Jak naprawić cieknący kran? Jak wymienić głowicę w baterii w kranie?

Cieknący kran jest twoją zmorą? Sprój naprawić go samodzielnie. Nowoczesne baterie jednouchwytowe psują się rzadko. Nie mają uszczelek, tylko trwałe głowice ceramiczne. Jeśli kapie z nich woda, to albo głowica jest niedokręcona, albo zepsuta. Sprawdź, jak wymienić głowicę w cieknącym kranie.

Naprawa kranu, a dokładniej mówiąc baterii jednouchwytowej, jeśli coś się w niej zepsuło, jest niestety kosztowna. Zwykle trzeba w niej wymienić całą głowicę (mieszacz), która kosztuje zdecydowanie więcej niż uszczelki w kranie starego typu. Trzeba się zastanowić czy warto to robić, może lepiej od razu kupić nową baterię? Może się też zdarzyć, że nie uda ci się znaleźć głowicy pasującej do twojej baterii i wtedy nie będziesz miał wyboru.

Wymiana głowicy kranu

Jeśli się zdecydujesz na wymianę głowicy, zanim jeszcze ją kupisz, rozbierz baterię. Zacznij od odcięcia dopływu ciepłej i zimnej wody, żeby nie zalać mieszkania. Zdemontuj uchwyt baterii - mocująca go śruba jest często ukryta pod plastikową czerwono-niebieską zaślepką na przedzie uchwytu, czasami pod pokrywą w jego górnej części albo z tyłu. Pod uchwytem jest zaokrąglona osłona (rozeta), którą wykręca się ręką, a pod nią duża nakrętka dociskająca głowicę. Sprawdź, czy jest dobrze dokręcona, bo być może nie i to właśnie jest przyczyną cieknącego kranu. Nakrętkę obracaj kluczem płaskim lub nastawnym. Jeśli była dokręcona, odkręć ją i wyjmij głowicę baterii. Zabierz ją ze sobą do sklepu na wzór.

Nową głowicę kranu umieść na miejscu starej, dokręć nakrętkę kluczem (nie za mocno, bo uchwyt będzie się poruszał ze zbyt dużym oporem), a następnie osłonę - ręką. Załóż uchwyt baterii i dokręć trzymającą go śrubę. Otwórz zawory odcinające dopływ wody i sprawdź, czy cieknący woda nie cieknie z kranu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!