Jak odliczać VAT za materiały budowlane?

Wyliczenie kwoty zwrotu VAT za materiały budowlane nie jest wcale takie trudne. W internecie bez trudu znajdziesz specjalne programy, które zrobią to za ciebie, ale sam również poradzisz sobie z wyliczeniem. Potrzebujesz tylko zwykłego kalkulatora.

Krok pierwszy – wykaz materiałów budowlanych i faktury

Aby obliczyć przysługującą ci kwotę zwrotu VAT, przygotuj sobie faktury i wykaz materiałów budowlanych kwalifikujących się do zwrotu.

W wykazie sprawdzisz, czy za dany materiał otrzymasz z powrotem pieniądze. Nie wszystkie bowiem produkty kwalifikują się do zwrotu. Dotyczy on jedynie tych materiałów budowlanych, które przed 30 kwietnia 2004 r. opodatkowane były 7-proc. podatkiem od towarów i usług. Konkretny materiał odszukasz w wykazie po symbolu PKWiU, zamieszczonym również na twojej fakturze.

Wykaz materiałów budowlanych kwalifikujących się do zwrotu możesz pobrać np. ze strony Ministerstwa Infrastruktury.

Krok drugi – wyliczenie kwoty zwrotu

Na początek powinieneś zsumować z faktur kwotę zapłaconego VAT-u. Jeżeli nie korzystałeś z ulgi mieszkaniowej, przysługuje ci 68,18% tej kwoty (przy podatku 22%) i 65,22% (gdy stawka podatku wynosi 23%). Jeśli natomiast korzystałeś wcześniej z ulgi, otrzymasz 55,23% zapłaconego VAT-u.

Krok trzeci – limity zwrotu VAT

To, ile faktycznie urząd zwróci ci pieniędzy, zależy jednak od tego, czy wyliczona przez ciebie kwota mieści się w tzw. limicie zwrotu VAT. Limit ten dotyczy okresu 5 lat, liczonego od daty złożenia pierwszego wniosku. Przykładowo, jeżeli 2 lata temu ubiegałeś się o zwrot i i otrzymałeś kwotę w wysokości 3 tys. zł, to limit zwrotu będzie o tyle niższy.

Wysokość limitu zależy od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę i czy korzystałeś z ulg mieszkaniowych. Wpływa również na nią podawana przez GUS średnia cena metra kwadratowego, ogłoszona przed kwartałem, w którym składasz wniosek.

Najwięcej pieniędzy możesz odzyskać, kiedy na inwestycję konieczne było pozwolenie na budowę i nie korzystałeś z ulg. W takiej sytuacji limit wyliczysz w następujący sposób: 70 x cena 1 mkw. x 0,12295 (albo 0,12195 - gdy w 2011 r. po raz pierwszy ubiegasz się o zwrot).

Przeczytaj koniecznie: Kiedy przysługuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!