Jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu państwowego?

Podczas wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego należy zachowywać się godnie i z szacunkiem. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy. Reguluje to ustawa. O zachowaniu pań ustawa nie wspomina. Śpiewanie lub odtwarzanie hymnu narodowego według ustawy - jak należy się zachować?

Hymn państwowy: jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu?

Mazurek Dąbrowskiego jest symbolem Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie go czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela Polski.

O tym, jak się zachować podczas odtwarzania lub śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, mówi szczegółowo ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 r. Poniżej pełen tekst art. 14. pkt 1. wspomnianej ustawy.

"Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru".

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!