JAK OBLICZYĆ CENĘ netto przy danej brutto? CO ROBIĆ gdy mamy wartość brutto lub netto?

Wiele osób ma problem z obliczaniem ceny brutto, kiedy zna cenę netto, a jeszcze większy, przy obliczaniu wartości netto, gdy zna cenę brutto. Tymczasem wystarczy proste matematyczne działanie. Jak obliczyć cenę netto? Jak obliczyć cenę brutto?

Jak dojść od netto do brutto ?

Cena brutto to cena produktu lub usługi powiększona o należny w danym przypadku podatek VAT. Jego wartość jest naliczana procentowo w stosunku do wartości netto. W Polsce VAT w zależności od rodzaju produktu lub usługi wynosi zwykle 23 lub 8%. Aby cenę netto powiększyć o podatek VAT i uzyskać w ten sposób cenę brutto nie potrzeba wcale używać kalkulatora z funkcją liczenia procentów. Wystarczy cenę netto pomnożyć odpowiednio przez 1,23 (gdy VAT wynosi 23%) lub przez 1,08 (gdy VAT wynosi 8%).

Przykład:

Cena netto produktu wynosi 250 zł

Cena brutto tego produktu powiększona o podatek VAT w wysokości 8% wyniesie – 250 zł x 1,08 = 270 zł

Cena brutto tego produktu powiększona o podatek VAT w wysokości 23% wyniesie – 250 zł x 1,23 = 307,50 zł

 

Jak wrócić od brutto do netto ?

W analogiczny sposób można od ceny brutto „wrócić” do ceny netto. Cenę brutto należy podzielić przez 1,23 (gdy VAT wynosi 23%) lub przez 1,08 (gdy VAT jest 8%).

Przykład:

Cena brutto produktu wynosi 1620 zł

Cena netto tego produktu pomniejszona o podatek VAT w wysokości 8% wyniesie – 1620 zł / 1,08 = 1500 zł

Cena netto tego produktu pomniejszona o podatek VAT w wysokości 23% wyniesie – 1620 zł / 1,23 = 1317,07 zł

Tagi: fokus tv,

Redakcja 22/11/2011

Zobacz też

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi świętej? PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi świętej? Pierwsza spowiedź święta jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Przede wszystkim musi ono zrozumieć czym jest rachunek sumienia, żal za grzechy i pokuta. Jak wytłumaczyć dziecku czym jest grzech? Jak dobrze przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi świętej? PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej powinny się odbywać zarówno na polu świeckim, jak i duchowym. Oczywiście priorytetem dla rodziców powinien być wymiar duchowy, jako że Pierwsza Komunia Święta jest uroczystością o charakterze kościelnym. Z czym wiąże się przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej? Czy wiesz, jaka jest rola Policyjnego Centrum Dowodzenia podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej? Czy wiesz, jaka jest rola Policyjnego Centrum Dowodzenia podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej? Policyjne Centrum Dowodzenia Operacją, które powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie to główny ośrodek koordynacji działań policyjnych w czasie turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce. Będą w nim podejmowane decyzje i wymieniane informacje o policyjnych działaniach na mistrzostwach. Dowiedz się, jak będzie działało Policyjne Centrum Dowodzenia podczas Euro 2012 Czy wiesz, co polska policja kupiła pod kątem Euro 2012 i jakie remonty przeprowadziła? Czy wiesz, co polska policja kupiła pod kątem Euro 2012 i jakie remonty przeprowadziła? Sprzęt dla policji zakupiony w ramach przygotowań do EURO 2012 ma być wykorzystywany nie tylko podczas mistrzostw, ale także w codziennej służbie, podczas imprez masowych, przy patrolowaniu ulic i w związku z prowadzonymi interwencjami. O jaki sprzęt wzbogaciła się policja przed Euro 2012?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!