JAK OBLICZYĆ ZUŻYCIE PRĄDU? Jak skalkulować ile prądu zużyją nasze sprzęty?

Czy wiesz jakie urządzenie elektryczne w twoim domu jest największym pożeraczem prądu? Można w łatwy sposób to sprawdzić, wystarczy sprawdzić, jaka jest jego moc. Nie potrzebujesz do tego kalkulatorów zużycia prądu (choć mogą się przydać), sam możesz obliczyć ile prądu zużywa Twój sprzęt. Jak?

Koszt energii elektrycznej wciąż rośnie, przed zakupem kolejnego urządzenia zasilanego prądem warto więc sprawdzić ile będzie kosztować nas godzina jego pracy i wiedzieć jak obliczyć zużycie prądu. Powszechnie stosowaną jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina (kWh). Określa ona ilość energii, jaką zużywa dane urządzenie o mocy jednego kilowata (kW) pracujące w ciągu godziny.

Aby obliczyć ilość zużytej przez to urządzenie energii, należy pomnożyć moc tego urządzenia, którą można odnaleźć na jego tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi, przez czas jego pracy. Przykładowo, grzejnik elektryczny o mocy 1200 W pracujący przez 1,5 godziny zużywa 1,8 kWh (1200 W = 1,2 kW, czyli 1,2 kW x 1,5 h = 1,8 kWh). Tak wyliczoną ilość zużytej energii mnoży się następnie przez aktualną cenę 1 kWh. W ten sposób otrzymamy kwotę, jaką musimy zapłacić za eksploatację danego urządzenia.

Zakładając, że cena jednej kilowatogodziny w standardowej taryfie całodobowej wynosi około 0,45 zł (w skład ceny wchodzą koszt energii oraz opłaty: systemowa i sieciowa), za korzystanie z grzejnika przez 1,5 godziny zapłacimy około 80 gr. Pomocne w obliczeniu zużycia energii różnych sprzętów domu są także dostępne w internecie liczne kalulatory zużycia energii elektrycznej. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!