Jak nauczyć się JEŹDZIĆ NA ŁYŻWACH? Nauka jazdy na łyżwach dla początkujących

Chciałbyś się nauczyć jeździć na łyżwach? Nie jest to wcale takie trudne. Przy odrobinie dobrych chęci w kilka dni możesz śmigać po lodowisku. Podpowiadamy, jakie kroki trzeba opanować na początku nauki jazdy na łyżwach.

Łyżwiarstwo to wspaniały sport. Nie tylko poprawia kondycję, mięśnie nóg i nastrój, ale też pozwala fantastycznie spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół. Oczywiście, niektórzy mogą powiedzieć, że ten sport bywa czasami dość bolesny, szczególnie na początku, ale cóż – trzeba się z tym po prostu pogodzić. Przyjemność jeżdżenia w 100% zrekompensuje ci zdobyte na początku niczym medale siniaki.

Od czego zacząć naukę jazdy na łyżwach?

Lód jest bardzo śliski. Wszystko na nim dzieje się znacznie szybciej niż na twardym gruncie. Na początku nauki jazdy na łyżwach trzeba się po prostu zaznajomić z lodem, poznać go i zrozumieć, że na nim trudniej utrzymać równowagę. To pierwszy krok do sukcesu. Drugi to koordynacja ruchów i panowanie nad własnym ciałem.

Chodzenie po lodzie

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na łyżwach naucz się najpierw stania i chodzenia na lodzie. To podstawa. Staraj się nogi unosić do góry, odrywając je od lodu. Pamiętaj o tym, aby postawa była w miarę wyprostowana. Na początku ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego staraj się nie wchodzić nikomu w drogę – to zresztą ważna zasada na lodowisku nie tylko dla początkujących.

Jazda do przodu

Jeżeli już opanowałeś chodzenie, możesz spróbować jazdy na łyżwach do przodu. Pamiętaj o zgięciu kolan i niepochylaniu się zbyt mocno do przodu. Odpychaj się nogami, kierując stopy na zewnątrz, tak aby zostawiane przez ciebie ślady przypominały jodełkę.

Beczułki

Ciekawym i dobrym ćwiczeniem jazdy na lodzie są tak zwane beczułki. Ćwiczenie to polega na rozjeżdżaniu się stóp, a następnie ich przybliżaniu, tak aby ślady przez ciebie utworzone przypominały kształt koła. Jeśli to już opanujesz, przed tobą nauka przeplatanki.
PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Ferie zimowe. Jak wybrać dobre łyżwy? NAUKA JAZDY NA ŁYŻWACH [WIDEO]

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!