, otrzymasz 55,23% zapłaconego VAT-u.

Krok trzeci – limity zwrotu VAT

To, ile faktycznie urząd zwróci ci pieniędzy, zależy jednak od tego, czy wyliczona przez ciebie kwota mieści się w tzw. limicie zwrotu VAT. Limit ten dotyczy okresu 5 lat, liczonego od daty złożenia pierwszego wniosku. Przykładowo, jeżeli 2 lata temu ubiegałeś się o zwrot i i otrzymałeś kwotę w wysokości 3 tys. zł, to limit zwrotu będzie o tyle niższy.

Wysokość limitu zależy od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę i czy korzystałeś z ulg mieszkaniowych. Wpływa również na nią podawana przez GUS średnia cena metra kwadratowego, ogłoszona przed kwartałem, w którym składasz wniosek.

Najwięcej pieniędzy możesz odzyskać, kiedy na inwestycję konieczne było pozwolenie na budowę i nie korzystałeś z ulg. W takiej sytuacji limit wyliczysz w następujący sposób: 70 x cena 1 mkw. x 0,12295 (albo 0,12195 - gdy w 2011 r. po raz pierwszy ubiegasz się o zwrot).

Przeczytaj koniecznie: Kiedy przysługuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/09/2011

Zobacz też

Jak karmić świnkę morską? Ulubione pokarmy świnek morskich Jak karmić świnkę morską? Ulubione pokarmy świnek morskich Każda świnka morska ma określone potrzeby żywieniowe i swoje „smaki”. Przy karmieniu świnki morskiej nie można zapominać o suchej karmie, wodzie, owocach i warzywach. Hodowca powinien dostarczać jej zróżnicowane posiłki i dbając o jej dietę, zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. Co jeszcze należy wiedzieć o jadłospisie świnki morskiej? Kim jest MAŁGORZATA OHME, prowadząca program "Życie od kuchni"? Kim jest MAŁGORZATA OHME, prowadząca program "Życie od kuchni"? Pisarka, redaktor naczelna, przyjaciółka gwiazd – każde z tych definicji pasuje do najpopularniejszej polskiej psycholog, Małgorzaty Ohme. Jednak, mimo iż jej nazwisko jest znane szerszej opinii, niewiele osób wie, że swoją sławę Ohme zawdzięcza nie tylko domniemanemu romansowi ze znanym dziennikarzem. Kim jest Małgorzata Ohme? Kim jest Warren Buffett, trzeci najbogatszy człowiek na świecie wg magazynu Forbes? Kim jest Warren Buffett, trzeci najbogatszy człowiek na świecie wg magazynu Forbes? Majątek Warrena Buffetta oszacowany została na 44 mld dolarów, co daje trzecią, po Carlosie Slim Helu i Billu Gates'ie, pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes. Kim jest amerykański miliarder? Jak osiągnął sukces? Jak dobrze wybrać prezerwatywę? Jak dobrać prezerwatywę? Jak dobrze wybrać prezerwatywę? Jak dobrać prezerwatywę? Jak dopasować prezerwatywę? Właściwie dobrana prezerwatywa powinna chronić nie tylko przed niepożądaną ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (ale też i przed innymi chorobami, przenoszonymi również w inny sposób). Prezerwatywa może być również miłym gadżetem erotycznym, uprzyjemniającym grę wstępną.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!