Jak naprawić cieknący kran?

Co zrobić, gdy z kranu kapie woda? Czy wzywać hydraulika? Nie! Zobacz, jakie to proste i zrób to sam! Z kapiącego kranu może uciec nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie. Dlatego najważniejsze, żeby nie odkładać naprawy w nieskończoność, tylko zrobić to jak najszybciej, tym bardziej że nie jest to trudne. Mówimy, jak naprawić cieknący kran.

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie stosowało się baterie dwuuchwytowe – z oddzielnym pokrętłem do ciepłej wody i oddzielnym do zimnej. Szczelność połączeń ruchomych elementów baterii (czyli głowicy oraz wylewki z korpusem) zapewniały gumowe uszczelki, które z czasem się zużywają. Efektem tego jest wykraplanie się wody nawet wówczas, gdy teoretycznie jej

Warto mieć świadomość, że z kapiącego kranu może uciec nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie. Dlatego najważniejsze, żeby nie odkładać naprawy w nieskończoność, tylko zrobić to jak najszybciej, tym bardziej że nie jest to trudne.

Jak naprawić cieknący kran?

Zanim zabierzemy się do pracy trzeba dokładnie zlokalizować miejsce przecieku: czy woda kapie bezpośrednio z wylewki, czy z miejsca jej zamocowania do korpusu baterii, a może z kurka ciepłej lub zimnej wody. Potem trzeba kupić pasujące uszczelki – najlepiej silikonowe lub nylonowe, które są trwalsze od gumowych.

Wymianę uszczelek zaczynamy od zamknięcia dopływu wody. Zawory odcinające znajdują się najczęściej na podejściu wodnym do naprawianej baterii. Spuszczamy resztki wody z instalacji. Odkręcamy wylewkę lub kurek (w zależności od miejsca przecieku), wymieniamy starą uszczelkę na nową i dokładnie dokręcamy elementy baterii. Przyda się do tego klucz płaski lub nastawny. I gotowe!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!