Jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu państwowego?

Podczas wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego należy zachowywać się godnie i z szacunkiem. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy. Reguluje to ustawa. O zachowaniu pań ustawa nie wspomina. Śpiewanie lub odtwarzanie hymnu narodowego według ustawy - jak należy się zachować?

Hymn państwowy: jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu?

Mazurek Dąbrowskiego jest symbolem Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie go czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela Polski.

O tym, jak się zachować podczas odtwarzania lub śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, mówi szczegółowo ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 r. Poniżej pełen tekst art. 14. pkt 1. wspomnianej ustawy.

"Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru".

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/03/2013

Zobacz też

Dlaczego seks tantryczny nie zawsze jest wskazany? Dlaczego seks tantryczny nie zawsze jest wskazany? Seks tantryczny, seks taoistyczny... Każde z tych określeń oznacza taki rodzaj współżycia, który dalekowschodni mistrzowie ars amandi uważali za szczególny. Równiez i w naszej kulturze uznawany jest on za niezwykle podniecający i kojarzony z "wyższą szkołą jazdy". Ale to nie do końca prawda. Czy częste wytryski są korzystne dla zdrowia mężczyzny? Czy częste wytryski są korzystne dla zdrowia mężczyzny? Niektórzy seksuolodzy wciąż zalecają parom, pragnącym mieć dziecko, aby mężczyzna przez kilka dni przed poczęciem powstrzymywał się od współżycia, tym samym oszczędzając swoje plemniki na ten cel. Okazuje się jednak, że "oszczędzanie" nasienia nie ma korzystnego wpływu na jakośc plemników. Jak otrzymać TAŃSZĄ POŻYCZKĘ w banku, łącząc różne produkty bankowe: ROR, ubezpieczenie, kartę kredytową? Jak otrzymać TAŃSZĄ POŻYCZKĘ w banku, łącząc różne produkty bankowe: ROR, ubezpieczenie, kartę kredytową? Zbliża się okres wzmożonych wydatków. Koniec roku szkolnego, początek wakacji – można by mnożyć okoliczności, które spowodują, że dziura w domowym budżecie może w tym okresie być jeszcze większa, a nade wszystko bardziej dolegliwa niż kiedy indziej. Jakie są sposoby, aby bankowa pożyczka była tańsza? Zakup pakietowy! Na czym polega cross-sell i czy to się może opłacać? Sprawdź! Jakie buty na Twój szlak? Poradnik outdoorowy - buty turystyczne. Jakie buty na Twój szlak? Poradnik outdoorowy - buty turystyczne. Piesze wycieczki po górach, które zwykle odbywamy z ważącym kilka kilogramów plecakiem, to duże obciążenie dla naszych stóp. W trudnym terenie potrzebują one dobrej ochrony. Dlatego kupując buty turystyczne, nie można zdać się na przypadek, lecz dokonać właściwego wyboru. Jak wybrać właściwe buty?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!